واکنش نماینده ایران به مطالبه آژانس برای اجرای پروتکل الحاقی

واکنش نماینده ایران به مطالبه آژانس برای اجرای پروتکل الحاقی

به گزارش محفل، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین در واکنش به انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت:  موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس طی قطعنامه شورای حکام در سال 2015 بسته شده است.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، محسن نذیری اصل که بتازگی به عنوان نماینده ایران در اژانس منصوب شده است، در پی انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد اجرای موافقتنامه پادمان در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: گزارش جدید آژانس در حقیقت بروزرسانی آژانس در مورد موضوعات باقی مانده پادمانی است که از نظر مدیر کل هنوز بسته نشده اند.
در ادامه با تکیه بر این که رویکرد جمهوری اسلامی ایران همیشه بر همکاری و تعامل با آژانس مبتنی بوده است، اضافه کرد: از جانب مقابل انتظار می رود تا بی توجه به فشارهای سیاسی و سوالات برآمده از شیطنت آفرینی طرف های ثالثی که عضو هیچ سازوکار پادمانی آژانس نیستند و میزبان ده ها کلاهک هسته ای هستند، به وظیفه ذاتی خود بپردازد.
وی با اشاره به این که موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس طی قطعنامه شورای حکام در سال ۲۰۱۵ بسته شده است، اضافه کرد: سه ادعای پادمانی غیر مهم آژانس نیز مربوط به حدود دو دهه قبل است که با این وجود، ایران تا حالا تعاملات مناسب و سازنده ای را با آژانس و با هدف حل و فصل این آنها به عمل آورده است.
نماینده ایران همین طور ضمن تاکید بر این که آژانس باید استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری خودرا حفظ کند، اضافه کرد: اعضای آژانس نیز باید از اعمال فشار بر این سازمان و تلاش جهت استفاده ابزاری از آن در راستای مقاصد سیاسی خود، به طور جدی پرهیز کنند.
نذیری اصل همین طور درباب گزارش برجام اشاره کرد: گزارش آژانس نیز در این خصوص، یکسویه و جانبدارانه است. مدیرکل بجای قدردانی از حسن نیت ایران در اجرای موقت پروتکل الحاقی در قالب برجام و اجرای داوطلبانه آن از طرف کشورمان برای بیش از یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، آنرا به عنوان یک مطالبه از طرف آژانس مطرح و برجسته کرده است.


منبع:

1401/06/18
11:16:38
5.0 / 5
783
تگهای خبر: طرح , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل