واکنش ها به مواضع رهبری درباره ی ناآرامی های اخیر

واکنش ها به مواضع رهبری درباره ی ناآرامی های اخیر

محفل: بعد از وقوع اتفاقات اخیر در کشور، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین واکنش خود به این اتفاقات، ضمن همدردی در مورد درگذشت مهسا امینی به عنوان یک دختر جوان، ناآرامی های به وجود آمده به این بهانه در خیابان ها را واکنشی غیرعادی و غیرطبیعی دانستند و در عین حال یادآور شدند که دستگاه های مرتبط موضوع را تا نهایت دنبال خواهند کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حضرت آیت الله خامنه ای، فرمانده معظم کل قوا در مراسم مشترک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاههای نیروهای مسلح که بامداد روز دوشنبه (۱۱مهرماه) در دانشگاه افسری و تربیت پلیس امام حسن مقابل السلام برگزار شد، روایت هایی از پشت پرده حوادث اخیر و ظلم به ملت ایران را بیان نمودند.
تیتر با اهمیت ترین محورهای بیانات رهبر انقلاب را میتوان به شرح زیر تصریح کرد:

*در این حوادث بیش از همه به سازمان انتظامی کشور و به بسیج و به ملت ایران ظلم شد.
*ملت ایران در این حادثه نیز همچون حوادث دیگر کاملاً قوی ظاهر شد.
*در حادثه درگذشت دختر جوان واکنش ها عادی و طبیعی نبود.
*این اغتشاش ها برنامه ریزی شده بود.
*این اغتشاش ها و ناامنی ها، طراحی آمریکا و رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی بود.
*در پشت این حوادث دستهای دیگری در کار است.
* کشور درحال پیشرفت به سمت قدرت همه جانبه را نمی توانند تحمل کنند.
*دشمن در محاسبات خود درباره ی شمال غرب و جنوب شرق کشور گرفتار اشتباه است.
*آنها بدنبال ایران دوران پهلوی هستند که همچون گاو شیرده مطیع اوامر آنها بود.
*خیلی از کسانی که حجاب کامل ندارند، جزو هواداران جدی جمهوری اسلامی هستند.
*این کسانی که در خیابانها فساد و تخریب می کنند، همه یک حکم ندارند.
*همه کسانی که به خیابان آمده اند در مقابل ملت ایران و جوانان مؤمن و غیور، عده بسیار کمی هستند.
*موضع گیری های برخی چهره های ورزشی و هنری هیچ اهمیتی ندارد و نباید در مورد آنها حساسیت به خرج داد.
*تطبیق این که موضع گیری ها عناوین مجرمانه دارد یا نه با قوه قضاییه است.
*حضور جوانان ایرانی در بخش های مختلف علمی، اقتصادی، سیاسی و نظامی کشور حقیقتاً امیدآفرین است.


خواص اعلام کنند با آنچه اتفاق افتاده و با برنامه دشمن خارجی، مخالفند
رهبر انقلاب اسلامی همین طور در قسمتی از بیانات خود فرمودند: برخی خواص بدون تحقیق و احیانا ناشی از دلسوزی، اطلاعیه و بیانیه دادند و اظهار نظر کردند. تعدادی از آنها بهتان را به سمت سازمان انتظامی بردند و برخی هم مجموعه نظام را متهم کردند. حالا که دیدند قضیه چیست و نتیجه حرف های آنان با برنامه ریزی دشمن چه اتفاقاتی را در خیابانها رقم زده است، باید کار خودرا جبران و صریحاً اعلام کنند با آنچه اتفاق افتاده و با برنامه دشمن خارجی، مخالفند.


سید حسن خمینی نخستین کسی بود که بعد از اعلام موضع رهبری واکنش نشان داد و اظهار داشت: مایل بودم درباره ی «اتفاقات تلخ این روزها» قبل از این سخن بگویم، ولی به جهت ‌پریشانی فضای عمومی جامعه این امر را به زمانی مناسب تر واگذاشته بودم. اما امروز که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای(حفظه الله) از همگان خواستند تا درباره ی اتفاقات اخیر اظهار نظر کنند، به نظرم آمد تا چند جمله ای در این زمینه بنویسم.
یادگار امام با انتشار اطلاعیه ای ضمن تاکید بر این که «اعتراض»حق قانونی هر شهروند است، اشاره کرد: تردید نباید داشت که بین «اعتراض» که حق قانونی هر شهروند است، با «اغتشاش» که ریشه در دسیسه های دشمنان مردم دارد، تفاوت وجود دارد. اعتراض، نشان زنده بودن جامعه ای است که تعدادی از لطمه ها را بر نمی تابد، ولی آشوب و هنجارشکنی -آن هم وقتی توسط رسانه هایی عاری از دلسوزی برای ملت ایران بر آتش آن دمیده می شود-، ثمره ای جز حاکمیت افراطی گری و یا هرج و مرج ندارد.


رییس جمهور هم در ابتدای صبحت های خود در دفاع از محمد هادی زاهدی وفا به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری هدایت های حکیمانه رهبر انقلاب، اشاره کرد: تحلیل جامع ایشان نسبت به حوادث اخیر و دلیل این فتنه ها نسبت به کشور و انقلاب برای همه انسان های فهیم و صاحب بصیرت، قابل درک و استفاده بود و ایشان تحلیلی نسبت به شرایط فرمودند که چرا دشمنان و آمریکا و رژیم صهیونیستی مقابل ملت، کشور و انقلاب ما توطئه و این بلواها را به پا می کنند.
سید ابراهیم رئیسی همین طور در مراسم افتتاح نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشکر از مقام معظم رهبری برای اعتماد به اعضای دوره ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار داشت: باید به حقایق کشور احاطه داشت تا تشخیص مصلحت کشور متقن تهیه شود. مسئولیت مجمع را از این جهت خطیر می دانم. نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام اهمیت دارد. رهبری تاکید دارند این نظارت ها باید صورت گیرد. رهبری اجازه داده اند در صورت نیاز، سیاست های کلی اصلاح گردد تا این سیاست ها به درستی اجرا شود. تنقیح سیاست ها مورد تاکید رهبری است.


در همین جلسه رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق قبل از دستور خود اظهار داشت: فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری در مراسم آخر دوره دانشجویان افسری بیاناتی بسیار روشنگرانه در این شرایط حساس و سخنانی بسیار حکیمانه و هوشمندانه و دقیق بود که یکبار دیگر مرزبندی میان مردم و آشوبگران را مشخص فرمودند.
محمدباقر قالیباف اضافه کرد که وظایف همه ما به ویژه خواص جامعه مشخص شد و ایشان مسیر درست را برای همه علاقمندان ایران اسلامی و انقلاب اسلامی مشخص کردند و تکلیف همه ما مشخص است.

قوه قضاییه به تناسب مشارکت در تخریبها مجازات تعیین، و محاکمه کند
رهبر انقلاب اسلامی همین طور در قسمت دیگری از بیانات خود تاکید کردند: این کسانی که در خیابانها فساد و تخریب می کنند، همه یک حکم ندارند برخی جوانان و نوجوانانی هستند که بر اثر هیجان ناشی از ملاحظه یک برنامه اینترنتی به خیابان می آیند. چنین افرادی را می توان با یک تنبیه متوجه کرد که اشتباه می کنند. البته تعدادی از این افرادی که به خیابان می آیند، از بازمانده های عناصر ضربه خورده از جمهوری اسلامی همچون منافقان، تجزیه طلبان، سلطنت طلبان و خانواده های ساواکی های منفور هستند که قوه قضاییه باید به تناسب مشارکت در تخریبها و ضربه به امنیت خیابانها، مجازات تعیین، و آنها را محاکمه کند.
در پی این بخش از بیانات رهبری، رییس و سخنگوی قوه قضاییه نیز واکنش هایی داشتند که به شرح زیر است:


رئیس دستگاه قضا در آیین شروع سال تحصیلی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری که با حضور مسئولان، اساتید و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به خطای محاسباتی مجدد دشمن در قبال قضایای اخیر، بیان داشت: دشمن این دفعه نیز همچون دفعات قبلی با آدرس های غلطی که دریافت کرد گرفتار توهم گشت و بر آن شد تا با فراهم کردن تمهیدات و مقدماتی، امنیت و آرامش مردم ما را مخدوش کند؛ برخی افراد نیز به اشتباه همراهی کردند؛ از سویی دیگر برخی عناصر مزدور و منافق که در پشت نقاب ها بودند هم همراهی داشتند؛.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اضافه کرد: دشمن بداند که این دفعه هم در برداشتی که از مردم و نظام ما داشته اشتباه کرده و مردم ما همچنان پشتیبان نظام و انقلاب و دین شان هستند و نهادها و دستگاه های مسئول همچون قوه قضاییه و بخش های امنیتی و انتظامی نیز با این جریانات اخیر برخوردی مناسب و درخور خواهند داشت و بار دیگر دشمن رسوا می شود.
همچنین مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه از شروع طبقه بندی وضعیت «آشوب طلبان» متناسب با جرایم ارتکابی آگاهی داد و اظهار داشت: گفت: دستگاه قضایی طبقه بندی متمایزی بر طبق دسته بندی های مختلف اغتشاشگران وقایع اخیر و نوع برخورد قانونی با آنان تدارک دیده و بر این اساس طبقه بندی مزبور برحسب نوع جرایم ارتکابی و انگیزه های مرتکبین، شروع شده است.


شورای نگهبان هم با انتشار در اطلاعیه ای اشاره کرد: بیانات دقیق، عمیق و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب درباب حوادث اخیر بار دیگر نقشه های دشمنان را برملا و صحنه فتنه انگیزی آنها در کشور را روشن کرد.
در ابتدای این بیانیه آمده است: ملت شریف ایران و مسئولان کشور، با سرلوحه قرار دادن بیانات آگاهی بخش معظم له که چراغ راه حرکت همگان در حوادث مختلف است، راه را بر فریبکاری دشمنان داخلی و خارجی مسدود خواهند کرد. در این میان نقش خواص، برجسته تر بوده و لازم است ضمن توجه کامل به وظایف خود، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را تبیین کرده و در امتداد تحقق آنها اقدامات عملی را در دستور کار قرار دهند.


بیانات رهبر انقلاب درباره ی حوادث روزهای گذشته در کشور، حمایت مجلس خبرگان رهبری را هم در پی داشت.
مجلس خبرگان رهبری با صدور پیامی ضمن قدردانی و اعلام پشتیبانی از مواضع صریح و روشنگرانه رهبر معظم انقلاب که همیشه در امتداد حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام و تقویت عزت ملی ایران عزیز بوده است، برای معظم له سلامتی و طول عمر با برکت مسئلت کرد.

جامعه روحانیت مبارز نیز در قسمتی از بیانیه خود با اشاره به بیانات رهبری انقلاب تاکید کرده است: ابعاد این توطئه و دسیسه دشمن را روشن ساخت و سبب تنویر اذهان عمومی شد. رهبر فرزانه و حکیم انقلاب با صراحت از وجود نقشه ها و دست های پلید دشمن در این حوادث سخن به میان آورند و نقشه راه موفقیت و عبور از این چالشها را بیان نمودند و بخوبی نشان دادند کشور و ملت ایران از کانون اقتدار و فرهمندی برخورداراست و رهبری معظم با استواری و روشنگری نقطه اتکای ملت شریف در همه صحنه ها است که خداوند را بر این نعمت بزرگ شاکریم. از طرفی دشمنان که به چنین نقطه قوت و قدرتی پی برده اند بیشترین دشمنی و کینه توزی را متوجه ایشان می کنند ومی بینیم بیشترین ظلم در این شرایط در حق ایشان انجام شده است.

همچنین حسین گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه رهبری در حقیقت حجت را در ارتباط با بی توجهی هایی که به ماموریت نیروی انتظامی می شود، تمام کردند، اظهار داشت: نیروی انتظامی حافظ امنیت، جان و مال مملکت است و حقشان نبود که نخبگان، سلبریتی ها و کسانی که در مملکت مسئولیت داشتند اینقدر بی محابا و پیش از روشن شدن زوایا بر آنها بتازند.

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس هم اشاره کرد: نیروی انتظامی بهترین پناه مردم در خطرهاست. همان طوری که کادر درمان نخستین پناه در بیماریها است، نیروی انتظامی نیز نخستین پناه مردم در زمینه ناامنی ها است.

عباس سلیمی نمین تحلیلگر مسائل سیاسی نیز با اشاره به بیانات رهبری درباره ی اقدامات رسانه ای غرب در قبال تحولات و اعتراضات اخیر کشور، اظهار داشت: رسانه های غرب در این اتفاقات اخیر، پیشقراول یا پیشاهنگ یک حرکت ضد ایرانی شده اند. دشمن حتی به رسانه های فارسی زبان همچون BBC و ایران اینترنشنال اکتفا نکرده بلکه رسانه های اصلی و باسابقه خودرا به میدان آورده است برای اینکه مساله ایران برای غرب بسیار اهمیت دارد و آنها بنا بر این همه امکانات خودرا به صحنه آورده اند.1401/07/15
14:30:36
5.0 / 5
386
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل