عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس:

تعاملات بین المللی تحریم ها را بی اثر می کند

تعاملات بین المللی تحریم ها را بی اثر می کند

به گزارش محفل، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایطی که دشمنان برای محاصره اقتصادی ایران پروژه های کلانی را طراحی نموده اند عضویت کشورمان در پیمان شانگهای، نقشه آنها را خنثی می کند و در این راستا تعاملات کشور در عرصه بین المللی به بی اثر شدن تحریم ها کمک می نماید.


زهره الهیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره ی عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: ایران می تواند از ظرفیت راهبردی این سازمان در حوزه تبادلات اقتصادی و ترانزیت کالا استفاده نماید.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم با اشاره به رویکرد سیاست خارجی دولت سید ابراهیم رئیسی درباره ی ایجاد توازن دیپلماتیک در عرصه بین الملل و استفاده از ظرفیت های همسایگان، اضافه کرد: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در امتداد همین رویکرد است چون همکاری فزاینده اقتصادی میان اعضای شانگهای بر اقتصاد کشور و منطقه تاثیر مستقیم دارد.
الهیان اشاره کرد: در شرایطی که دشمنان برای محاصره اقتصادی ایران پروژه های کلانی را طراحی نموده اند عضویت کشورمان در پیمان شانگهای، نقشه آنها را خنثی می کند و در این جهت تعاملات کشور در عرصه بین المللی به بی اثر شدن تحریم ها کمک می نماید.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مبارزه با تروریسم یکی از اهداف شکل گیری سازمان همکاری شانگهای است و در همین راستا مقابله با اقدامات بی ثبات کننده آمریکا به تلاش جمعی اعضای شانگهای نیاز دارد، بطوریکه این همکاری ها به ریشه کن کردن تروریسم از منطقه و ایجاد ثبات و امنیت منجر خواهدشد. در همین چارچوب ایران به عنوان کشوری قدرتمند و بانفوذ در منطقه می تواند به حل مشکلات امنیتی آسیای مرکزی کمک نماید.
سازمان همکاری شانگهای فرصتی مغتنم برای اجرای قرارداد راهبردی ۲۵ ساله است
الهیان عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را در اجرای بهتر قرارداد راهبردی ۲۵ ساله و اتصال ترانزیتی شرق به غرب موثر دانست و اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب اوراسیا قرار دارد و این ظرفیت کلیدی می تواند تعاملات اقتصادی و تبادلات تجاری را تسریع کند. بدین سبب عضویت در پیمان شانگهای فرصتی مغتنم برای سرعت بخشی در اجرای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خواهد بود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باتوجه به اولویت قرار گرفتن دیپلماسی اقتصادی و تعامل با همسایگان، بهتر است تمام تلاش دستگاههای اجرائی معطوف به بهبود روابط با کشورهای همسایه و دوست، کشورهای منطقه و حتی تعدادی از کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین شود. مجموعه این اقدامات می تواند به بی اثر کردن تحریم ها منجر شود.
به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای روز جمعه(۲۵ شهریور) در بیست و دومین نشست سران این سازمان در سمرقند اعلام گردید. اسناد عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای روز چهارشنبه به امضای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و دبیر کل سازمان همکاری شانگهای رسید و لایحه عضویت در این نهاد اقتصادی منطقه ای برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.
بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای روز جمعه در حالی پایان یافت که ۹ کشور جمهوری اسلامی ایران، هند، جمهوری قزاقستان، جمهوری خلق چین، قرقیزستان، پاکستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای هستند و سه کشور افغانستان، بلاروس و مغولستان دارای وضعیت ناظر و ۶ کشور جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، پادشاهی کامبوج، جمهوری دموکراتیک فدرال نپال، جمهوری ترکیه و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا شرکای گفت و گوی سازمان همکاری شانگهای هستند.
سازمان همکاری شانگهای Shanghai Cooperation Organization پانزدهم ژوئن ۲۰۰۱ در شانگهای توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.


منبع:

1401/06/27
11:27:30
5.0 / 5
776
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طراحی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل