گفت و گوی تلفنی امیر عبداللهیان و آنتونیو گوترش

گفت و گوی تلفنی امیر عبداللهیان و آنتونیو گوترش

به گزارش محفل، تهران وزیر امور خارجه کشورمان و دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی که به ابتکار دبیرکل انجام شد، در مورد برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه ای و جهانی همچون کنفرانس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و همینطور روند مذاکره رفع تحریم ها گفتگو و تبادل نظر کردند.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی در پاسخ به تاکید آنتونیوگوترش در خصوص لزوم اجماع در نشست ان پی تی عنوان کرد: " رئیس کنفرانس اخیر ان پی تی، متاسفانه با نادیده گرفتن مصوبات کنفرانس های ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ بویژه در مورد خاورمیانه که همیشه از رژیم اسرائیل می خواست به ان پی تی بپیوندد و تاسیسات هسته ای اش را تحت پادمان آژانس قرار دهد، تمام دستاوردهای کنفرانس های قبلی را کنار گذاشته که به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست"
امیرعبداللهیان همینطور در مورد مذاکرات رفع تحریم ها تصریح کرد: آمریکا روز گذشته به پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد و الان همکارانم درحال بررسی آن هستند.
وزیر امور خارجه کشورمان همینطور اضافه کرد: به همه طرفها تاکید کرده ایم حل و فصل موضوعات ساختگی و سیاسی پادمانی، یک لزوم اساسی است. ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار را داریم و این اراده را در عمل نشان داده ایم.
امیرعبداللهیان همینطور از تلاشهای سازنده دبیرکل سازمان ملل متحد جهت کمک به صلح و امنیت جهانی تشکر کرد.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم در این گفتگوی تلفنی، ضمن تاکید بر ضرورت اجماع در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای تاکید کرد، دغدغه های جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی و توجه قرار خواهد داد.
آنتونیو گوترش با مثبت خواندن روند توافق و با قدردانی از تلاش و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین با حصول نتیجه رضایتبخش به پایان برسد.

1401/06/05
09:50:07
5.0 / 5
808
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
محفل