سفیر ژاپن:

با وجود تحریم ها همکاریهای خوبی با ایران داریم

با وجود تحریم ها همکاریهای خوبی با ایران داریم

محفل: به گزارش محفل، سفیر ژاپن در تهران اظهار داشت: با وجود تحریم ها، ژاپن و ایران همکاریهای خوبی دارند و در برنامه های احیای دریاچه ارومیه، آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن (جایکا) برنامه های مختلفی اجرا کرده است.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، کازو توشی آیکاوا روز سه شنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که آذربایجان شرقی همچون استانهای راهبردی و مهم ایران است، اظهار داشت: مشتاق افزایش ارتباطات و توسعه تعاملات اقتصادی و فرهنگی با این استان هستیم.

وی اضافه کرد: تبریز و آذربایجان شرقی در طول تاریخ همیشه نقطه اتصال بین شرق و غرب بوده و آماده گسترش روابط و استفاده از مزیت های تبریز و آذربایجان شرقی هستیم.
علاقه مند حضور سرمایه گذاران توانمند خارجی در آذربایجان شرقی هستیم
استاندار آذربایجان شرقی نیز در دیدار با اشاره به فضای باثبات سرمایه گذاری در استان، اظهار داشت: آذربایجان شرقی مزیت هایی مختلفی برای سرمایه گذاران خارجی دارد و علاقه مندیم در زمینه های مختلف پذیرای سرمایه گذاران توانمند خارجی باشیم.
عابدین خرّم اضافه کرد: ایران و ژاپن بیش از ۹۰ سال سابقه روابط دیپلماتیک دارند و ژاپن به عنوان یک کشور متمدن که در تعاملات با دنیا نقش اساسی دارد برای ایران بسیار اهمیت دارد و امیدواریم روابط دیپلماتیک تحت تاثیر مزاحمت هایی که دیگران ایجاد می کنند، قرار نگیرد.

وی با اشاره به ظرفیت های آذربایجان شرقی در زمینه های مختلف، افزود: تبریز به عنوان مرکز تمدن و تاریخ ایران اسلامی و منطقه همیشه نقش بسیار مهمی در مسائل منطقه ای در زمینه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داشته است.

خرّم اظهار داشت: قرار گرفتن در راه تاریخی جاده ابریشم و همین طور مسیر ترانزیت به کشورهای اروپایی و اوراسیا توانسته نقش برجسته و بی بدیلی برای استان در افزایش روابط تجاری ایفا کند.

وی با اشاره به این که آذربایجان شرقی از نظر امنیت سرمایه گذاری همچون سایر استانهای کشور بسیار باثبات است، اظهار داشت: شهرک اختصاصی سرمایه گذاری خارجی برای تجار و بازرگانان خارجی در تبریز وجود دارد که مزیت خوبی برای حضور سرمایه گذاران ژاپنی در این شهر است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که تبریز قطب سوم تولید قطعات خودرویی در کشور است، اظهار داشت: می توان از توانمندی های ژاپن در زمینه خودروسازی و تولید قطعات خودرو در تبریز بهره مند شد.

وی با تأکید بر حضور هیات های اقتصادی ژاپن در تبریز و سرمایه گذاری در بخش های علمی و فناوری، اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان، استارت آپ ها و مراکز رشد بسیار خوبی در زمینه های مختلف همچون کشاورزی و صنعتی و هایتک در استان فعال می باشند.

خرّم با اشاره به ظرفیت های گردشگری، میراث فرهنگی و آثار ثبت شده جهانی این استان، بر افزایش حضور گردشگران ژاپنی در استان اصرار کرد.

وی افزود: منطقه آزاد ارس مزیت بسیار خوبی از نظر صنعتی، ارتباطات ترانزیتی و معافیت های اقتصادی برای توسعه و گسترش روابط بین دو کشور است.

استاندار آذربایجان شرقی همین طور با اشاره به این که حل مساله مسکن همچون اولویت های دولت سیزدهم است، اظهار داشت: می توان از تخصص و فناوریهای جدید ژاپن در زمینه ساخت و ساز در استان بهره مند شد.


منبع:

1401/06/23
10:26:18
5.0 / 5
694
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
محفل