تحلیل وزیر اطلاعات از شروع جنگ ترکیبی مقابل ملت ایران در حوادث اخیر

تحلیل وزیر اطلاعات از شروع جنگ ترکیبی مقابل ملت ایران در حوادث اخیر

به گزارش محفل، وزیر اطلاعات بیان کرد: بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بسیار مستند و مبتنی بر مجموعه اطلاعات دو دستگاه علاوه بر کیس های اطلاعاتی کشف شده است. پیشنهاد من به نخبگان جامعه شامل حوزه و دانشگاه و رسانه ها و وکلا و قضات و کارگزاران نظام، پژوهشگران و بطور خلاصه به همه ی دانش آموخته ها و اهل مطالعه این است که این بیانیه را با دقت مطالعه نمایند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، مشروح گفت و گوی حجت الاسلام خطیب وزیر اطلاعات با رسانه KHAMENEI.IR به شرح زیر است:

امنیت در زمره آن دسته از مطالبی است که از فرط عادی بودن شاید به چشم خیلی­ ها نیاید با این وجود از لایه های مهم و پنهانِ رشد و پویایی هر جامعه ای محسوب می­شود. بحث را از اهمیت همین موضوع شروع نماییم. بودن یا نبودن این نعمت بزرگ چه وضعیتی برای یک جامعه رقم خواهد زد؟
پیامبر اکرم صلی الله مقابل وآله وسلم امنیت را «نعمت» می­ خوانند، همپای سلامتی؛ و می­ فرمایند این دو نعمت مورد توجه قرار نمی گیرند مگر زمانی که نباشند «نعمتان مجهولتان، الصحة و الامان». این­ را همه ملت­ هایی که گرفتار ناامنی شده اند و همه افرادی که گرفتار بیماری شده ­اند با تمام وجود درک کرده و تأیید می­کنند. شما این سؤال را از ملت­ هایی که گرفتار پروژه ی وحشیانه ی «ویران سازی» شده اند بپرسید. مشخصاً از ملت­ های عراق، سوریه، لیبی، یمن و افغانستان. دقیق ترین پاسخ­ ها را دریافت خواهید کرد.

پیش­ نیاز بنیادین در مقوله دانش و فناوری، پیشرفت­ های اقتصادی، مسائل معیشتی و شهروندی، سازندگی کشور، پیشرفت­ ها و بالندگی فرهنگی و همه مقوله هایی که به نحوی افتخارات ملی با آن گره خورده، امنیت است. مسیر صعود به قلّه افتخارات کشور از مسیر امنیت عبور می­کند. امنیت یک کالای عمومی است که تمام مردم از آن بهره می­ برند؛ هرکس در این سرزمین زندگی می­کند در هر رده و سنی که باشد از امنیت بهره ­مند است. شرط حرکت عظیم اجتماعی برای یک ملت در درجه نخست امنیت است. امنیت ملی برای ملت از همه چیز واجب­ تر است. تامین امنیت نیز ابعاد مختلف دارد که باید مورد توجه باشد.

امنیت پیش ­نیاز تولید فکر و ایده و اعتماد به آینده است؛ در شرایطی که کشور ما برخوردار از نسل جوان و فعال و کوشا است، وجود امنیت، امید به آینده را در جوانان تقویت می­ نماید تا با آسایش خاطر و انرژی و تعمق در پدیده ها به تحصیل و تحقیق و پژوهش و به کار بپردازند. از آن طرف هم دشمنان این مردم دقیقاً همین امید را هدف قرار داده و هدف­شان از بین بردن امید به آینده خصوصاً در جوانان است. در این خصوص پروژه ی تعیین دستورکارهای دیگر برای فکر جوانان، مشغول­سازی و از بین بردن امنیت ذهنی جوانان را دنبال می­کنند.

در تمامی نظریات مختلف علوم سیاسی و اجتماعی نیز این اجماع وجود دارد که امنیت اصلی­ ترین کارویژه حکومت­ ها است و هر حاکمیتی بایستی برای تامین آن حداکثر تلاش خودرا به کار بندد. در تاریخ یکصد سال اخیر ایران اساساً تحولات بنیادین سیاسی به مسئله امنیت گره خورده است. انقراض حکومت قاجار به ­واسطه ناکارآمدی در تامین امنیت بود، رضاخان با طراحی انگلیسی­ ها و با شعار بازگشت امنیت روی کار آمد و بعد از اشغال ایران در جنگ جهانی که منجر به فروپاشی نظام امنیتی ادعایی پهلوی­ ها شد کنار رفت و بعد از آن با استراتژی دو ستونی نیکسون در خلیج فارس، فرزند او مهره امنیت­ ساز آمریکایی­ ها شد. جمهوری اسلامی ایران ــ همچون ــ نیز با ایده امنیت درون زا و استقلال و عدم وابستگی به قدرت های شرق و غرب ظهور کرد.

شاید بتوان گفت مهم­ترین تحول در زمینه علوم سیاسی و مطالعات امنیتی جهان بعد از جنگ­ های جهانی، ایده استقلال امنیتی انقلاب اسلامی ایران است که جهان را به شگفتی واداشت. امنیت جمهوری اسلامی ایران دارای یک الگوی کاملاً درون زا، مردم­ پایه و متکی به آموزه های اصیل اسلام است. مشاهده می­ فرمایید که کشورهای منطقه غرب آسیا عموماً امنیت خودرا در روابط با قدرت های سلطه گر تعریف می­کنند، هزینه های گزافی در قالب میزبانی از پایگاه های نظامی و یا خرید­های تسلیحاتی برای این امنیت اجاره ای می­ پردازند. متأسفانه برخی حکام کشورهای مرتجع منطقه بجای مردم و ظرفیت ­های جهان اسلام از کانون ایجاد ناامنی در منطقه، طلب امنیت می­کنند و با عادی­ سازی روابط با رژیم صهیونیستی تصور می­کنند می­توانند بقای امنیت خودرا تضمین کنند. امنیت، پایه و مبنای پیشرفت­های اقتصادی، توسعه سیاسی، گسترش فرهنگ و قدرت سیاست خارجی است. تمامی پیشرفت­ های جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقتصادی، زیرساختی، فناوری، نظامی و نفوذ منطقه ­ای وام گرفته از امنیت درون زا و مردم­ پایه است. پس این نعمت بایستی پاس داشته شود و الحمدلله جمهوری اسلامی ایران طی سال­های گذشته با هر بحران و مشکلی روبرو شده است، خود مردم نخستین مدافع امنیت بوده اند و نگذاشتند وطن مورد طمع بیگانگان و دشمنان قرار گیرد.

