تعامل با آفریقا غنی سازی دیپلماسی متوازن دولت سیزدهم

تعامل با آفریقا غنی سازی دیپلماسی متوازن دولت سیزدهم

به گزارش محفل، آفریقا و منابع افسانه ای آن، افق تازه ای است که دولت سیزدهم در چشم انداز نگاه به همه مناطق جهان، تصمیم به گسترش روابط با این قاره گرفته است و در این چشم اندازِ دیپلماسی متوازن، منافع ایران گاهی در خاور دور و چین تأمین می شود و گاهی در کاراکاس ونزوئلا و زمانی هم در دارالسلام تانزانیا.


به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی ایرنا، سفر دوره ای وزیر امورخارجه به آفریقا را می توان ادامه راهی دانست که از شهریور سال قبل در عرصه دیپلماسی ایران شروع شده، راهی که راهنمای آن اصل «نگاه به همه مناطق جهان» است. دو کشور مالی و تانزانیا و زنگبار مقاصد آفریقایی «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در یک هفته گذشته بود و جمهوری اسلامی در نظر دارد با نگاه ویژه به این قاره و ظرفیت های نامتناهی آن، قسمتی از آینده آفریقا تعریف شده و منافع جمهوری اسلامی را از این منابع تامین کند.
مروری بر سفر دوره ای وزیر خارجه به آفریقا
«حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه، عصر دوشنبه، ۳۱ مرداد در رأس هیأتی بلندپایه سیاسی و تجاری عازم باماکو پایتخت مالی شد و مورد استقبال «عبدالله دیوپ» وزیر خارجه این کشور قرار گرفت. حضور در اولین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و مالی، دیدار با «آیسمی گویتا» رییس دولت انتقالی جمهوری مالی، نشست مشترک با وزیر امور خارجه این کشور و امضای تفاهم نامه کمیسیون مشترک همکاری ها و سند تأسیس پیگیری کمیسیون مشترک ایران و مالی، دیدار با وزیر صنعت این کشور از با اهمیت ترین برنامه ها و دیدارهای امیرعبداللهیان در این سفر بود.


وزیر امور خارجه کشورمان دوم شهریور در دومین مقصد خود در این سفر دوره ای، عازم تانزانیا شد و در دارالسلام مورد استقبال «لیبراتا مولا مولا» وزیر خارجه این کشور قرار گرفت. دیدار با «سامایا صولحو حسن»، رییس جمهور و «لیبراتا مولا مولا» وزیر خارجه تانزانیا حضور در جمع ایرانیان و نمازگزاران شیعه مقیم دارالسلام و نشست فعالین اقتصادی و تجاری ایران و تانزانیا از با اهمیت ترین برنامه های وزیر امور خارجه در تانزانیا بود. در این سفر طرفین درباره ی تنظیم نقشه راهی که بتواند سطح مناسبات دو کشور را ارتقا داده و تحکیم کند؛ مورد توجه دو طرف قرار گرفت.
امیرعبداللهیان سوم شهریور تانزانیا را به مقصد زنگبار ترک کرد و در فرودگاه این ناحیه خودمختار مورد استقبال «ناصر مزورعی» وزیر بهداشت زنگبار قرار گرفت. در این سفر وزیر امور خارجه با «حسین موینی» رییس جمهور زنگبار دیدار نمود و کمیته مشترک اقتصادی دو کشور حضور یافت.
نخستین سفر دوره ای امیرعبداللهیان به قاره آفریقا بامدادان ششم شهریور به اتمام رسید تا شروع فصل تازه ای از همکاریهای ایران با این منطقه بکر از جهان باشد.
اهمیت و دستاوردهای سفر به آفریقا
ظرفیت ها و منابع قاره آفریقا از انرژی تا معادن از یک سو و بکر بودن این منابع از طرف دیگر این قاره را به یکی از با اهمیت ترین مناطق مورد توجه برای جامعه جهانی تبدیل نموده است. توجه دولت سیزدهم به این قاره هم در همین راستا ارزیابی می شود. دولت سیزدهم به تعبیر امیرعبداللهیان نگاه به همه مناطق جهان با اولویت آسیا و همسایگان و همین طور برخی کشورهای قاره آفریقا مورد توجه جدی است. حضور تعدادی از کارگزاران دولتی و صاحبان صنایع و مدیران شرکت های بزرگ اقتصادی و تجاری، برگزاری نشست های مشترک تجاری و صنعتی نشانه این توجه جدی است.
به نظر می رسد دولت سیزدهم به گسترش روابط با حوزه آفریقا اهتمام و توجه ویژه تری دارد و این توجه از طرف کشورهای آفریقایی هم مورد توجه قرار گرفته که تحولات مثبت در روابط سیاسی و اقتصادی و سفر مسئولان این کشور همچون وزیر خارجه مالی در بهمن ماه سال قبل به ایران، دراین زمینه قابل ارزیابی است.
آفریقا بازار بکر و البته تشنه تکنولوژی های جدید است و باتوجه به خودکفایی جمهوری اسلامی در زمینه هایی دانش بنیان، صنایع دفاعی و بهداشتی انتقال فناوری و همکاری ها در این عرصه می تواند به نفع ایران و کشورهای آفریقایی باشد. در امتداد این نگاه، وزیر امور خارجه در این سفر دوره ای با مسئولان اقتصادی و هیات های تجاری دو کشور مالی و تانزانیا و نیز منطقه زنگبار دیدار و گفت و گو کرد. از رهگذر این سفر می توان ظرفیت های اقتصادی آفریقا برای ایران و ایران برای آفریقا را به گروههای تجاری و اقتصادی شناساند و راه را برای سرمایه گذاری های دو جانبه باز کرد. بهره گیری ایران از ظرفیت های جغرافیایی آفریقا و مراتع کشاورزی این منطقه می تواند باتوجه به تاکید مسئولان آنها در خصوص استقلال سیاسی، ظرفیت خوبی بمنظور تامین منافع ایران ارزیابی شود. در همین دیدار وزیر صنعت مالی درباره ی این استقلال سیاسی کشورش و دیگر کشورهای آفریقایی اشاره کرد: مالی حیاط خلوت هیچ کشوری نیست و ما بدنبال مشارکت هستیم و بدنبال مشارکت های سیاسی و امنیتی هستیم و همین طور مشارکت اقتصادی و جدید دراین زمینه هستیم.
حضور نمایندگانی از وزارت کار، نفت و دفاع، صندوق ضمانت صادرات دیگر وزارتخانه های مرتبط و تعداد زیادی از مدیران بخش های خصوصی در مسافرت امیرعبداللهیان به آفریقا، نشان میدهد ایران سرمایه گذاری در زمینه های تولید برق، ماشین آلات کشاورزی، مواد شوینده و محصولات کنسرو شده، صنایع ساختمان و مصالح ساختمانی و حوزه بهداشت و درمان در آفریقا را مورد توجه ویژه قرار خواهد داد.
ایران توان این سرمایه گذاری و همکاری را باتوجه به تجربه چهاردهه ایستادن روی پای خود با وجود تمام محدودیت ها داراست و کافی است دستاوردهای ۴۳ ساله جمهوری اسلامی در حوزه های عملی، فناوری و صنعتی و دفاعی و بهداشتی، پزشکی و درمانی و به آفریقا شناسانده شود. اشتیاق کشورهای اروپا بمنظور برگزاری نمایشگاه های صنعتی و تولیدی نشان میدهد آنها هم از توان ایران در این عرصه ها و نیز حسن نیت سیاسی تهران در کمک به این قاره آگاه هستند.
برای مثال تانزانیا دارای ظرفیت های بالا برای سرمایه گذاری در زمینه های همچون معدن، کشاورزی و دامپروری، شیلات و صنایع و توریسم و کشت فرا سرزمینی و صادرات میوه های استوایی است اما بگفته مقامات این کشور حجم تجارت میان ایران و تانزانیا بازتاب دهنده روابط سیاسی دو کشور نیست و گام هایی دراین زمینه برداشته شده که نشست اتاق تجاری ۲۰۲۲ همچون این موارد است.
آفریقا در دنیای امروز به دلیلهای بسیار داخلی و خارجی قربانی تروریسم قبیله ای و فرقه ای یا دخالت های امنیتی دیگر کشورهاست و ایران به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان این حوزه، تجربه بزرگی در حوزه مبارزه با این پدیده شوم دارد که در مسافرت امیرعبداللهیان این مساله هم در سخنان طرف آفریقایی عنوان شد.
دیپلماسی متوازن دولت سیزدهم، پشتوانه مذاکرات
استراتژی شناسایی هر ظرفیتی در هر نقطه ای از جهان برای تامین منافع ملی، به یک دهه ایستایی در رابطه با جهان منهای سه کشور اروپایی و آمریکا بود. نگاهی که «مهدی صفری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در توصیف آن گفته است که نگاه دولت گسترش روابط اقتصادی و تنوع بخشی به مراودات بین المللی با کشورهای همسو در اقصی نقاط جهان است.
سفر به آفریقا و شناسایی ظرفیت هایی که بتوان برمبنای آن بر محدودیت های تحریمی غلبه کرد، سیاست خارجی دولت سیزدهم است، سیاستی متوازن و پویا که در تعامل هوشمند با اقصی نقاط دنیاست. در سایه این سیاست، دولت چشم به راه مذاکرات برجام و تن دادن به هر قراردادی نیست و حتی با دست پر هم می تواند در این مذاکرات حاضر شود.


1401/06/09
08:17:42
5.0 / 5
635
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
محفل