واكنش ایران به بیانیه تروئیكای اروپا:

وارد فاز تخریب روند دیپلماتیک نشوید

وارد فاز تخریب روند دیپلماتیک نشوید

به گزارش محفل، سخنگوی وزارت امور خارجه، بیانیه سه کشور اروپایی را غیرسازنده و خلاف حسن نیت توصیف و به این کشورها سفارش کرد به جای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای عرضه چاره جهت آخر دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی مانده نقش فعال تری ایفا کنند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، ناصر کنعانی شنبه شب در واکنش به بیانیه غیرسازنده و خلاف حسن نیت سه کشور اروپایی در مورد مذاکرات رفع تحریم، اظهار داشت: سبب تعجب و تأسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک و تبادل پیام میان طرف های مذاکره و هماهنگ کننده گفتگوها برای نهایی کردن مذاکرات جریان دارد، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و به دور از رویکرد نتیجه بخش در مذاکرات، مبادرت به صدور چنین اطلاعیه ای می کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به حسن نیت و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق رفع تحریم و با یادآوری این مورد که پیشرفت مذاکرات در خیلی از مقاطع همچون مقطع اخیر، نتیجه ابتکارات و ایده های جمهوری اسلامی ایران بوده است، به طرف های اروپایی در رابطه با تأثیرپذیری از فضاسازی طرف های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و الان هم با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند، اخطار داد.
کنعانی اضافه کرد: سبب تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده، گام در راه رژیم صهیونیستی در خصوص شکست مذاکرات گذاشته اند و بدیهی است در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسؤلیت نتایج آنرا هم بپذیرند.
وی با یادآوری انفعال طرف های اروپایی در ماههای اخیر و همینطور اقدام نابجا و سیاسی این کشورها در پایه گذاری قطعنامه در شورای حکام آژانس، اظهار داشت: به سه کشور اروپایی سفارش می شود به جای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای عرضه چاره جهت آخر دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی مانده نقش فعال تری ایفا کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی بعنوان یک عضو مسئولیت پذیر معاهده منع اشاعه با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر ضرورت اجتناب از سیاسی کاری و طرح اتهامات بی پایه ضد کشورمان تاکید کرده و اظهار داشت: مایه تأسف است که کشورهای اروپایی از یکسو به حمایت تمام قد از رژیمی می پردازند که صدها کلاهک اتمی در اختیار داشته و به هیچ یک از ساز و کارهای منع اشاعه بین المللی پایبند نیست و از طرفی ضد برنامه هسته ای کاملا صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران که در معرض گسترده ترین بازرسی ها قرار داشته، به فضاسازی می پردازند.
کنعانی با سفارش اروپایی ها به جبران عدم عمل به تعهدات مختلف خود در برابر ملت ایران، آنها را از به کارگیری زبان تهدید برحذر داشت و خاطرنشان کرد: شکست حداکثری آمریکا در کارزار فشار حداکثری باید درس عبرتی برای همه طرفهایی باشد که ناآگاهانه تصور می کنند تهدید و تحریم می تواند ملت ایران را از پیگیری حداکثری حقوق و تأمین منافع خود بازدارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ایران همچنان برای نهایی کردن توافق، اراده و آمادگی داشته و بر این اعتقاد است که در صورت وجود اراده لازم و پرهیز از اثرپذیری از فشارهای خارجی، امکان دستیابی سریع به توافق وجود دارد.منبع:

1401/06/20
09:57:30
5.0 / 5
657
تگهای خبر: اتهام , پیگیری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
محفل