رهبر انقلاب در بیانات اخیرشان در دانشگاه افسری و تربیت پلیس امام حسن مجتبی مقابل السلام تاکید کردند که دشمن از مدت ها قبل در پی آن بود که در اول مهر ماه امسال در کشور ناامنی و اغتشاش برپا کند؛ این گزاره برمبنای یک سلسله شواهد و قرائن بیان شده است. از قبل چه شواهدی مبتنی بر این گزاره وجود داشت و پیش بینی وزارت اطلاعات از وضعیت پاییز امسال چه بود؟
ما اخیراً در بیانیه ی مشترکی با برادران مان در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بطور مشروح به این مورد پرداختیم. آن هم نقش دشمن آمریکایی در سه مقطعِ قبل از اغتشاشات، حین اغتشاشات و برنامه ی رژیم آمریکا و هم پیمانانش برای پساآشوب ها. آن بیانیه بسیار مستند و مبتنی بر مجموعه ی اطلاعات دو دستگاه علاوه بر کیس های اطلاعاتی کشف شده است. پیشنهاد من به نخبگان جامعه شامل حوزه و دانشگاه و رسانه ها و وکلا و قضات و کارگزاران نظام، پژوهشگران و بطور خلاصه به همه ی دانش آموخته ها و اهل مطالعه این است که این بیانیه را با دقت مطالعه نمایند. اما علاوه بر آن، در اسناد امنیت ملی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی به صراحت دشمنی با ایران مورد تصریح قرار گرفته است. طبعاً برای تحقق این اسناد دائماً برنامه ریزی کرده و هزینه و امکانات گسترده ای برای تحقق آرزوهای شوم خود اختصاص می دهند. پس ما با هوشیاری و اشراف بر تمامی تحرکات و اقدامات این کشورها تلاش می نماییم توطئه های آنها را خنثی سازیم.

گاهی دشمن یک اقدام نقطه ای یا کور را برنامه ریزی می کند مثل ترور دانشمندان هسته ای که موارد زیادی از اقدامات آنها خنثی و مواردی نیز متأسفانه به نتیجه می رسد، این امور در سری ترین سطح به طور معمول برنامه ریزی و اجرا می شوند. اما وقتی برنامه دشمن هدف قرار دادن امنیت در سراسر ایران و ایجاد آشوب و اغتشاش سراسری است، طبعاً کار نمی تواند از چشمان تیزبین مأموران امنیتی و سربازان گم نام امام زمان (عج) پنهان بماند. پس تحرکات خدمات اطلاعاتی دشمن همیشه در این حوزه رصد می شود.

گزارش های مختلفی در خصوص ارتباط گیری افسران اطلاعاتی با گروههای مختلف ضدانقلاب، برخی خائنان داخلی، کانون های صنفی غیرقانونی و حتی آموزش در پوشش تورهای گردشگری یا آموزش های مدنی و حقوقی به ایرانیان در خارج از کشور داشتیم و اطلاع داشتیم که در این جلسات و آموزش ها چه مطالبی از عوامل و مزدوران درخواست می شود.

این مسئله را نیز کاملاً مطمئن هستیم که ضدانقلاب و خدمات اطلاعاتی دشمن توان ایجاد یک بحران یا آشوب گسترده را ندارند. به طور معمول آنها مترصد فرصت هایی هستند. پس پیش بینی می شد که در همین بازه زمانی یاد شده یعنی اوائل مهر اقداماتی صورت گیرد.

متأسفانه دختری از هم میهنان ما فوت کرد. بلافاصله موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت. رهبر انقلاب ابراز ناراحتی کردند، رییس جمهور و دیگر مقامات دستور پیگیری دادند. دشمنان از فوت این دختر یا هر شهروند دیگری بطور قطع ناراحت نشدند بلکه این را بهانه ای برای شروع عملیات و عقده گشایی خود کردند.

ارزیابی های ما نشان داده است که در ایام اول قسمتی از جامعه از این حادثه ناراحت بودند و خواهان رسیدگی و روشن شدن ابعاد مسئله شدند. حتی به خاطر هیجان و احساسات، اعتراضاتی را بروز دادند که مسئولان آنرا به گوش جان شنیدند و با جدیت بیشتری مسئله را دنبال کردند تا حقایق کاملاً مشخص شود، اما تحولات و اقداماتی که در ادامه رخ داد، نشان داد که اطلاعات و ارزیابی قبلی ما در خصوص تلاش خدمات جاسوسی برای فعال سازی شبکه آشوب گر در داخل کشور صحیح بوده است.

آمریکا چه در پروسه پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از آن، همیشه بدنبال براندازی جمهوری اسلامی ایران بوده است. این مورد تحلیل یا چیزی نیست که نیاز به اثبات داشته باشد. شواهد تاریخی ۴۳ سال قبل در کنار اذعان دولتمردان آمریکا به توطئه مقابل جمهوری اسلامی ایران گواه این حقیقت هستند. حجم انبوه شواهد تاریخی دشمنی آمریکا مقابل جمهوری اسلامی ایران در کنار اسناد گسترده انتشار یافته از راهبردهای آمریکا مقابل جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده دشمنی آمریکا است. برخی افراد آگاهانه و مغرضانه و برخی افراد با ناآگاهی از توهم توطئه سخن گفته اند. این در شرایطی است که علیرغم این همه شواهد و اسناد و اقاریر صریح دولتمردان آمریکایی این واقعیتی انکار ناپذیر است. این گزاره بارها در نوشته ها و گفته های راهبردنگاران آمریکایی تکرار شده است که نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک الگوی مردم سالار دینی-اسلامی از ظرفیت بالایی برای بیداری ملت های مسلمان و بسیج آنها مقابل غرب برخوردار می باشد و این الگو باید شکست بخورد. برای نمونه می توان بگفته ها و نوشته های گراهام فولر اشاره نمود که به عنوان عضو CIA سالیان سال از عمر خودرا در کشورهای خاورمیانه گذاشته و مدعی این است که ایران را می شناسد.

رهبر انقلاب صراحتاً تاکید داشتند که این برنامه ریزی توسط خدمات جاسوسی آمریکا و اسراییل انجام گرفته است. شبکه ی مجریان آشوب ها و ناآرامی های اخیر چگونه و در چه توالی و سلسله ای در نهایت به خدمات امنیتی بیگانه می رسیدند؟
میان عوامل میدانی با افسران اطلاعاتی خدمات جاسوسی بیگانه به طور معمول چند لایه واسطه وجود دارد. هر چند به علت عجله دشمنان، ما پیش از شروع آشوب ها نیز به افسران اطلاعاتی بیگانه بصورت مستقیم رسیدیم و برخی از آنها را دستگیر کردیم. مأموران اطلاعات خارجی فرانسه DGSE مبادرت به ارتباط گیری و آموزش کانون های صنفی غیرقانونی برای ایجاد جریان اعتراضی و آشوب کردند. از تمامی دیدارها، تماس ها و ارتباطات آنها مستندات تهیه شده است و این جاسوسان به سزای اقدامات خود خواهند رسید.

برخی دیگر از عناصر مزدور هستند و آگاه یا ناآگاه از پشت ماجرا، به خاطر مقداری پول و یا وعده اقامت در خارج، مقابل مملکت خودشان اقدام می کنند. آتش زدن، تخریب کردن، چاقوکشی، تیراندازی با اسلحه های شکاری و جنگی و حتی فحاشی و اهانت به دوده علیهم السلام قسمتی از کارهای این مزدوران است.

از آن جا که شیوه و شگرد هر سرویس اطلاعاتی متفاوت می باشد، دشمنان نیز هر کدام قسمتی از ظرفیت های میدانی بحران ها را به عهده می گیرند. برخی به تقویت نهادهای حقوق بشری و سازماندهی گزارشگران و فعالان مدنی می پردازند. برخی شبکه اراذل و اوباش را سازماندهی می کنند. برخی بواسطه ارتباطات و حضور گسترده شان در کشورهای منطقه مبادرت به قاچاق سلاح و مواد منفجره به داخل می کنند و برخی نیز در زمینه سایبری و عملیات روانی مشغول هستند، اما جملگی آنها در جهت اجرای یک بسته ی طراحی شده ی واحد عمل می کنند.

ما در بیانیه ی مشترک با برادران مان در سازمان اطلاعات سپاه گفتیم دشمن در اغتشاشات اخیر از «جنگ ترکیبی» استفاده نمود. یکی از مهم ترین ارکان و زمینه های مطرح در نبردهای ترکیبی (هیبریدی)، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بیگانه و مشخصاً آمریکایی است. این شبکه ها نقشی حیاتی در هسته ی مرکزی نبرد هیبریدی ایفا می کنند. پلت فرم های ارتباطی مجازی حالا تبدیل به قسمتی از استراتژی جنگی شده اند نه فقط بمنظور هدایت اقدامات و اغتشاشات و جمع آوری اطلاعات، بلکه مهم تر از آن با هدف تأثیرگذاری بر اعتقادات و گرایشات مخاطبینِ هدف در مرحله بعدی بمنظور حرکت دادن آنان به سمت اقدام موردنظر، بهره برداری می نمایند.

بی شک بزرگترین عملیات تأثیر روی کشوری در جهان برای بی ثبات سازی و ایجاد اغتشاش، برمبنای مدل عملیات ترکیبی به عنوان عامل پیش برنده ی جنگ ادراکی، همانی بود که از چند ماه قبل از اغتشاشات اخیر و در حین اغتشاشات و الان در دوره ی پسا اغتشاشات از مبدأ ــ به تعبیر حضرت آقا ــ رژیم مافیایی آمریکا و هم پیمانانی همچون انگلیس خبیث و رژیم کودک کش صهیونیستی و گاو شیرده سعودی ــ اینها همه تعبیرات رهبر انقلاب است ــ صورت گرفت.

البته در سازماندهی و اجرا دست رژیم صهیونیستی آشکارتر بود. در ساماندهی تبلیغات دست روباه انگلیسی واضح تر بود. در هزینه کردن دست رژیم سعودی را به عیان می دیدیم تا آن جا که در نمایش منحط برلین که سلطنت طلبان و منافقین و تجزیه طلبان و گروههای منحرف جنسی جمع شده بودند، کل حمایت مالی این پروژه در زمینه ی تبلیغات، فضاسازی، پوشش صوتی و تصویری و اجاره ی تجهیزات پیشرفته برای تصویربرداری هوایی از تجمع و ارائه تسهیلات برای حضور پرتعداد و منسجم خبرنگاران و غذاهای توزیع شده و... جملگی با هزینه ی رژیم بَدَوی سعودی صورت گرفت. ما برای این داعیه سند داریم.

در مورد شبکه اجرائی این برنامه در داخل کشور توضیح دهید. این شبکه و سرشبکه های آنها چه کسانی بودند؟ چگونه شبکه خودرا شکل داده و کارگزاران شان را سر خط می کردند؟ دستگاههای امنیتی به چه میزان روی این شبکه و فعالیتهای آن اشراف داشتند؟
به صورت ویژه این شبکه ها به طور معمول یک کارفرما یا سفارش دهنده دارند، یک پشتیبانی مالی و یک عده هم عوامل اجرائی. کارفرمای این شبکه ها آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی هستند که تلاش دارند بواسطه عدم دسترسی مستقیم به ملت ایران و عدم امکان اثرگذاری مستقیم، بوسیله رسانه ها و فضای مجازی، به جنگ شناختی مقابل ملت ایران بپردازند. پشتیبانی مالی عمده این شبکه ها متأسفانه توسط عربستان سعودی صورت می گیرد و عوامل اجرائی نیز عمدتا از بین اعضای گروهک های مختلف، فرقه ها و گروههای منحرف عقیدتی و جنسی، برخی ایرانیان ناراضی، بعضی افراد دارای مشکلات و لطمه های حاد اجتماعی و خانوادگی انتخاب می شوند. این عوامل بعد از اینکه در دام این شبکه می افتند یا تصور می کنند که راه برگشتی ندارند به همکاری خود با دشمنان ادامه می دهند یا گرفتار سراب پناهندگی و زندگی در خارج و آینده ی روشن می شوند و زمانی به سراب بودن آن پی می برند که پل های پشت سر خودرا خراب کرده اند.

به لحاظ عملیاتی نقش دشمن در این اغتشاشات از دو منظر قابل تبیین است:

۱) نقش آفرینی صحنه ای: در این الگو شبکه ای مرکب از عناصر آگاه و ناآگاه در سطوح مختلف نقش آفرینی نموده اند. به باور ما، برمبنای اطلاعات موجود از منابع اطلاعاتی، فنی، اقاریر متهمین و واقعیت های صحنه، اغتشاشات اخیر که برخلاف گذشته بصورت پراکنده شکل می گرفت، از طراحی پیچیده ای برخوردار بود که با مداخله عناصر وابسته به خدمات اطلاعاتی و گروهک های ضدانقلاب و تجزیه طلب تروریست هدایت می شد. این الگو با محوریت از بین بردن تمرکز نیروهای ضدشورش و تسری ناآرامی به نقاط مختلف شهر طراحی شده و به اجرا درآمده بود. آتش این تجمعات پراکنده توسط عناصر معدود و معین و با اقدامات منظم، حساب شده و جسورانه شعله ور می شد که کاملاً تشکیلاتی و هدایت شده بود. این افراد به اشکال مختلف همچون انسداد مسیر، آتش زدن سطل زباله، کشف حجاب، شعاردهی و... توجه اطرافیان را به خود جلب نموده و به تدریج معترضین رادیکال را به یاری می خواندند. آرام آرام بخش های دیگری از مردم در قالب عناصر هیجانی و تماشاگر به جمعیت اضافه می شدند. جالب آن که هسته اولیه بلافاصله پس از شکل گرفتن تجمع، محل را ترک نموده و جهت راه اندازی تجمع جدید دست به کار می شدند.

۲) نقش آفرینی زمینه ای: فعالیت سازماندهی شده خشونت و شبکه سازی تحت مدیریت خدمات اطلاعاتی با همکاری گروهک های ضدانقلاب از مدت ها تلاش نموده اند تا علاوه بر اقدامات تشکیلاتی و هسته سازی ضدامنیتی، بدنه ای مستعد در بستر اجتماعی لطمه دیده فراهم نمایند تا تحت شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور از نارضایتی های این قشر بهره برداری نمایند؛ پس علاوه بر فعالیتهای تشکیلاتی شاهد حضور عده ای از تجمع کنندگان در قالب «حرکت های گله ای» هستیم.

در واقع عده ای بدون وابستگی تشکیلاتی در تجمعات شرکت نمودند که ناآگاهانه در نقش سیاهی لشکر و سپر انسانی عناصر تشکیلاتی و ضدانقلاب قرار گرفتند و دشمن از یک سو با ایجاد تکانه های اقتصادی، سیاسی، روانی و مدیریتی بوسیله اعمال فشار حداکثری تمام تلاش خودرا برای ایجاد اختلال در نظم و فرآیندهای سازنده ی کشور و کاهش مقبولیت عملکردی نظام به کار گرفته و از طرفی با عملیات روانی و رسانه ای گسترده تلاش می کند این حس نارضایتی را در مردم صدچندان کند. ما البته منکر نارسایی و نارضایتی نیستیم، اما معتقدیم تزریق ناامیدی و یأس تحمل مشکلات را دشوارتر می کند و بذر نفرت و خشم را در بدنه جامعه می کارد؛ در حقیقت ضدانقلاب و جبهه معاند امروز محصول ماه ها سیاه نمایی و دروغ پردازی خودرا در کنار ضعف حوزه اطلاع رسانی و تبیینی داخلی درو می کند. در این میان، به نقش رسانه های فارسی زبان لندنی سعودی که ما اسم «نارسانه» را بر آنها گذاشته ایم باید توجه خاص کرد. این ها وارد هدایت عملیاتی صحنه شدند. ما اطلاعات داریم که سرویس هاس جاسوسی دشمن بصورت لحظه یی به اینها خبر و تصویر می دادند و این شبکه ها اغتشاشگران را در صحنه هدایت می کردند که در لحظه در کجا تجمع کنند و با رسیدن نیروهای حافظ نظم و امنیت، خط می دادند که چگونه با آنها مقابله و چگونه نیروها را درگیر کنند. خط «کشته سازی» در این هدایت عملیاتی به شدت دنبال می شد. هم در صحنه ی اغتشاشات و هم خارج از صحنه، انتساب تعدادی قتل مشکوک یا خودکشی و یا حتی فوت عادی به نیروهای حافظ نظم و امنیت بسیار آشکار بود.

در این رویکرد نقش سه گانه لندنی-سعودی-آمریکایی (بی بی سی فارسی، اینترنشنال سعودی و من و تو) بسیار بارزتر از بقیه بود.

به جز بعد امنیتی، در بعد رسانه ای و تبلیغاتی هم هماهنگی عجیبی بین رسانه های خارجی شامل فارسی زبان و غیرفارسی زبان برای پوشش این اغتشاشات وجود داشت. آیا وزارت اطلاعات در این حوزه هم شناخت و اطلاعاتی دارد که شبکه پشت صحنه این هماهنگی رسانه ای و تبلیغاتی چه افراد یا گروه هایی هستند که حتی بعضاً چهره های فرهنگی و رسانه ای خارجی را هم برای این مورد سر خط می کردند؟
در طول یک دهه گذشته، پیام رسان های مختلفی در شبکه اجتماعی مجازی شکل گرفته است که داده های اطلاعاتی نشان دهنده این است دشمن از این شبکه ها به مثابه ابزاری برای ناامن سازی کشور استفاده نموده است. در فضای شبکه، یک ساخت یابی شبکه های اجتماعی وجود دارد که عمومیت دارد و در پشت این ساخت یابی، یک سازماندهی و ایجاد ساختاری وجود دارد که فاعل و عامل این سازماندهی، همان دست هایی هستند که اراده قطعی آنها برای ضربه به پیکره کشور برای ما به اثبات رسیده است. فضای مجازی کشور و شبکه های اجتماعی طی یک دهه گذشته گرفتار هرج و مرجی شده است که هیچ کدام از کشورهای مدعی آزادی، حد اندکی از این هرج و مرج را هم نمی پذیرند. در این فضای هرج و مرج، حقیقت، دروغ و دروغ، حقیقت نشان داده می شود. برخی کشورهای غربی در سالهای گذشته، در مقاطعی، بصورت دفعی صدها هزار نام کاربری اتباع خودرا در پیام رسان های مختلف به یک باره و بدون اعلام پیشینی حذف نموده اند. برمبنای قوانین وضع شده در این کشورها، هویت طرفین کلیه ارتباطات تلفنی و فضای مجازی باید با هویت واقعی منطبق باشد و کلیه این ارتباطات ثبت و ضبط و برای چند سال بایگانی می شود. حوادث اخیر برون داد هرج و مرجی است که از یک دهه گذشته در فضای مجازی کشور حاکم گردیده است و این فضا را به عرصه تاخت و تاز ضدفرهنگی و حتی ارتباطات و جولان گروههای تروریستی و اراذل و اوباش تبدیل کرده است. علاوه بر این، متأسفانه با عنایت به اینکه بانک داده های برخی پیام رسان های اجتماعی در کشورهایی قرار دارد که دشمنی آنها با کشور ایران به اثبات رسیده است، طبیعی است که شاهد شکل دهی به شبکه هایی باشیم که امنیت کشور را نشانه رفته اند.

چنان که برای عموم مردم و تحلیلگران عرصه رسانه نیز واضح شده است، این اغتشاشات بیش از آن که نماد اعتراض مردمی و یا وقوع مشکل در کف خیابان باشد، در فضای رسانه ای و مجازی جریان دارد و به همین جهت به آن عنوان «بزرگترین عملیات تأثیرگذاری» می دهیم. در این صحنه، همچنان که در پاسخ به سؤال قبلی گفتم نقش رسانه های ماهواره ای و مجازی و شبکه های اجتماعی بیش از هر زمان دیگر و به دور از استانداردهای رایج رسانه ای در جریان است.

علاوه بر هدایت شبکه های ماهواره ای توسط خدمات اطلاعاتی، گزارش های زیادی از فعالیتهای گروههای مختلف ضدانقلاب در بستر رسانه وجود دارد که تحت مدیریت خدمات اطلاعاتی متخاصم ایفای نقش می کنند که شاخص ترین آن، مداخله مستقیم آمریکا برای هماهنگ سازی تعدادی از گروههای تروریستی ضدانقلاب با شبکه اینترنشنال بوده است که عملاً سازمان تروریستی اینترنشنال را شکل داده است و در مواردی نیز، رژیم صهیونیستی با تعدادی از اعضای گروهک های تروریستی ارتباطات و هدایت گری داشته است.

بهره گیری از الگوی شورشی سازی در فضای مجازی، نفوذ در کانون های صنفی و اقشاری و نیز تأثیرگذاری بر سلبریتی ها از اضلاع طرح دشمن در هدایت رسانه ای است.

میزان مداخله خدمات اطلاعاتی بگونه ای است که علاوه بر تغییر الگوی معمول نرم افزارهای شبکه های اجتماعی، نه فقط بر میزان نشر و فعالیت جریان آزاد اطلاعات خدشه وارد کرده اند بلکه با تهدید و فشار از فعالیت عناصر غیرهمسو با خود ممانعت می کنند. امروز اگر کسی همسو با این جریان حرف نزند از بستر فضای مجازی حذف خواهد شد و کسی که موضع مستقلی داشته باشد از طرف شبکه رسانه ای ضدانقلاب تحت فشار، توهین و تهدید قرار می گیرد. تعدادی از فعالین حوزه اقتصادی و فرهنگی در فضای مجازی که از بستر شبکه های اجتماعی درآمدزایی داشتند تحت فشار وارده گرفتار لطمه هستند و یا مجبورند خلاف رویکرد خود وارد بازی از پیش باخته دشمنان نظام شوند و یا این که بی نظمی در کسب وکار خودرا بپذیرند.

امروز اختاپوش رسانه ای وابسته به استکبار، بیش از هر زمان دیگری، دروغ بودن ادعای آزادی بیان را آشکار نموده است. البته، بر اساس نظرسنجی های علمی نهادهای مختلف، میزان مخاطبان شبکه های ماهواره ای در کشور بطور مداوم رو به کاهش است. بطور قطع بواسطه فراوانی دروغ ها و رفتارهای هیجانی چند روزی مخاطب آنها بیشتر می شود اما با گذشت زمان و مشخص شدن شدت دروغ پردازی و توهین به افکار مخاطبان بطور قطع طرد و منزوی خواهند شد. شبکه های ماهواره ای زیادی هستند که قبلاً پراقبال بودند و الان کاملاً فراموش شده هستند.

بر اساس بیانات رهبر انقلاب بطور مشخص کشورهای آمریکا، انگلیس و عربستان سعودی نقش واضحی در دمیدن به ناآرامی های اخیر در کشور داشتند. دستگاههای امنیتی و وزارت اطلاعات برای جبران این اقدامات ضدامنیتی چه برنامه و تدارکی دارند؟
ما با چند دسته از بازیگران مواجه هستیم. رژیم صهیونیستی که حسابش مشخص است و نیازی به بحث ندارد. این رژیم در موضع متخاصم تا حالا غلط هایی کرده است (که در بوق و کرنا کرده اند) و پاسخ های سهمگینی دریافت کرده (که با تمام توان لاپوشانی نموده است). از این پس نیز دریافت خواهد نمود.

در مورد رژیم آمریکا، افزون بر همه ی دشمنی ها و خسارت ها و ضرباتی که مستقیم و غیرمستقیم به ملت ایران وارد کرده (که داستان مثنوی هفتاد من است)، این رژیم تروریستی رسماً قاتل سردار بزرگ مقاومت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است. آن هم نه در جبهه ی رویارویی مستقیم آن سردار با عوامل نیابتی آمریکا همچون داعش، بلکه خارج از میدان جنگ و در شرایطی که میهمانِ کشور ثالث بوده، به زبونانه ترین، ناجوانمردانه ترین و تروریستی ترین وجه ممکن او را ترور کردند. این موضع آمریکایی رو به افول در مقابل ایرانِ قوی است. من به یقین و با قاطعیت می گویم که آمریکا یارای جنگ رو در روی نظامی با ما را ندارد و پس یا در هیأت یک گروهک تروریستی در می آید و رسماً ترور می کند (و البته پاسخِ دندان شکن، آشکار، جوانمردانه و نظامی می گیرد). یا به پشت صحنه می رود و به جنگ های ترکیبی و نرم و تحریک این و آن رو می آورد، که در این صورت نیز همیشه پاسخ گرفته و زین پس نیز خواهد گرفت.

اما در مورد انگلیس خبیث، حساب انگلیس به عنوان کشوری که برمبنای خوی روباه پیر هیچگاه دست از شیطنت مقابل جمهوری اسلامی ایران برنداشته است متفاوت می باشد. هم اکنون، رسانه هایی در خاک انگلیس، بدنبال ایجاد و گسترش اغتشاش در ایران بوده و هستند. این رسانه ها چه در گذشته و چه هم اکنون، پا را از حوزه راهبری اغتشاش فراتر نهاده و بدنبال سازماندهی حرکت های ایذایی و تروریستی در کشور می باشند. این اقدامی است که کشور انگلیس آنرا آغاز کرده است. در گذشته، بارها و بارها ایران مانعی برای اقدامات تروریستی مقابل کشورهای اروپایی بوده است ولی انگلیس و برخی کشورهای اروپایی در مقابل از هیچ نوع دشمنی مقابل جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده اند. بی شک ما هیچ گاه مثل انگلیس، پشتیبان اقدامات تروریستی و ناامن سازی سایر کشورها نخواهیم بود ولی تعهدی برای ممانعت از بروز ناامنی در این کشورها هم نخواهیم داشت، پس کشور انگلیس هزینه اقدامات خودرا برای ناامن ساختن کشور بزرگ ایران خواهد پرداخت.

متأسفانه دولت انگلیس که شبکه های ماهواره ای بی بی سی و اینترنشنال تحت حمایت او و در قالب رسانه ای او فعالیت دارد امروز نقش تروریستی گرفته و این مورد عبور از خطوط قرمز امنیتی جمهوری اسلامی ایران است. در همین جا می گویم که شبکه ماهواره ای اینترنشنال از طرف دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران به عنوان سازمان تروریستی شناخته شده و عوامل و دست اندرکاران این سازمان تحت تعقیب وزارت اطلاعات قرار خواهند گرفت و من بعد، هر نوع فعالیت و ارتباط با این سازمان تروریستی به عنوان ورود به حوزه تروریستی و تهدید امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تلقی خواهد شد.

اما در مورد سعودی می گویم که سرنوشت ما و دیگر کشورهای منطقه به علت همجواری، به هم گره خورده است. از نظر ایران، هرگونه بی ثباتی در کشورهای منطقه تسری یابنده است و هر گونه بی ثباتی در ایران، قابل تسری به کشورهای منطقه است. کشورهای دور دست بی ثبات کننده منطقه هستند. سنگ اندازی به سمت ایران قدرتمند از طرف کشورهایی که در خانه های شیشه ای نشسته اند، معنایی جز عبور از مرزهای عقلانیت به تاریکی حماقت ندارد. جمهوری اسلامی ایران تا حالا با عقلانیت استوار، صبر راهبردی در پیش گرفته است ولی هیچ تضمینی برای ادامه این صبر راهبردی در صورت ادامه دشمنی نمی دهد. بی تردید، اگر اراده جمهوری اسلامی ایران به مقابله به مثل و مجازات این کشورها تعلق بگیرد، کاخ های شیشه ای فروخواهند پاشید و این کشورها روی ثبات و پایداری را نخواهند دید.

