تحلیل رحیم صفوی از جریان جدید قدرت در جهان

تحلیل رحیم صفوی از جریان جدید قدرت در جهان

به گزارش محفل، قم سرلشکر رحیم صفوی با اشاره به اینکه قدرت رهبری انقلاب اسلامی بعنوان یک نظام دولت ساز در حال گسترش است و به خیلی از کشورها رسیده است، اظهار داشت: قدرت بر اساس فرهنگ و اقتصاد از غرب عالم در حال حرکت به شرق عالم است.


سرلشکر سید رحیم صفوی شامگاه چهارشنبه ششم مهرماه در همایش بزرگداشت هفته دفاع مقدس با هدف بیان خاطرات و ناگفته های دفاع مقدس با حضور اساتید بسیجی حوزه علمیه قم در سالن همایش های مدرسه علمیه معصومیه قم، در بخش اول سخنرانی خود در این همایش با مبحث «روند فرماندهی و مدیریت راهبردی دفاع مقدس»، با اشاره به اینکه حفظ ارزش ها از مهم ترین اهداف هر نظام است، اظهار نمود: حکومت ها هر کدام تلاش می کنند تا از ارزش های موجود خود حراست کنند چونکه حفظ ارزش ها باعث ماندگاری حکومت ها می شود.
وی با اشاره به اینکه جنگ ها به سه سطح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی تقسیم می شوند، اظهار داشت: سطح راهبردی بالاترین سطح برای تصمیم گیری در جنگ است که در این سطح رؤسای قوا و مسؤلان سیاسی و اقتصادی نقش آفرینی می کنند، در این سطح سیاسی فرماندهان عالی نظامی مقام مشورتی دارند و تصمیم گیری با رهبری سیاسی است همانطور که در کشور ما هم مسئولیت رهبری سیاسی جنگ با مقام معظم رهبری است.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا از نقش آفرینی فرماندهان عالی نظامی در سطح عملیاتی یاد کرد و اظهار داشت: سطح تاکتیکی هم به لشکرها، تیپ ها و گردان ها اختصاص دارد بعنوان نمونه برای نیروی زمینی تعیین می کنند که چگونه حرکت جنگ را دنبال کند.
وی افزود: هفت ماه اول جنگ فرماندهی قوا با رئیس جمهور بنی صدر بود و پس از مهرماه سال ۶۰ با شکستن حصر آبادان یک فرماندهی مشترک شکل گرفت تا سال ۶۲ که امام خمینی(ره) حکمی بعنوان فرمانده جنگ به مرحوم هاشمی رفسنجانی داد.
رحیم صفوی تصریح کرد: ۱۹ مهرماه سال ۵۹ لشکر ۳ زرهی عراق با دو واحد پیاده از رودخانه کارون عبور کرد و جاده اهواز به آبادان و ماهشر به آبادان را تصرف کرد و خواست از رودخانه بهمن شیر عبور و آبادان را به صورت کامل محاصره کند تا به صورت کامل به آبادان و اروند تسلط داشته باشد و به هدف حداقلی خود که لغو قرارداد ۱۹۵۸ بود برسد.
وی اظهار نمود: در دارخوین طی ۶ ماه، بعثی ها را شناسایی و ۲۳ خردادماه سال ۶۰ با ۳۴۰ نفر به لشکر ۳ زرهی عراق حمله و بیشتر از سه کیلومتر پیشروی کردیم و یک خاکریز هم از کنار رودخانه کارون تا جاده اهواز آبادان کشیدیم که سه کیلومتر بود و نیروها هم پشت این خاکریز پدافند گرفته و یک گردان زرهی صلاح الدین را نابود کردند.
رحیم صفوی خاطرنشان کرد: بعثی ها آغاز به پاتک کردند و گاهی تا خود خاکریز هم می رسیدند؛ در این خاکریز طی ۹ روز نزدیک به ۱۰۰ نفر شهید و بیشتر از ۱۵۰ نفر زخمی شدند و اگر روز دهم نیروی کمکی نمی آمد ما آنجا را حفظ نمی کردیم.
وی ادامه داد: امام خمینی(ره) ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۵۹ فرمودند که حصر آبادان باید شکسته شود که بنده پس از دارخوین به جنوب رفتم و حاج شیخ فضل الله محلاتی از سوی امام به جنوب آمد و به بنده دستور داد تا فرماندهی جنوب را بر عهده بگیریم که پیش از بنده هم داوود کریمی فرمانده عملیات جنوب بود.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: اساس طرح ریزی ما برای شکست حصر آبادان این گونه بود که با مشارکت ارتش، نیروهای بعث عراق را محاصره کرده و کار حصر را به پایان برسانیم که پس از آخر این عملیات و رسیدن به پیروزی راهبرد خویش را تغییر داده و از جنگ کلاسیک به جنگ انقلابی رسیدیم.
وی اظهار داشت: در کمتر از ۹ ماه حدود هشت هزار کیلومتر مربع از سرزمین خویش را آزاد کردیم و پیروزی هایی که با عملیات های مشترک به وجود آمد باعث امید و نشاط در بین نیروها شد.
رحیم صفوی ضمن اشاره به این که جهان درحال تغییر و جابه جایی ابرقدرت ها، بروز و ظهور قدرت جدید جهان اسلام در قرن حاضر و شکل گیری جهان چند قطبی است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک پدیده جدید است که باعث تغییر اصول جهانی شده است.
وی با اشاره به اینکه پیروزی انقلاب اسلامی و غلبه بر دشمن در دفاع مقدس یک گسل و شکاف بزرگ در جهان دو قطبی شوروی و آمریکا ایجاد کرد، اظهار داشت: فروپاشی شوروی مقدمه تشکیل قدرت هژمون تک قطبی آمریکا در جهان شد و حمله عراق به کویت باعث شد که آمریکایی ها به خلیج فارس بیایند و عراق را از کویت دور کنند و حمله به برج دو قلو هم فرصتی برای لشکرکشی به افغانستان و اشغال این کشور و همینطور حمله به عراق و تسلط پیدا کردن به منابع انرژی منطقه شد.
رحیم صفوی با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال این بود که اطراف ایران را بگیرد و از قدرت گرفتن کشورهایی همانند چین جلوگیری نماید با تلاش ایران به این هدف نرسیدند.
اولین گسل آمریکا جامعه آمریکایی است
وی اظهار داشت: بیشتر از ۳۵ هزار نفر کشته و زخمی و هزاران تریلیون دلار هزینه کردند اما در این زمان روسیه قدرت نظامی و چین قدرت اقتصادی خویش را افزایش داد و ایران هم در یک جایگاه متفاوت بین المللی قرار گرفت و آمریکایی ها با چهار معضل بزرگ روبرو هستند که اولین گسل آنها جامعه آمریکاست که دو تیکه شده و نمونه آن تقابل میان ترامپ و بایدن است.
رحیم صفوی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها با ناتو دست به انقلاب مخملی زدند و زلنسکی را در اوکراین به پیروزی رساندند تا اهداف خویش را محقق کنند اما روسیه با حمله اش به اوکراین مقابل خواسته های آنها ایستاد و هدف روسیه اینست که اوکراین را محصور به خشکی کند و احتمال دارد به این هدف برسد و جالب اینجاست که ناتو و آمریکا با اداعاهای زیادی که دارند نتوانستند عملیات نظامی ضد روسیه به صورت مستقیم انجام دهند و این ضعف آمریکا و ناتو باعث شد که کشورهایی که طرفدار آنها بودند همانند کشورهای عربی نگاهشان نسبت به آمریکا و ناتو تغییر کند، از این فرصت چینی ها هم استفاده و قدرت اقتصادی خویش را تقویت کردند و حتی احتمال دارد از آمریکا هم جلو بزنند.
قدرت در حال حرکت به شرق عالم است
وی افزود: قدرت بر اساس فرهنگ و اقتصاد از غرب عالم در حال حرکت به شرق عالم است چونکه در شرق عالم چین، هند روسیه و ایران قدرتی جدید را می سازند که این قدرت در پیمان شانگهای مشاهده می شود.
رحیم صفوی ضمن اشاره به این که یک قدرت تمدنی و فرهنگی با محوریت انقلاب اسلامی و مذهب تشیع در حال شکل گیری است، اظهار داشت: از نظر فرهنگی اسلام های وهابیت، مصر و مالزی برای اهل سنت الهام بخشی ندارد و اسلامی که می تواند همه را خط فکری دهد انقلاب اسلامی است که چهل سال دولت سازی کرده است و آمریکایی ها هم به جهت اینکه مقابل دولت اسلامی ایستادگی کنند دولت سازی کردند و داعش را راه انداختند اما پروژه آنها شکست خورد.
وی با اشاره به اینکه مسلمانان امروز از حدود جمعیت ۸ میلیاردی جهان یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون جمعیت دارند، اظهار داشت: جمعیت مسلمانان جهان بزودی به جمعیت مسیحیان می رسد و از سال ۲۰۵۰ به بعد هم به بالای دو میلیارد می رسد و بیشترین جمعیت دینی جهان به اسلام اختصاص خواهد یافت.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: قدرت رهبری انقلاب اسلامی بعنوان یک نظام دولت ساز در حال گسترش است و به خیلی از کشورها رسیده است.
رحیم صفوی با اشاره به اینکه در مرزهای غرب و جنوب شرقی کشور امنیت برقرار است و از نظر امنیت بین المللی در شرایط مطلوبی به سر می بریم، اظهار داشت: ما بیشتر باید به مسائل اقتصادی، فرهنگی و داخلی بپردازیم.
وی اظهار داشت: روحانیون در دفاع مقدس فقط به مسائل معنوی نمی پرداختند بلکه سلاح دست می گرفتند و یک نفره از آنها کار یک لشکر را انجام می داد؛ در عملیات آزادسازی خرمشهر آیت الله صدوقی و آیت الله مشکینی به میزان قابل توجهی در عملیات مشارکت داشتند و رمز عملیات را هم این دو بزرگوار گفتند.
رحیم صفوی ضمن اشاره به این که قدرت معنوی و قدرت ایمانی همانند خورشیدی مقابل کوهی از یخ است، اظهار داشت: ایمانی که نیروها در جنگ به روحانیون داشتند ستودنی بود.
خاطرنشان می شود، در این مراسم سردار محمدرضا موحد فرمانده سپاه استان، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن اکبری مسئول نمایندگی ولی فقیه در این سپاه استانی و جمعی دیگر از مسؤلان و فرماندهان سپاه حضور داشتند.
منبع:

1401/07/08
10:19:09
5.0 / 5
339
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
محفل