رئیس جمهوری ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور می یابد

رئیس جمهوری ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور می یابد

به گزارش محفل، هماهنگ کننده ملی ازبکستان در امور سازمان همکاری شانگهای (SCO) که مقرر است کشورش در ایام پایانی شهویور ماه جاری میزبان اجلاس سران کشورهای عضو این سازمان مهم منطقه ای باشد، اعلام نمود رئیس جمهوری اسلامی ایران که در آستانه پیوستن به اعضای اصلی این سازمان است، در این اجلاس حضور خواهد یافت.


به گزارش محفل به نقل از دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای، در جلسه اطلاع رسانی در ارتباط با اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی وزارت امور خارجه ازبکستان برگزار شد، رحمت الله نوریمبتوف هماهنگ کننده ملی ازبکستان برای سازمان همکاری شانگهای (SCO) گفت سران همه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و همینطور سران کشورهای ناظر شامل جمهوری اسلامی ایران، بلاروس و مغولستان هم در اجلاسی که مقرر است روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شود، حضور خواهند یافت.
سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز(دوشنبه ۷ شهریور) در نشست خبری در پاسخ به سوالی درمورد عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و این که این عضویت کامل چه نقشی می تواند داشته باشد و و چگونه به توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با کشور چین و سایر کشورها کمک نماید اظهار داشت: حضور ما در شانگهای و همکاری ما با کشورهای عضو شانگهای خیلی مهم است و ما را با زیرساخت های آسیا و زیرساخت های اقتصادی مرتبط می کند و برای کشور ما بسیار اهمیت دارد که بتواند سهم خویش را از تجارت و اقتصاد در منطقه داشته باشد.
وی اضافه کرد: حضور ما در منطقه حضور امنیت ساز است. به میزانی که حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه توانسته امنیت در منطقه ایجاد نماید، نقش اقتصادی ما به آن میزان نیست و ما باید این میزان برای کار اقتصادی و تجاری که از زمینه ها و بسترهایی که می تواند بسیار موثر باشد برای روابط جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد: نسبت به ارتباط با شانگهای ما در اجلاس گذشته که در دوشنبه برگزار شد به عضویت شانگهای درآمدیم لیکن این عضویت مقدماتی دارد که آن اسنادی است که پیش از عضویت ما در شانگهای به تصویب رسیده و این اسناد باید مورد توجه جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد و سندها به تایید کشور ما برسد.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این اسناد بررسی شده است و در اجلاس جدید که در ازبکستان برگزار می شود، در آنجا اعلام خواهد شد. اسنادی که مورد توجه بوده است را مرور کرده ایم در مورد مواردی که باید مورد تایید قرار بگیرد، اقدام شده است و این عضویت در آنجا به صورت رسمی تر از گذشته اعلام خواهد شد. البته قبلاً هم عضویت بوده لیکن عضویت موکول بوده به این اسنادی که باید مورد بررسی قرار میگرفته است.
رئیسی اظهار داشت: از نظر ما عضویت ما در شانگهای و اکو و همکاریهای بین المللی بخصوص ارتباط با همسایگان بسیار اهمیت دارد. ما بنای تعادل در ارتباط با همه کشورها را داریم و این تعادل و توازن همواره در دستور کار ما در سیاست خارجی بخصوص نسبت به کشورهای همسایه و کشورهای دوست قرار دارد.
چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان در زمان حاضر اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای هستند و جمهوری اسلامی ایران که فعلاً عضو ناظر این سازمان است، درحال پیمودن روند پیوستن به اعضای اصلی است و مقرر است در اجلاس پیش روی سران در سمرقند مراحل نهایی این روند صورت گیرد.
حدود یک هفته پیش، صدر جباروف رئیس جمهوری قرقیزستان پیش نویس تفاهمنامه تعهدات ایران به منظور دستیابی به وضعیت عضویت در سازمان همکاری شانگهای را امضا کرد.
نشست سران از ۱۵ تا ۱۶ سپتامبر (۲۴ - ۲۵ شهریور) در سمرقند برگزار و ۲۸ سند برای تصویب در این جلسه پیشبینی شده است.

در این اجلاس سران سازمان های بین المللی و منطقه ای که سازمان همکاری شانگهای با آنها ارتباط رسمی برقرار کرده است، بخصوص سازمان ملل متحد، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (ایسکاپ- ESCAP)، یونسکو، کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان پیمان امنیت جمعی ( CSTO) اکو، کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (CICA) و اتحادیه عرب حضور خواهند داشت.
در مجموع، سران حدود ۱۵ کشور و سران ۱۰ سازمان بین المللی قصد دارند در این اجلاس شرکت نمایند.
نوریمبتوف اظهار داشت: علاوه بر این، ازبکستان بعنوان رئیس این اجلاس از برخی از میهمانان همچون روسای جمهور ترکیه و ترکمنستان دعوت کرد.
اگرچه پیش از این برخی گمانه زنی ها در خصوص احتمال حضور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند مطرح شده بود، اما هماهنگ کنندگه ملی ازبکستان در امور این سازمان، صحبتی از حضور بشار اسد در اجلاس سمرقند نکرد و اظهار داشت که این مورد فعلاً مطرح نیست.
منبع:

1401/06/08
16:17:18
5.0 / 5
690
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
محفل