حتماً برنامه ای که برای ناامنی در کشور تدارک دیده شده بود، بسیار گسترده تر از چیزی بود که در واقعیت به وقوع پیوست. به بیان دیگر، بخش اعظم و مهمی از این برنامه توسط دستگاههای امنیتی خنثی شد. لطفاً کمی درباره ی سایر وجوهی که برای ناامنی در کشور و نیز میزان اشراف دستگاههای امنیتی بر آن تدارک دیده شده بود، صحبت کنید.
اگر بخواهیم هدف اصلی دشمنان اصلی را بگوییم صریحاً دشمن بدنبال «پروژه ی ویران سازی» ایران است دقیقاً طبق مدلی که در سوریه و عراق و لیبی و افغانستان و یمن اجرا کردند اما در «ایران قوی» و برای «درخت تناور انقلاب اسلامی» نه توانستند و نه هیچ گاه خواهند توانست.

حداقل از آغاز سالجاری، دشمن در مقاطع مختلف نظیر روز معلم یا همزمان با مردمی سازی یارانه ها یا روز حجاب و عفاف، برای ایجاد ناامنی در کشور کوشش های گسترده ای کرده است که ضربات وارده به تیم های تروریستی گوناگون در مناطق مرزی یا آن سوی مرز و نیز خنثی سازی عملیات انفجار در یکی از صنایع هوایی اصفهان از نمونه های بارز آن است؛ در همین اغتشاشات، طبق آخرین آمار، قریب به ۱۰۰ تن از عناصر وابسته به منافقین، بیش از ۱۵۰ نفر از عناصر وابسته به گروههای تروریستی کردی و سایر گروههای تروریستی دستگیر شده اند.

در تعدادی از کیس ها عناصری که علاوه بر هدایت میدانی در اغتشاشات؛ تحت ارتباط با خارج از کشور مبادرت به اختفای سلاح جنگی و مهمات (تی ان تی) کرده بودند شناسایی و دستگیر شدند و جالب تر این جاست که بعد از دستگیری برخی از این عناصر، شبکه رسانه ای وابسته به رژیم صهیونیستی موضوع دستگیری این افراد را تحت رصد قرار داده است.

اما باید اشاره داشت که بحمدالله امروز جامعه ی اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران اشراف عظیمی دارد که دشمنانش را در تمام دنیا تحت تعقیب قرار می دهد. امروز که خدمت شما هستیم، حداقل شش نفر از عناصر و سرکردگان گروهک های تروریستی ضدملت با طراحی و هوشمندی دستگاه اطلاعاتی دستگیر و از نقاط مختلف دنیا برای پاسخ گویی به جنایات شان به تهران منتقل شده اند. از اعضای اصلی گروهک های تجزیه طلب تا ضددین و وابسته به خدمات اطلاعاتی رژیم غاصب و رژیم آمریکا. ضمن این که اکنون یکی از سرکردگان گروههای تروریستی که مجری پروژه تجزیه طلبی بوده در اختیار وزارت اطلاعات می باشد که جزئیات آن اخیراً رسانه ای شد. (مستند ژنرال)

امنیت در جمهوری اسلامی ایران برای مردم و مبتنی بر مردم است. یکی از قواعد ماندگاری و جذابیت الگوی جمهوری اسلامی ایران، ابتنای آن بر رأی و خواست عموم مردم است. استقلال و امنیت نیز در ایران مبتنی بر خواست و رأی مردم است. این مردم هستند که امنیت کشور را در بستری از ناامنی ها که دور تا دور ایران را فراگرفته حفظ و حراست می کنند. هر کنشگر ضدامنیتی پیش از اینکه با دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی، مواجه باشد، اول باید از سد محکم و مستحکم مردم عبور کند. امروز با افتخار می توانیم ادعا نماییم که دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی، از مردم و برای مردم اند و هر تحلیلی که در آن دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی را بغیر از مردم فرض بگیرد و تصور کند، تحلیلی اشتباه و به دور از واقعیت است. امروزه مردم پشتوانه استواری تار و پود امنیت کشور هستند و باید اذعان کرد که نقش اول در تامین امنیت به دست مردم است. همچنانکه اعلام کردیم، بازداشت دیگر عوامل عملیاتی و پشتیبانی حرم حضرت شاهچراغ مقابل السلام با همکاری هوشمندانه، شجاعانه و ستودنی مردم صورت گرفت. باور داریم که حوادث تلخ روزهای گذشته توسط شبکه های پیچیده سازماندهی شده اند ولی پیاده نظام دشمنان خارجی، عده ای فریب خورده و ناآگاه اند که فاقد بینش و قدرت تشخیص لازم و درست هستند. مقابله و برخورد با این لایه های سطحی و ناآگاه، نه سخت و دشوار و نه هدف و برنامه جمهوری اسلامی ایران و دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی بوده است. هدف دستگاه اطلاعاتی، راهبری طیف های فریب خورده و آگاه سازی آنها در برخورد با واقعیت ها از یک طرف و مصون سازی جامعه از توطئه ها از طرفی است. دستگاههای اطلاعاتیِ منسجم، هماهنگ و همدل کشور با وجود بروز خشونت های زیاد و با وجود ارائه آموزش های اقدامات تروریستی بوسیله رسانه های دشمن، بدنبال ارتقاء سطح امنیت و مصون سازی جامعه اند. پروسه مصون سازی جامعه مستلزم درجه ای از بینش است که طبق آن آگاهی های کاذب از منشأ و مصدر کشورهای متخاصم بی اثر می شود. بر طبق این بینش است که هر پارسی-گویی و هر رسانه فارسی زبانی لزوماً ایرانی و ایران دوست نیست.

بخشی از برنامه ریزی رسانه ای و تبلیغاتی اغتشاشات اخیر مبتنی بر ظرفیت شبکه ای از سلبریتی های داخلی و خارجی برای تهییج افراد بود. آیا دشمن برای فعال کردن این بستر طرح و مدل مشخصی دارد یا فقط به عنوان زمینه های تحریک جامعه از آن استفاده می کند؟
همان طور که رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند، غالب چهره های هنری، جامعه ورزشی و علمی ما سالم و جزو سرمایه های کشور به شمار می آیند. در بعضی حوادث کشور، همدردی از طرف برخی چهره ها طبیعی بود. موضوع غیرطبیعی، استفاده برخی افراد و گروه ها برای عقده گشایی و تهمت به نظام جمهوری اسلامی ایران به قتل و پشتیبانی و پشتیبانی از اغتشاش، ترور، هتک حرمت و دریدن پرده امنیت کشور بوده است. ما از این افراد نخواهیم گذشت. کسانی که به کشور هزینه تحمیل نمودند و عرصه را برای عرض اندام ترور و جنایت در خیابان های کشور باز کردند و دشمنان قسم خورده را برای ضربه به کشور امیدوار نمودند، باید پاسخ گوی آثار گفتار و کردار خود باشند.

قاعدتاً در تبیین اثرگذاری دشمن بر سلبریتی ها به دو دسته کلی باید اشاره داشت؛ مواردی که تحت برنامه مشخص و مستمر با هدایت خدمات اطلاعاتی یا گروههای ضدانقلاب رخ می دهد و مواردی که بدون آگاهی و تحت تأثیر فضای شناختی و احساسات، بروز پیدا می کند.

متأسفانه در مواردی از قبل شاهد طراحی و برنامه ریزی ضدانقلاب برای اثرگذاری بر چهره های رسانه ای هستیم که با ارتباط گیری های پوششی یا هدایت شده بر نظرات و دیدگاه های این افراد اثر گذاشته اند و بعضاً باعث شده است که افرادی گرفتار خطا شده و با دشمنان نظام اسلامی همسو شوند که البته تعدادشان بسیار اندک است. ولی خیلی از چهره ها نیز متأسفانه به علت عدم شناخت نسبت به ابعاد فضاسازی های رسانه ای و نیز بدون برخورداری از مشاوران هوشمند گرفتار خطا در تشخیص شده و با واکنش های هیجانی و نسنجیده در زمین دشمن بازی کرده اند (که البته موضوع جدیدی نیست).

نمونه، واکنش تعدادی از هنرمندان در قضیه واکسن کرونا بود که به رغم پیشرفت ها و کوشش های شبکه بهداشت و درمان کشور، تحت تأثیر خطای شناختی فضای کشور را سیاه و شکست خورده القا می کردند. در این قضیه جدید البته موضوع فراتر از گذشته است، ضمن این که امروز اعمال فشار حلقه عناصر وابسته به دشمن در وادار کردن تعدادی از افراد به رفتارهای انحرافی نیز بی تأثیر نبوده است. امید است که چهره ها مرز خود با دشمنان را به وضوح روشن کرده و ضمن همراهی با مردم مانع سوءاستفاده دشمن شوند.

اخیراً هم مشاهده می شود که تعدادی از همین دست سلبریتی ها که دنبال کنندگان زیاد دارند، در کمال ناباوری اکانت خودرا به عوامل سیا یا برخی کشورهای مرتجع منطقه می فروشند یا اجاره می دهند تا خریداران، منویات بیگانگان را با استفاده از اسم و شهرت این افراد به جامعه القاء کنند. آیا یک چهره ی ایرانی وطن دوست حاضر است به قیمت دریافت پولِ بیگانگان، ملت خودرا بفروشد؟

امنیت و توان جامعه اطلاعاتی در کشور ما در مقایسه با کشورهای منطقه و همین طور در مقایسه با کشورهای غربی، اروپایی و آمریکایی در چه سطحی قرار دارد؟ تعاملات و ارتباطات جامعه اطلاعاتی ایران با کشورهای مختلف چگونه است؟
زمانی توان اطلاعاتی ایران در داخل کشور و معطوف به حفظ امنیت در شهرها بود اما حالا به لطف تلاش ها و مجاهدت های جامعه اطلاعاتی کشور، بازوهای اطلاعاتی ایران در خیلی از مناطق جهان گسترده شده است.

مشاهده می کنید که رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا همیشه به این توانمندی و اشراف اشاره می کنند. تردد افسران جاسوسی دشمنان در کشورهای همسایه حتی با هویت های جعلی و پاسپورت های دیگر کشورها برای افسران اطلاعات ما غالباً مکشوف است و به طور معمول بر تحرکات و برنامه های آنها اشراف لازم را داریم.

خوشبختانه حتی با کشورهایی که روابط سیاسی چندان گرمی نداریم، در زمینه اطلاعاتی و تبادلی روابط مناسبی داریم و بر این مبنا که از کشورهای همسایه هیچ تهدیدی مقابل دیگری نباید شکل بگیرد روابطی برقرار شده است.

در مجموع بحمدالله با عنایات حق تعالی و دعای امام عصر (روحی و ارواح العالمین له الفداء) و رهبری مدبرانه حضرت آیت الله خامنه ای و هوشیاری و حضور مقتدرانه مردم عزیز، جمهوری اسلامی ایران در منطقه ای پر التهاب، حضوری مقتدرانه دارد و دستگاههای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی کشور از موفق ترین مجموعه ها در سطح دنیا هستند و در تعامل مناسب با کشورهای منطقه و همسایگان، خصوصاً خط مقاومت هستیم. امروز کلان پروژه های دشمن در منطقه گرفتار شکست شده و صدای شکستن استخوان های فرتوت استکبار آمریکا بعد از خروج از منطقه واضح تر گردیده است.1401/08/19
11:11:15
5.0 / 5
391
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
محفل