ایروانی:

حملات رژیم صهیونیستی به زیرساخت های غیرنظامی سوریه جنایت جنگی است

حملات رژیم صهیونیستی به زیرساخت های غیرنظامی سوریه جنایت جنگی است

به گزارش محفل، ˮامیر سعید ایروانیˮ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت:  حملات هوایی رژیم صهیونیستی به زیر ساخت های غیرنظامی سوریه جنایت جنگی شمرده می شود.


امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره ی سوریه تاکید کرد، حضورغیر قانونی نیروهای خارجی در بخش هایی از سوریه، شرایط ایده آلی را برای کارهای تروریستی فراهم آورده و این امر صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار می دهد.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد حملات هوایی اخیر در شمال شرق سوریه توسط نیروهای غیر قانونی خارجی، نمی تواند تحت ماده ۵۱ منشور ملل متحد یا تفسیر دلخواه دفاع مشروع مورد ارزیابی قرار گیرد. این حملات نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است.
ایروانی افزود: حملات جاری رژیم اسرائیل به ویژه حمله هدفمند و سیستماتیمک به زیر ساختهای غیر نظامی و حیاتی سوریه و همچون تازه ترین حمله به فرودگاه بین المللی حلب در تاریخ نهم شهریورماه جاری، نقض آشکار حقوق بشر دوستانه بین المللی است و جنابت جنگی شمرده می شود.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اشاره کرد: ما قویا تکرار حملات هوایی و نقض تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه توسط رژیم اسرائیل را محکوم می نماییم.
ایروانی از شورای امنیت سازمان ملل خواست رژیم صهیونیستی را بواسطه این نقض حقوق انسانی و جنایاتی که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند، به پاسخگویی وادار کند.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ادامه اظهار داشت: ما همیشه موضع خودرا مبنی براینکه موضوع سوریه راهکار نظامی ندارد، مورد تاکید قرار داده ایم. این بحران باید بوسیله صلح آمیز و بر طبق منشور ملل متحد، حقوق بین الملل و همین طور احترام به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه حل و فصل شود.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همین طور اختتام اشغال و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه برای یافتن یک راهکار و فرآیند سیاسی را ضروری خواند.
سفیر و نماینده دائم حمهوری اسلامی ایران با اشاره به روند سیاسی در سوریه اشاره کرد: ما از نشست آتی کمیته قانون اساسی، در شرایطی که دستور کار کمیته برای رسیدن به راهکار سیاسی حیاتی و لازمست، حمایت می نماییم.
ایروانی توجه جامعه بین المللی را به شرایط وخیم انسانی سوریه جلب کرد و اظهار داشت: باتوجه به این شرایط، اولویت دادن به کمک های انسانی لازم است و شرایط سیاسی نباید مانعی برای رسیدن کمکهای انسانی به مردم نیازمند شود.
سفیر ایران در سازمان ملل اشاره کرد: ادامه تحریم های یکجانبه مقابل مردم سوریه، نتایج مصیبت باری در همه ابعاد زندگی آنها بر جای گذاشته است.
وی همین طور به رفتار متناقض برخی کشورها اشاره نمود که از یکسو نسیت به سخت بودن شرابط انسانی در سوریه ابراز نگرانی می کنند و از طرف دیگر از تحریمهای یکجانبه مقابل مردم این کشور حمایت می کنند.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همین طور سرقت منابع طبیعی مردم سوریه که برای مساعدت با اقتصاد این کشور اهمیت دارد، به ویژه محصولات نفتی در مناطق تحت اشغال نبروهای خارحی را محکوم و از مواضع سوریه در منطقه و بهبود روابط دوجانبه این کشور در منطقه حمایت کرد.


منبع:

1401/06/24
10:33:49
5.0 / 5
656
تگهای خبر: اقتصاد , قانون , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل