سخنگوی دولت:

موجی از بازگشت نخبگان به کشور را شاهد می باشیم

موجی از بازگشت نخبگان به کشور را شاهد می باشیم

محفل: سخنگوی دولت با تأکید بر این که در سالهای اخیر موجی از بازگشت نخبگان به کشور را شاهد می باشیم، از شهید سیدفرید معصومی که در حمله تروریستی حرم شاهچراغ شهید شد به عنوان یکی از این نخبگان یاد کرد که در زمینه برق و انرژی فعالیت داشت.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، علی بهادری جهرمی در نشست خبری هفتگی خود ضمن اشاره به اجتماع مردم در تشییع پیکر شهدای حوادث اخیر اظهار نمود: این نشان داده است مردم مخالف آشوب، ناامنی و تجزیه طلبی هستند و دست رد به اقدامات آشوبگرانه مورد حمایت دشمنان که همه امکانات خودرا در این زمان به کار گرفته اند، زده اند.
وی در ادامه سخنانش ضمن اشاره به این که شعار سال پشتیبانی از تولید و اشتغال بوده است، تصریح کرد: دولت هم در روزهای انتخابات یکی از شعارهای اساسی اش در همین حوزه بوده است، لازم است اشاره ای به برخی آمارها در این زمان صورت گیرد.
رشد ۳.۱ درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول امسالبهادری جهرمی خاطرنشان کرد: تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول امسال رشد ۳.۱ درصدی داشته است و از این میزان رشد، در بخش صنعت در مدت مشابه آمار ۵.۱ درصدی را نشان داده است.
سخنگوی دولت در ادامه اظهار داشت: در حوزه تجهیزات پزشکی در هفت ماه ابتدایی امسال در تولید ۵۰۰ محصول تجهیزات پزشکی ۲۵ درصد افزایش در ارائه پروانه تولید داشته ایم. در صنعت فولاد در پنج ماهه ابتدایی امسال تقریبا ده درصد رشد داشته است.
وی اضافه کرد: در حوزه خودروسازی تولید خودروی کامل ما رشد داشته و دیگر تولید ناقص در مجموعه خودروسازی نیست و برخلاف گذشته که در انبارها خودرو های فراوانی وجود داشت الان تقریباً دیگر چنین نیست. در عرصه تولید اتوبوس ۷۸ درصد رشد و در مورد وانت ۴۷ درصد رشد داشته ایم.
بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: همینطور در محصولات پتروشیمی ۶.۲ درصد و در تولید کاغذ ۶.۸ درصد رشد داشته ایم. تولید گندم نیز ۳۷ درصد، برنج ۲۵ درصد و جو ۳۰ درصد در سال زراعی جاری با رشد همراه بوده است.
سخنگوی دولت افزود: در تولید برق ۶ هزار مگاوات افزایش ظرفیت بوجود آمد و دولت امسال به کمک شهرداری آمد و ۲۰۰ اتوبوس جدید را وارد پایتخت کرد. متاسفانه به علت آشوبگری های اخیر بیش از پنجاه دستگاه اتوبوس گرفتار لطمه شدند.
اختصاص 20درصد سهیمه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها به نخبگانوی تصریح کرد: در ۵ سال گذشته دوهزار و ۷۰۰ نخبه به کشور بازگشتند و نخبه شهید سیدفرید معصومی که در حمله تروریستی حرم شاهچراغ شهید شد یکی از آنها بود که در حوزه برق و انرژی فعالیت می کرد.
بهادری جهرمی با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ هزار نفر از نخبگان امروز با شرکتهای دانش بنیان همکاری دارند، اظهار نمود: تعداد شرکتهای دانش بنیان با افزایش چشم گیر در یک سال قبل به بیشتر از هفت هزار عدد رسیده است.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ نخبه که از کشور خارج شده بودند، به کشورمان بازگشتند، تصریح کرد: در سالهای اخیر موجی از بازگشت نخبگان به کشور را شاهد می باشیم و در همین سالجاری ۴۳ نفر از نخبگانی که موفق به کسب مدال جهانی المپیاد شدند موفق به ثبت نام در رشته های علوم پایه در دانشگاه های تهران شدند.
وی اضافه کرد: مقرر شد دارندگان مدرک دکتری بتوانند بعنوان محقق پسادکتری در فعالیتهای پژوهشی دانشگاه ها و صنایع و شرکتهای دانش بنیان فعالیت کنند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ۲۰ درصد سهیمه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها به نخبگان اختصاص یافته است.
برنامه دولت برای حضور در میان مردم و گفتگو با آنهابهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره ی برنامه دولت برای حضور سایر اعضای کابینه در دانشگاه ها و پاسخگویی به پرسش های آنان، اظهار نمود: آغازگر این جریان حضور در دانشگاه ها خود رئیس جمهوری بودند که در دانشگاه های مختلفی حاضر شدند و همینطور میزبان جلسات مختلفی با استادان، دانشجویان و نخبگان در مجموعه ریاست جمهوری هم بودیم. همیشه هم این تاکید از طرف رییس جمهوری در جلسات هیئت دولت وجود دارد که باید به میان مردم و دانشجویان و اقشار مختلف رفت و کوشش کرد تا گره های ذهنی باز شوند.
وی با تکیه بر این که دانشگاه محل اصلی تولید قدرت در کشور است، اظهار نمود: مجموعه های دانشگاهی از شخصیت های مختلف و مقامات گوناگون دعوت نمودند تا در حوزه های مختلف بتوانند باهم به گفتگو و تبادل نظر کنند. دولت هم برای این مورد برنامه ریزی کرده تا شخصیت های مختلف در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی چه از مجموعه دولت و چه مجموعه های خارج دولت که اعلام آمادگی کردند تا پاسخگوی سوالات دانشجویان باشد، در دانشگاه با حفظ شأن این نهاد که محل پیشرفت و قدرت کشور است حاضر باشند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تصویب گردید خانه های گفت وگوی آزاد در دانشگاه ها تشکیل بشود و ان شاءالله یکی یکی فعال خواهند شد و محلی برای برگزاری این نشست ها خواهند بود.
بهادری جهرمی ضمن اشاره به اصلاح باردیگر اساسنامه صندوق ملی مسکن در دولت برای رفع ایرادات شورای نگهبان اظهار داشت: منتظر نظر نهایی این شورا درباره ی اساسنامه صندوق ملی مسکن هستیم.
سخنگوی دولت همینطور ضمن اشاره به بروز نگرانی نسبت به ناامنی در کشور و نفوذ گروهک های تروریستی، اظهار نمود: همیشه یکی از راهبردهای دائمی دشمن بخصوص وقتی از توقف مسیر پیشرفت کشور ناامید می شوند دست زدن به اقدامات تروریستی است. مسیری که کشور با همراهی مردم و دولت توانست بپیماید مسیر درمان درد های کشور بود بطورمثال مشکلاتی همچون رتبه بندی معلمان در راه حل قرار گرفت. قوانینی که برای آزادسازی سواحل اجرا نمی شد در راه فعال شدن و اجرا قرار گرفت و تورم افسارگسیخته در راه مهار قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: وقتی دشمن از اثر گذاری تحریم ها ناامید شود به اقدامات تروریستی و شبه تروریستی و آشوب افکننانه روی می آورد اما مردم نشان دادند با این اقدامات متحدتر و یکپارچه تر و بر حقانیت مسیر خود مصر تر می شوند. که به بخشی از این اقدامات در بیانیه دستگاههای امنیتی اشاره شد.
بهادری جهرمی تصریح کرد: بارها گفته ایم با این اقدامات تروریستی و تکفیری مماشات نمی نماییم و در جدی ترین وجه ممکن با عاملان و مسببان و حامیان برخورد موثر و قاطع خواهد شد.
سخنگوی دولت در مورد وعده اخیر وزیر اقتصاد برای پشتیبانی از کسب و کار دیجیتال بیان نمود: کارگروه اقتصاد دیجیتال که پیش از این برای پشتیبانی از کسب و کارهای فعال در فضای مجازی بوجود آمده بود قبلاً هم مصوباتی داشته و پیرو حوادث اخیر نیز مصوباتی داشته که اجازه دهید خود وزیر اقتصاد یا ارتباطات جزئیات را اطلاع رسانی کنند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره ی آلودگی کلان شهرها و برنامه جامع دولت در این حوزه، اظهار داشت: بیش از ۶۰ حکم در قانون هوای پاک برای حل بحران آلودگی هوا اجرا شده و دولت برای سرعت بخشیدن به اجرای قوانین روی زمین مانده در این حوزه اهتمام داشت.
بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: برای اولین بار ردیف بودجه مستقل برای کاهش آلودگی درنظر گرفته شده است. همینطور سه بخشنامه هم از طرف وزارت کشور صادر شده و برنامه هایی مانند لزوم استاندارد سوخت در کشور و توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر و از رده خارج کردن خودرو های فرسوده هم از طرف دولت و وزارت صنعت و سایر نهادها صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: در پیشگیری از انتشار گازهای آلوده قرارداد جمع آوری گازهای فلر درحال بهره برداری است و تمام اقدامات دولت بگونه ای است که امیدواریم منجر به کاهش شیب این مشکلات شود.
سخنگوی دولت همینطور در پاسخ به پرسشی درباره ی کمبود دارو برنامه دولت برای آن، اظهار داشت: متاسفانه در ادوار مختلف شاهد سوءمدیریت بودیم و در روزهای اخیر هم کوتاهی هایی انجام و گزارشی از مجموعه های سیاستگذار و برنامه ریز دریافت شد.
بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: برخی مدعی بودند به علت آنفلوآنزای زودرس و ترویج بیماری های از این دست شاهد این کمبود بودیم که با دستور رییس جمهوری محموله های جدید وارد کشور و در بازار توزیع شد و شرکتهای تولید کننده هم سه شیفت آغاز به تولید داروها کردند.
وی اظهار نمود: همینطور رییس جمهوری دستور داد گزارشی ارائه شود و جزئیات امور در مجموعه های سیاست گذار و تولیدی بررسی شود تا تعارض منافع یا کوتاهی ها شناسایی شود.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره ی اقدامات دولت در زمینه دخالت برخی کشورها در امور داخلی ایران، خاطرنشان کرد: وزارت خارجه سفرای کشورهای مداخله کننده احضار کرد و از جانب دیگر برای برخی اظهارنظرهای خلاف قانون، اقدامات حقوقی و قانونی انجام شده است. دولت تمام این موارد را از مراجع صاحب صلاحیت پیگیری خواهد نمود.
1401/08/11
10:11:02
5.0 / 5
396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل