امیرعبداللهیان مطرح كرد؛

آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی پیشین - مند

آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی پیشین - مند

به گزارش محفل، وزیر امور خارجه از آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی پیشین - مند آگاهی داد و اظهار داشت: اتفاق نظر داریم که بازگشایی بازارچه های مرزی در توسعه تجاری و امنیت مرزهای مشترک دو کشور نقش به سزایی دارد.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه در گفت وگوی تلفنی با بلاول بوتو زرداری همتای پاکستانی خود درباب با اهمیت ترین موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه ای و همین طور آخرین تحولات مربوط به مذاکرات برای رفع تحریم ها گفت و گو و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه با ابراز تأسف از جانباختن تعدادی از مردم پاکستان در فاجعه سیل اخیر در این کشور، مراتب تسلیت و همدردی خودرا با دولت و ملت این کشور ابراز داشت و تأکیدکرد: جمهوری اسلامی ایران کمک های انسان دوستانه خودرا به پاکستان ارسال کرده است.
امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اظهارداشت: در این جلسه که بعد از پنج سال وقفه برگزار شد، توافقات خوبی انجام شد و امیدواریم این توافقات هر چه زودتر اجرائی و عملیاتی شود.
وی از آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی پیشین - مند آگاهی داد و تاکید کرد: ما اتفاق نظر داریم که بازگشایی بازارچه های مرزی در توسعه تجاری و امنیت مرزهای مشترک دو کشور نقش به سزایی دارند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به تحولات افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با حضور قوی اقوام افغانستانی در این کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به زودی و با مشارکت کشورهای منطقه اجرا شود.
امیرعبداللهیان همین طور آخرین تحولات مذاکرات وین برای رفع تحریم ها را بیان داشت.
ایران و پاکستان در موضوع افغانستان موضع مشترک دارند
بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن تشکر از ابراز همدردی و کمک های دولت و مردم ایران به مردم سیل زده پاکستان، خواهان همکاری و ادامه کمک های ایران باتوجه به وسعت بالای خسارات وارده شد.
وی همین طور ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، از آمادگی کشورش برای برگزاری کمیته های فنی میان دو کشور آگاهی داد.
وزیر امور خارجه پاکستان همین طور تاکید کرد: دو کشور در موضوع افغانستان موضع مشترک دارند.
زرداری با اشاره به رویکرد مثبت ایران در مذاکرات وین، عنوان کرد: تلاش شما را تحسین می کنم و از جانب دولت پاکستان اعلام می کنم که ایران حق دارد با دنیا تعامل آزاد داشته باشد و شرکت های مختلف باید بتوانند بدون هیچ محدودیتی در ایران سرمایه گذاری کنند.
وی همین طور از وزیر امور خارجه کشورمان دعوت کرد تا جهت پیگیری روند توسعه بیش از پیش روابط بین تهران و اسلام آباد، در آینده نزدیک به این کشور سفر کند.


1401/06/12
10:25:37
5.0 / 5
581
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
محفل