رییس جمهور در مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش كشاورزی:

کشت فراسرزمینی در دستور کار وزارت کشاورزی است

کشت فراسرزمینی در دستور کار وزارت کشاورزی است

محفل: محفل: رئیس جمهور از کشت فراسرزمینی به عنوان مساله ای که در دستور کار وزارت کشاورزی است، نام برد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رییسی قبل از ظهر امروز در مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی با اعلان اینکه کشاورزی امر بسیار مهم و ممتازی است، اظهار داشت: خداوند زراعت را به خود نسبت می دهد. زارع ذات مقدس پروردگار متعال است. دانه را کشاوز می کارد، اما خداوند آنرا به هفتاد دانه تبدیل می کند.
وی اضافه کرد: باید به کار کشاورزی افتخار کرد. بهترین کارها کشاورزی است. کشاورزی جایگاه بزرگی در فرهنگ دینی ما دارد. کشاورزی جایگاه مهمی در اقتصاد کشور، خودکفایی و استقلال دارد. استقلال کشور در گرو کار کارگر و کشاورز است. تولید در زمینه کشاورزی یکی از مولفه های قدرت در کشور است.
رییس جمهور همین طور با اعلان اینکه خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی باید در وزارت جهاد کشاورزی دنبال شود، اشاره کرد: با حرکت معمولی نمی توان به این هدف رسید، بلکه باید کار جهادی کرد. من از تک تک تولیدکنندگان در امر کشاورزی تقدیر می کنم و از شما می خواهم تلاش خودرا افزون و جهادی کنید.
وی اشاره کرد: دشمن نمی خواهد ما به خودکفایی برسیم و به وی در تولید بذر و نهال محتاج نباشیم. جوجه یک روزه را ما در داخل کشور تولید می نماییم. دشمن نمی خواهد تولیدکننده نهاده های دامی باشیم، در حالی که ما زمین داریم. آب را داریم، البته باید مدیریت دقیق شود. نیروی کارآمد هم داریم. ما برای تامین احتیاجات سفره مردم نباید به دشمن محتاج باشیم، بلکه باید صادرکننده باشیم.
رییسی اشاره کرد: نگاه جهادی باید در زمینه علم و پژوهش در همه دانشگاه های کشاورزی به وجود بیاید تا کشاورزی ما علم پایه و فناوری پایه باشد و کار دانش بنیان وجود داده باشد. کشوری که بیش از۱۲ هزار هیات علمی در بخش کشاورزی دارد، باید قدمهای مهمی در کشاورزی علم پایه بردارد تا تولید کشاورزی ارزش افزوده پیدا کند. صنایع تبدیلی در کنار تولید کشاورزی اهمیت دارد و ارزش افزوده به وجود می آورد و جلوی خام فروشی را می گیرد. در تاکیدات رهبری این مسایل بارها آمده و الان در دستور کار دولت می باشد. این ها اهداف آرمانی نیست، بلکه دست یافتنی است. همه کمک کنند تا تصمیم گیری های انقلابی همراه با عقلانیت همراه شود تا به استقلال کشاورزی دست یابیم.
رییس جمهور با اشاره به این که باید کمک نماییم تا الگوی کشت مناسب اقلیم ایجاد شود، اظهار داشت: بازنگاهی در کشاورزی با هدف افزایش راندمان صورت گیرد تا راندمان افزایش یابد. افزایش سرمایه گذاری و راندمان سبب رشد اقتصادی کشور می شود. افزایش راندمان از آب و خاک باید صورت گیرد. خاک سرمایه بزرگی در کشور است که باید قدر آنرا دانست. ما ترسالی و خشکسالی داریم، اما همین آب را باید خوب مدیریت نماییم و غرقابی را به آبرسانی قطره ای یا زیرسطحی تبدیل نماییم. امروز به مدیریت آب نیازمندیم.
رییس جمهور با اشاره به ضرورت جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و مقابله با سوداگران، اشاره کرد: زمینهای کشاورزی سرمایه کشور است. جهاد کشاورزی نباید اجازه تجاوز به جنگل، منابع طبیعی و زمینهای کشاورزی را بدهد. در همه ایام سال باید نهال کاری و درخت کاری صورت گیرد، با حفظ جنگل می توان جلو سیل و طوفان را گرفت.
وی اضافه کرد: مسأله کشت فراسرزمینی در دستور کار وزارت کشاورزی است که کار خوبی است. کشت قراردادی هم با قوت ادامه یابد. باید سود به کسب کشاورز برود و دلال ها و واسطه ها حق کشاورز را تصاحب نکنند. باید نظارت دقیق بر چرخه تولید تا مصرف صورت گیرد تا محصول کشاورز، گران به دست مصرف کننده نرسد.
وی اشاره کرد: نرخها توسط واسطه ها تعیین می شود که کار نامناسبی است. نظارت بر زنجیره تولید تا مصرف سبب می شود که دست واسطه ها قطع شود تا هم کشاورز به حق خود برسد و هم محصول با قیمت مناسب به مصرف کننده برسد، ما بر این امر تاکید داریم.
رییس جمهور اشاره کرد: امنیت غذایی پایدار، تامین از داخل و ارتقای کیفیت محصولات از برنامه های دولت می باشد. همه بخش ها باید برای رسیدن به این اهداف به دولت کمک کنند. حرکت جهادی دراین زمینه لازم است.
رییسی با تأکید بر این که از تعاونی عشایر و خدمات کشاورزی باید حمایت کرد، اظهار داشت: حرف درستی است که بانکها بموقع تسهیلات را چه به کشاورزان، چه زوج های متقاضی وام ازدواج و چه متقاضیان وام مسکن ارائه کنند و تاخیری نباید ایجاد شود.
وی در آخر اظهار داشت: از همه کشاورزان تقدیر می کنم. امیدوار هستم سال زراعی خوبی در پیش باشد.
منبع:

1401/06/14
23:29:22
5.0 / 5
595
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل