عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

عضویت ایران در سازمان شانگهای دستاورد بین المللی شمرده می شود

عضویت ایران در سازمان شانگهای دستاورد بین المللی شمرده می شود

به گزارش محفل، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: سازمان همکاری شانگهای، تولید قدرت با محوریت شرق مقابل زیاده طلبی های غرب خصوصاً آمریکاست و عضویت ایران در این سازمان، دستاورد بین المللی شمرده می شود.


شهریار حیدری در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره ی عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای، اظهار داشت: شانگهای، سازمانی اوراسیایی میان دولتی است که برای همکاریهای چندجانبه امنیتی، اقتصادی و سیاسی با هدف برقرار کردن موازنه برابر نفوذ آمریکا و ناتو پایه گذاری شد. نقش اصلی و تعیین کننده این پیمان را چین و روسیه ایفا می کنند بدین سبب پیمان شانگهای یک قدرت جهانی به شکل عام و منطقه ای بطور خاص شمرده می شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم اضافه کرد: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای برای کشور ظرفیت اقتصادی و سیاسی منطقه ای و جهان به وجود می آورد و موجب تولید قدرت در زمینه اقتصادی و سیاسی و بدنبال آن توسعه روابط با اعضای این نهاد می شود.
حیدری، عضویت ایران در پیمان شانگهای را از نظر نظامی و امنیتی مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: دو قدرت مهم جهانی روسیه و چین عضو این پیمان هستند و برخی اعضای این سازمان هم از نظر جغرافیای سیاسی دارای جایگاه بین المللی هستند بنا بر این عضویت رسمی ایران در این سازمان به عنوان یک بُرد سیاسی و نظامی شمرده می شود.
وی افزود: سازمان همکاری شانگهای می تواند در خنثی سازی تحریم ها نقش موثر و مهمی برای کشور داشته باشد و قسمتی از نیازمندی های کشور را در زمینه تجارت خارجی تامین کند.
نماینده مردم سرپل ذهاب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به هم افزایی کشورها با پیوستن به پیمان ها و اتحادها، اظهار داشت: در قالب سازمان های منطقه ای و بین المللی می توان به یک قدرت بزرگ تبدیل شد.
عضویت ایران در سازمان شانگهای در مذاکرات برای رفع تحریم ها موثر است
حیدری، عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را برای توسعه اقتصادی کشور مهم دانست و اظهار داشت: ایران سالهاست با غرب درباره ی رفع تحریم ها مذاکره می کند و مسلما همکاری در پیمان شانگهای خصوصاً با روسیه و چین می تواند در مذاکرات برای رفع تحریم ها موثر باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، سازمان همکاری شانگهای را پیمان قدرتمند اقتصادی توصیف کرد و اظهار داشت: پیوستن ایران به این سازمان می تواند در توسعه اقتصادی و تقویت مبادلات تجاری ایران با کشورهای منطقه موثر باشد.
به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای روزهای پنجشنبه و جمعه در سمرقند ازبکستان برگزار می گردد.
سازمان همکاری شانگهای (SCO) در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ در شانگهای توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.
۸ کشور هند، جمهوری قزاقستان، جمهوری خلق چین، قرقیزستان، پاکستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.
چهار کشور افغانستان، بلاروس، جمهوری اسلامی ایران و مغولستان در سازمان همکاری شانگهای دارای وضعیت ناظر و ۶ کشور شامل جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، پادشاهی کامبوج، جمهوری دموکراتیک فدرال نپال، جمهوری ترکیه و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا شرکای گفت و گوی سازمان همکاری شانگهای هستند.

1401/06/26
10:42:17
5.0 / 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
محفل