مقصد نخستین پرواز مسافری نظامیان ایران کجا بود؟

مقصد نخستین پرواز مسافری نظامیان ایران کجا بود؟

به گزارش محفل، نخستین پرواز مسافری خارجی ایران که حامل نظامیان کشورمان بود، پنج ماه پس از سفر ۳۸ روزه پهلویِ پدر به ترکیه، در پاییز ۱۳۱۳ به مقصد آنکارا انجام شد در حالیکه نخست وزیر تازه شاه شده ایران، هفت سال قبل تر در مهر ۱۳۰۶ گرفتار بدگمانی و رفتار غیردوستانه مصطفی کمال آتاترک رهبر جمهوری ترکیه شده بود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، امروز دوم آبان ماه، هشتاد و هفتمین سالروز نخستین پرواز مسافری خارجی ایران در سال ۱۳۱۳ است.
توهم توطئه
گزارش های مبهم به رهبر وقت ترکیه باعث شد که او به خیال اینکه تعدادی از نظامیانش در اسارت ایران هستند، سفیر خویش را از تهران فرا بخواند و روابط سیاسیش با ایران را قطع کند. این در حالی بود که رضا که نخستین ماههای نخست وزیریش را تجربه می کرد، اولین شخصیت رسمی یک کشور در جهان بود که تغییر حکومت از «پادشاهی» به «جمهوری» در ترکیه را با فرستادن قرآن کریم و مقداری هدیه به آتاتورک تبریک گفته بود.
چند ماه پس از بدگمانی و قطع روابط سیاسی بنیانگذار جمهوری ترکیه با ایران، مشخص شد که کردهای مخالف دولت مرکزی، نظامیان ارتش آتاتورک را دستگیر و زندانی کرده بودند و بدین سان سوء ظن رهبر ترک ضد او برطرف شد اما دلخوری رضا از این ماجرا التیام نیافت.
هفت سال پس از این رفتار غیردوستانه، پهلویِ پدر از بیستم خرداد تا ۲۷ تیر ۱۳۱۳ در راس هیاتی ۱۷ نفره که اکثرشان را مقامات نظامی تشکیل می داد از طریق تبریز، خوی و ماکو وارد خاک ترکیه شد و پس از گذر از شهرهای قارص، ارزروم، طرابوزان و سامسون وارد آنکارا پایتخت این کشور شد.
او و هیات همراه پس از بازدید از زیرساختهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ترکیه، از سیاست آتاتورک در برداشتن حجاب بانوان مسلمان ترک و به اجرا گذاشتن پوشش غربی، خوشش آمد و یک سال و نیم بعد، قانون منع استفاده از چادر، روبنده و روسری در مدارس، دانشگاه ها و مراکز اداری و دولتی که در دی ۱۳۱۴ به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود را پیاده کرد.
پوشش بدون حجاب همسر و دختران رضا پهلوی


منبع:

1401/08/02
21:12:34
5.0 / 5
409
تگهای خبر: بازدید , تصویب , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
محفل