رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام :

با کسانی که هیجان زده به خیابان آمدند کار فرهنگی انجام گیرد

با کسانی که هیجان زده به خیابان آمدند کار فرهنگی انجام گیرد

محفل: رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اعضاء مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که راه علاج دشمنی ها، ایستادگی استتاکید کردند که حوادث جزیی حواس مسئولان را از سازندگی پرت نکند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حضرت آیت الله خامنه ای بامداد امروز (چهارشنبه) در دیدار رییس و اعضای دوره ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع را به لحاظ حضور افراد نخبه و مجرّب و نگاه همه جانبه به مسائل کشور و وظایف اساسی که بر عهده آنست، مجموعه ای بسیار مهم برای جمهوری اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی همین طور با اشاره به قضایای اخیر، اغتشاش های پراکنده را طراحی انفعالی و ناشیانه دشمن در مقابل پیشرفت ها و حرکت های ابتکاری و بزرگ ملت ایران خواندند و تاکید کردند: تا هنگامی که ملت در راه نظام اسلامی و ارزشهای دینی قرار دارد، این دشمنی ها ادامه خواهد داشت و تنها راه علاج آن ایستادگی است و مسئولان کشور نیز مراقب باشند اینطور مسائل آنها را از مسئولیت ها و وظایف اصلی در عرصه داخلی و خارجی باز ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر از کوشش های اعضاء در دوره قبلی مجمع به خصوص جلسات متراکم درباره ی سیاست های کلی برنامه هفتم، و همین طور با گرامیداشت یاد اعضای فقید خصوصاً مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی، مجمع تشخیص مصلحت گفتند: مجمع هم از نظر حضور افراد نخبه و مجرّب در آن، و هم به سبب وظایف مهم آن، جایگاهی والا و برتر دارد.
ایشان با اهمیت ترین مسئولیت مجمع را وظیفه «تشخیص مصلحت» خواندند و گفتند: مسئله مصلحت جزو مسائل درجه یک نظام، و به تعبیر امام بزرگوار به قدری مهمست که غفلت از آن گاهی سبب شکست اسلام می شود.
رهبر انقلاب، معرفی و معنا کردن «مصلحت» در مقابل «حقیقت و حکم شریعت» را غلط دانستند و با تکیه بر این که لازمه تشخیص صحیح، شناخت موضوع و شناخت مصلحت است، افزودند: در تعیین مصلحت باید به روشی عمل شود که کاملاً اطمینان بخش باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای همین طور اعتبار قوانین مورد بررسی در مجمع را تا زمان جاری بودن مصلحت دانستند و خاطرنشان کردند: در موضوع سیاست های کلی نیز نباید نگاه افراطی یا تفریطی داشت برای اینکه هم گنجاندن مسائل آرمانی و هر چیز مفید برای کشور به عنوان سیاست کلی نادرست است هم جزیی نگری و تعیین بعضی کمیّت ها و وارد شدن در جزییات اجرائی و تقنینی.
رهبر انقلاب تعریف صحیح از سیاست های کلی را «چارچوبی روزآمد و جهت دهنده به قوانین و امور اجرائی بمنظور دستیابی به اهداف» خواندند و افزودند: برخی از سیاست ها، ماندگار، اما برخی دیگر مختص یک دوره خاص و نیازمند بروزرسانی هستند.
ایشان وظیفه نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی را مسئله ای ظریف دانستند و گفتند: گاهی شکایت می شود که این نظارت سبب قفل شدن کارها می شود در صورتیکه ملاحظات و قواعد حقوقی باید به شکلی در نظر گرفته شود که نظارت در عین جلوگیری از انحرافِ جهت گیری هایِ قانونگذاری و اجرائی، سبب توقف یا تأخیر در امور نشود.
«اثربخشی سیاست های کلی» نکته پایانی یاد شده رهبر انقلاب در این بخش بود.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه به قضایای اخیر و برخی اغتشاش های پراکنده اشاره و به اعضای مجمع تشخیص مصلحت به عنوان افراد تأثیرگذار در اصلاح امور و خنثی کردن نقشه دشمن، سفارش کردند در قبال این مسائل توجه کافی داشته باشند و از این مسائل عبور نکنند.
ایشان با تکیه بر این که در حوادث اخیر، نقش و دخالت دشمن برای همه و حتی برای صاحب نظران بی طرف خارجی روشن و آشکار است، افزودند: این قضایا یک موضوع خودجوش درونی نیست البته ممکنست از برخی زمینه ها بهره برده باشند اما اقدامات دشمن همچون تبلیغات، کوشش برای اثرگذاری فکری، ایجاد هیجان، تشویق و حتی آموزش راههای ساخت مواد آتش زا، حالا کاملاً واضح و آشکار است.
رهبر انقلاب، نکته مهم در این قضایا را «انفعالی و واکنشی بودن حرکت دشمن» برشمردند و خاطرنشان کردند: ملت ایران در فاصله زمانی کوتاه، حرکت های بزرگی انجام داد که ۱۸۰ درجه در نقطه مقابل سیاستهای استکبار جهانی بود و آنها ناچار به عکس العمل شدند و در همین چارچوب با برنامه ریزی و صَرف پول، افرادی همچون برخی سیاسیون در آمریکا، اروپا و برخی نقاط دیگر را به میدان آوردند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: این حرکت های عظیم نشان داد ملت ایران علاوه بر این که با نشاط، متدیّن و پایبند به ارزشها و مسائل دینی است و کشور نیز حرکت رو به جلو خودرا با شتاب ادامه می دهد.
حضرت آیت الله خامنه ای حضور میلیونی جوانان در راهپیمایی اربعین و حرکت های مؤمنانه را نمونه ای از تدیّن، دین باوری و حرکت های بزرگ ملت ایران برشمردند و افزودند: در حقیقت ابتکار به دست ملت ایران بود و دشمن مجبور به عکس العمل ناشیانه و ابلهانه و برنامه ریزی برای اغتشاش شد.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید مجدد بر متفاوت بودن حکم کسانی که به خیابان ها آمدند، خاطرنشان کردند: تعدادی از این افراد یا عامل دشمن هستند یا اگر عامل هم نباشند هم جهت با دشمن هستند و برخی هم افراد هیجان زده هستند. در مورد دسته دوم باید کار فرهنگی انجام گیرد اما درباب دسته اول، مسئولان قضایی و امنیتی باید وظیفه خودرا انجام دهند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: این که بعضی می گویند فضا را امنیتی نکنید بله ما هم موافق هستیم و تا آنجا که ممکنست فضا نباید امنیتی شود اما کار فرهنگی جای خود و کار قضایی و امنیتی هم در جای خود.
ایشان تاکید کردند: تا آن زمان که ملت ایران، پرچم اسلام را به دست گرفته و همراه نظام اسلامی است، این دشمنی ها به اَشکال مختلف ادامه پیدا خواهدنمود و تنها راه علاج آن نیز ایستادگی است البته اینطور نیست که بگوییم حرکت در راه اسلام، برای ما از جانب شیاطین دردسر درست کرده است برای اینکه آنهایی هم که در راه اسلام نیستند به نحو دیگری گرفتار دردسر از جانب شیاطین هستند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: ایستادگی ما در مقابل طراحی ها و دردسرسازی های شیاطین سبب توقف نمی گردد و زمینه ساز حرکت رو به جلو می شود.
حضرت آیت الله خامنه ای یک سفارش نیز به مسئولان کشور کردند و گفتند: مراقب باشید این مسائل حواس شما را پرت نکند و از کارهای اصلی و اساسی باز نمانید.
ایشان افزودند: سازندگی ها و کارهای بزرگ اجرائی و قانون گذاری های کارآمد و کارهای بزرگ قضایی و مسائل مهم در سیاست خارجی نباید معطوف به این حوادث جزئی شوند و به لطف خدا اینطور هم نخواهد شد.
ایشان در انتهای سخنان خود تاکید کردند: ما به وعده الهی در خصوص پیروزی قطعی یقین داریم و حتما کمک الهی همراه ما خواهد بود.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله آملی لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گزارشی از جدیت و اِشراف اعضای مجمع و اقدامات آن در حوزه تشخیص مصلحت، بررسی سیاست های کلی و حل معضلات و همین طور اقدامات هیأت عالی نظارت در دوره گذشته و برنامه های پیشِ رو در دوره ی جدید بیان کرد.1401/07/20
17:16:02
5.0 / 5
169
تگهای خبر: آموزش , حكم , طراحی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
محفل