آغاز بررسی آئین نامه هیئت عالی نظارت با حضور سران سه قوه

آغاز بررسی آئین نامه هیئت عالی نظارت با حضور سران سه قوه

به گزارش محفل، مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر چهارشنبه دوم آذرماه ۱۴۰۱ به ریاست آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد و بررسی آئین نامه هیئت عالی نظارت را شروع کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، این جلسه با حضور روسای قوای مجریه، مقننه و قضاییه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک هفته بسیج و تشکر از بسیجیانی که در هفته های اخیر با جانفشانی و خلوص برای حفظ امنیت و آرامش مردم به میدان آمدند اظهار داشت: آئین نامه فعلی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی به سال ۱۳۹۲ بر می گردد.
ذوالقدر به دستور تشکیل هیئت عالی نظارت اشاره نمود و اظهار داشت: در پیوست حکم رهبر فرزانه انقلاب در دوره هشتم مجمع، امر نظارت به جمع برگزیده ای از اعضای مجمع که همان هیئت عالی نظارت است، سپرده شد و لزوم داشت مقررات نظارت مجمع مورد بازبینی قرار گیرد. کمیته ای از اعضای مجمع پیش نویس آیین نامه را تدوین کردند و بعد از ابلاغ سند الزامات تحقق سیاست های کلی، بعنوان یکی از پایه های آیین نامه جدید، در ۱۱جلسه هیئت عالی نظارت، این مقررات بازنویسی شد و از امروز با حضور سران سه قوه و اعضای مجمع، این آیین نامه مورد بررسی نهایی قرار می گیرد.
در این جلسه بعد از بحث و بررسی اعضای مجمع، ماده یک و دو آئین نامه نظارت و تبصره های آن به تصویب رسید.
بر مبنای این مواد، «نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام به باعث تفویض اختیار از جانب مقام معظم رهبری، در اجرای بند(۲) اصل(۱۱۰) قانون اساسی و ذیل این اصل توسط جمع برگزیده ای از اعضای مجمع، بعنوان هیئت عالی نظارت صورت می گیرد.» و «هیئت عالی نظارت مرکب از رئیس و دبیر مجمع و ۱۷ نفر دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است که توسط شورای مجمع انتخاب می شود. رئیس مجمع، رئیس هیئت عالی نظارت و دبیر مجمع، دبیر آن می باشند.»و « جلسات با دو سوم اعضا رسمیت می یابد و مصوبات به حداقل رای دو سوم حاضران نیاز دارد.»
همچنین، «برای انجام امور در رابطه با هیئت عالی نظارت، دفتری زیرنظر دبیر هیئت تشکیل می شود. اعضای هیئت عالی نظارت در اول آغاز به کار هر دوره مجمع، انتخاب می شوند و در صورت استعفا، فوت یا غیبت غیرموجه بیشتر از چهار جلسه متوالی یا هشت جلسه غیرمتوالی هر یک از اعضا در یک سال، به تشخیص رئیس، بلافاصله فرد یا افراد جایگزین توسط شورای مجمع انتخاب می شوند.»
براساس مصوبات امروز مجمع، «هیئت عالی نظارت، در موارد لزوم، حسب مورد از وزیر یا رئیس یا مسئول دستگاه مربوط و رئیس کمیسیون ذیربط در مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در جلسات هیئت عالی نظارت دعوت می نماید.» و «شیوه نامه اداره جلسات هیئت عالی نظارت، به تصویب هیئت عالی می رسد.»
بررسی بندهای دیگر این آئین نامه در جلسات آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیگیری خواهد شد.1401/09/04
13:32:23
5.0 / 5
453
تگهای خبر: ابلاغ , پیگیری , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل