رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار رئیس جمهوری فرانسه:

دستیابی به توافق هسته ای بدون مختومه شدن پرونده ایران در آژانس امکان پذیر نیست

دستیابی به توافق هسته ای بدون مختومه شدن پرونده ایران در آژانس امکان پذیر نیست

به گزارش محفل، رییس جمهور اسلامی ایران با تأکید بر این که دستیابی به توافق هسته ای بدون مختومه شدن پرونده ایران در آژانس امکان پذیر نیست، اظهار داشت:  اروپا نشان دهد که سیاستهای آن مستقل از آمریکا است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار آقای امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه با تکیه بر این که ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار می باشد، لازمه حصول این توافق را تضمین های اطمینان بخش و بسته شدن پرونده های پادمانی ایران دانست.
رییس جمهور کشورمان اظهار داشت: سطح همکاری ها و روابط ایران و فرانسه قابل ارتقاء است ضمن این که اروپا باید در عمل نشان دهد که سیاستهای آن مستقل است و تابع خواست و سیاست آمریکا نیست.
آیت الله رئیسی در این دیدار با اشاره به خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات آن و همین طور عمل نکردن اروپایی ها به تعهدات خود بمنظور انتفاع اقتصادی ایران از توافق، اضافه کرد: با وجود خروج یکجانبه آمریکا از توافق و خسارات ناشی از آن، خواسته جمهوری اسلامی برای دریافت تضمین های اطمینان بخش یک خواسته کاملاً معقول و منطقی است.
رئیس جمهور کشورمان، مفتوح ماندن پرونده های ایران در آژانس را مانع جدی دستیابی به توافق برشمرد و اظهار داشت: رویکرد آژانس به مسائل باید فنی و به دور از فشارها و القائات دیگران باشد و ما معتقدیم بدون مختومه شدن پرونده های ایران، دستیابی به توافق امکان پذیر نیست.
آیت الله رئیسی با انتقاد از درخواست قطعنامه شورای حکام مقابل ایران بوسیله سه کشور اروپایی همزمان با مذاکرات هسته ای، این رویکردها را غیرسازنده و سبب پیچیده تر شدن مسائل دانست.
آیت الله رییسی اضافه کرد: آژانس انرژی اتمی با نظارت و بازرسی های خود 15 بار بطور رسمی به این که کارهای ایران برمبنای تعهدات و به دور از انحراف است، اذعان کرده است.
رئیس جمهور کشورمان رویکرد دوگانه آژانس به کارهای مخرّب هسته ای رژیم صهیونیستی را نشانه ای از سیاست زدگی برشمرد.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، کارهای منطقه ای ایران را صلح آفرین و عامل جلوگیری از سرایت تروریسم به اروپا خواند و اظهار داشت: این که امروز در فرانسه با آرامش انتخابات برگزار می کنید به سبب کوشش های جمهوری اسلامی برای نابودی تروریسم در منطقه است.
در این دیدار آقای ماکرون پیشنهادهایی برای مذاکرات جاری بیان کرد و اذعان کرد: این یک واقعیت است که در شرایطی که آژانس، عمل به تعهدات از جانب ایران را بطور کامل اعلام کرد، آمریکا در سال 2018 از برجام خارج شد و طرف های اروپایی نیز نتوانستند به تعهدات خود در خصوص استفاده ایران از منافع اقتصادی توافق عمل کنند.
رئیس جمهور فرانسه استمرار کار برای پیشرفت در توافق هسته ای را لازم دانست و اظهار داشت: ایران و آژانس با همکاری یکدیگر قادر به حل پرونده های موجود هستند و ما دراین زمینه فشار سیاسی به آژانس وارد نخواهیم کرد.
آقای ماکرون با دعوت از رییس جمهور کشورمان برای سفر به فرانسه، اضافه کرد: می توانیم بر روی گسترش روابط دوجانبه و مسائل اقتصادی و منطقه همکاریهای خودرا افزایش دهیم.


1401/06/30
10:31:21
5.0 / 5
617
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل