دولت به روایت دولت؛

اهداف اعضای کابینه در سال اول محقق شد؟

اهداف اعضای کابینه در سال اول محقق شد؟

به گزارش محفل، روز سوم شهریور سال ۱۴۰۰ مجلس یازدهم به همه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به جز وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد داد و رسما کابینه دولت شکل گرفت. از آن روز بیشتر از ۱۱ ماه از مسئولیت وزرا گذشته است.به گزارش محفل به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در همان مقطع شکل گیری دولت اعلام نمود که از عملکرد وزرا، ارزیابی به عمل خواهد آمد. آیت الله رئیسی در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی خود گفته بود که کارآمدی، تخصص، فسادستیزی و مردمی بودن از شاخصهای اصلی انتخاب وزراست و البته تصریح کرد که وزیری که فساد آلوده شود، تحمل نخواهد شد.

دولت وعده ها و قول هایی به مردم داده بود و با سنجش عملکرد وزرا، باید پیشرفت تحقق این وعده ها را اندازه گیری نماید. در همین راستا علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در روز سی فروردین سالجاری اعلام نمود که بررسی عملکرد مدیران دولت در دستور کار دولت بوده و نتیجه ارزیابی عملکرد وزرا به رئیس جمهور داده شده است. از طرفی خود وزرا هم در این زمان گزارش عملکرد خویش را به دولت عرضه کرده اند.

در یک سالگی استقرار دولت سیزدهم و حضور وزرا در وزارت خانه ها بعضی از آنها بر این باورند که از برنامه یکساله خود جلوتر هستند، بعضی اعلام نمودند اندازه ۴ سال کار کردیم و بعضی هم می گویند به همه اهداف یک ساله نرسیدیم.

البته این اظهارات در واقع نظرات بعضی از وزرای دولت سیزدهم در رابطه با عملکرد خودشان است و نظر اصلی را باید نخبگان و جامعه در رابطه با عملکرد هر وزیری اعلام کنند. به هر حال کارنامه یک ساله وزرا حالا روی میز است و نقد آن می تواند باعث بهبود عملکرد کابینه در سه سال آینده شود.

در ادامه اظهارات برخی اعضای کابینه (که در حاشیه جلسه دولت در دسترس خبرنگار ایسنا بودند) در رابطه با عملکرد دولت در یک سال قبل را مرور می کنیم:وزیر مسکن: از برنامه یکساله خود حتما جلو هستیم

رستم قاسمی در رابطه با پیشبرد برنامه های وزارت مسکن در یکسال اول دولت اظهار نمود: ما رسما اعلام نموده ایم که ساخت ۱/۵ میلیون مسکن را شروع کرده ایم که در تاریخ کشور بی سابقه است. این واحدها در مراحل مختلف از مرحله فنداسیون تا نازک کاری است. حدود ۳ میلیون واحد زمین هم تا آخر شهریور برای کل ۴ ساله نهضت ملی مسکن فرام می شود.

وی افزود: ما از برنامه یکساله خود حتما جلو هستیم. هرکسی خواست می تواند واحدهای ساخته شده در شهرستان های مختلف بازدید کند و آنها را بشمارد.وزیر صمت: اتفاقات خوبی افتاده است

سیدرضا فاطمی امین در رابطه با عملکرد خود در وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: طبیعتا به صد درصد اهدافی که می خواستیم نرسیدیم و کاستیهایی وجود دارد اما در مجموع اتفاقات خوبی افتاده است که البته می توانست بهتر از این هم باشد.

وی افزود: ما در این سال دو کار انجام دادیم. یک سری فعالیتهای جاری بودند که باید انجام می شد اما فعالیتهای جاری، ما را از اصلاح سازوکارها و ایجاد تحول ها غافل نکرد. خوشبختانه برنامه های تحولی مهمی حوزه صنعت در کنار کارهای اجرایی، اجرا شد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: یک ساعت شنی برعکس شده است

محمدمهدی حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اعتقاد دارد رئیس جمهور خیلی محکم ارزیابی از اعضای کابینه را دنبال می کند، تصریح کرد: رئیس جمهور ارزیابی خود و مجموعه ها را هم در اختیار ما قرار دادند، اما چون جنبه عمومی ندارد، من نمی توانم اعلام کنم. خودم در رابطه با کار در وزارت ارشاد این تصور را دارم که یک ساعت شنی برعکس شده و هر لحظه امکان دارد فرصت خدمت گذاری به پایان برسد، ازاین رو با تمام وجود من و همکارانم درحال کار کردن هستیم، ولی این که نمره ما چقدر است را رئیس جمهور از یک طرف و جامعه مخاطب یعنی هنرمندان و اهالی فرهنگ از سوی دیگر باید قضاوت داشته باشد و در نهایت هم مردم باید قضاوت کنند.

وی افزود: فقط من امیدوارم نزد خدا، رئیس جمهور، مردم و هنرمندان سربلند باشم. برنامه من هم اینست که در این چهار سال گامهای بلندی برداریم و تا ثانیه آخر، خدمت گذاری را غنیمت می شماریم.وزیر آموزش و پرورش: برنامه های کوتاه مدت ما محقق شد

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در رابطه با عملکرد یکساله خود اظهار نمود: آموزش و پرورش در دولت سیزدهم برای تحول بنیادین اقدامات خیلی خوبی انجام داده است. حلقه های اجرایی طرح تحول درحال آموزش دیدن هستند. در بخش پرورشی اقدامات خوبی انجام شد. هنرستانها را توسعه داده ایم. در زمینه المپیادهای علمی سال جاری ۲۰ مدال دریافت کردیم. سال قبل ۷ مدال داشتیم. در زمینه اقدمات زیرساختی مثل ساخت و ساز، دولت در سفرهای استانی ۲۱ هزار میلیارد تومان تصویب کرده است. برای حذف مدارس کانکسی گام برداشته ایم و به مناطق محروم توجه داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مهم ترین برنامه ما پارسال اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان بود، اظهار داشت: برنامه سال اول مثل رتبه بندی فرهنگیان اجرا شد. در مجموع باید اشاره کنم که برنامه های کوتاه مدت ما تحقق یافت.وزیر میراث فرهنگی: عملکرد وزارت خانه را حتما موفق می دانم

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این که گزارش عملکرد یک ساله را به رئیس جمهور عرضه کرده ام، اظهار داشت: عملکرد ۹ ماهه را هم به کمیسیون فرهنگی مجلس داده ام که سخنگوی کمیسیون عملکرد ما را خوب تشخیص داده است. البته ما وقت زیادی را برای تأمین زیرساخت ها و حل مسائل قانونی صرف کردیم بگونه ای که نصب یک تابلو در جاده یک مشکلی بود که در چند ماه گذشته گرفتار آن بودیم. هم اکنون این مشکلات قانونی را حل کرده ایم و الان کم کم در جاده ها می توانید تابلوها را ببینید که حداقل نیاز مردم برای معرفی میراث فرهنگی و محیط گردشگری را رفع کند.

وی تصریح کرد: در حوزه زیرساخت ها با عنایت به بعضی موانع عملکرد وزارت خانه را حتما موفق می دانم. در حوزه زیربنایی از عملکرد وزارت راضی هستم اما هیچگاه رضایت خودم را به معاونان و مدیران اعلام نکرده ام تا انگیزه آنها برای کار بیشتر شود.وزیر ارتباطات: به صد درصد اهداف خود در سال اول نرسیده ایم

همچنین عیسی زارع پور وزر ارتباطات و فن آوری اطلاعات ضمن اشاره به گستردگی حوزه فعالیت وزارت خانه متبوعش خاطرنشان کرد کرد: از کابل های زیردریا تا فضا حوزه مأموریت ما است. ارزیابی من هم از عملکردم مثبت است، اما به صددرصد اهداف خود در سال اول نرسیده ایم، چون موانعی وجود دارد، اما پیشرفت خوب بوده است. به هر حال مردم هستند که باید ببینند در این عرصه چه اتفاقاتی افتاده است. ما شبانه روز درحال تلاش و خدمت رسانی به مردم هستیم.

وی با اشاره به اینکه برخی خدمات برای نخستین بار است که به مردم عرضه می شود، یادآورشد: پنجره ملی خدمات دولت هوشمند که یک آرزوی ۲۰ ساله بود یا عرضه اینترنت مجانی به دهک های پایین همچون این خدمات است. ترانزیت ترافیک هم برای نخستین بار از خاک ایران دو برابر شده است. در همین ۱۰ ماه اندازه چند سال قبل توانسته ایم اینترنت منطقه را تقویت نماییم. در حوزه فضایی هم اتفاقات خوبی افتاده است و ما در آستانه تثبیت لایه لئو هستیم یعنی ماهواره هایی در مدار ۵۰۰ کیلومتر که نخستین بار است این اتفاقات می افتد. به هر حال مردم باید این حس را داشته باشند که این خدمات چقدر در زندگی آنها تأثیرگذار بوده است.وزیر ورزش: در عرصه فوتبال کار بزرگی اتفاق افتاده است

سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان هم ضمن اشاره به این که من گزارش عملکرد ۱۱ ماهه خویش را هم به صورت تفصیلی و هم مختصر به رئیس جمهور دادم، تصریح کرد: در این زمان در وزارت ورزش چند سامانه جدید ایجاد کردیم. در همین مدت افزایش اختصاص اعتبارات و افزایش رویدادهای ورزشی را داشتیم. در یکی، دو سال قبل به سبب کرونا آمار رویدادهای ما ماهانه ۱۵۰ مورد بود، اما حالا به ۱۱۵۰ رویداد در ماه رسیده است که من انصافا از این آمار به وجد آمدم، چون من هم در مجلس اعلام نموده بودم که برنامه محور و رویدادمحور هستم. از سویی من دنبال این هستم که ورزش همگانی گسترش یابد و به خیابان و پارک ها بیاید و فقط در سالن ها نباشد.

وی در ادامه به یکی از برنامه های موفق اجرا شده وزارت ورزش در یکسال گذشته پرداخت و تصریح کرد: در عرصه فوتبال کار بزرگی اتفاق افتاده است که باید به مردم بگوییم. واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس واقعا پرارزش بود. ۱۰ درصد این سهام واگذار شده و در شهریورماه نماد این دو باشگاه برای واگذاری بالا می آید. عبور از این سد کار بزرگی بود. بسیاری از ورزشی ها می گفتند وزیر مگر می تواند واگذاری انجام دهد؟ هیچ کس باور نمی کرد. من از رئیس جمهور تشکر می کنم، چونکه از همان اول به من قول دادند و گفتند که نگران نباش و جلو برو من شرایط را برای واگذاری فراهم می کنم. وزیر اقتصاد، معاون حقوقی رئیس جمهور و سازمان خصوصی سازی و آقای قربان زاده هم خیلی پرکار در صحنه بودند. دو باشگاه هم شبانه روز در تلاش بودند. رسانه ها بروند و از مراحل واگذاری این دو باشگاه از مسؤلان استقلال و پرسپولیس و همکاران من برنامه تهیه کنند تا مردم ببینند چه کاری انجام شده است و در تاریخ ورزش بماند. البته این وظیفه ما بوده است، ولی انصافا کار بزرگی انجام شد.

وزیر ورزش وجوانان افزود: با این وجود متأسفانه در زمان ما این دو باشگاه به سبب مساله حرفه ای سازی از آسیا حذف شدند و خیلی ها فکر کردند ما کم کاری کردیم در حالیکه پرونده حرفه ای شدن دو باشگاه از سال ۲۰۱۶ شروع شده بود که در بعضی مقاطع جدی گرفته شده بود و در بعضی مقاطع نه. اشکالاتی هم بوده و باید مشورت بهتری می گرفتند در مشورت باید از مشاوران خارجی هم استفاده می کردند. حالا رکنی در فدراسیون فوتبال برای حرفه ای سازی وجود دارد که این رکن از جانب AFC در تعلیق است و نمی تواند به آنها نامه ای ارسال نماید که ما در کوشش برای از تعلیق درآوردن این رکن هستیم. یعنی همزمان برای آماده سازی تیم ملی برای جام جهانی به دنبال رفع تعلیق این رکن هم هستیم تا بتوانیم از دیماه مدارک خود برای حرفه ای سازی دو باشگاه را ارسال نماییم.

سجادی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای آماده سازی تیم ملی در راه جام جهانی اظهار داشت: درحال آماده سازی دو بازی برای تیم ملی هستیم. البته اگر عده ای نروند و بازی ها را به هم بزنند؛ همان گونه که کانادا و اروگوئه را برهم زدند. هم اکنون عده ای فکر می کنند موفق شدند و با خود می گویند به هدفمان رسیدیم و در کار تیم ملی گذاشتیم. چون آنها از گردونه یکسری اتفاقات حذف شدند و دست شان از یکسری اتفاقات اجرایی در فوتبال کوتاه شد، ازاین رو رفتند و در کار تیم ملی گذاشتند. البته یکسری اتفاقات سیاسی هم بود که دوست دارم مردم این ها را بدانند.رئیس سازمان انرژی اتمی: از افق برنامه جلوتریم

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در ارزیابی خود از عملکرد یکساله اش در جایگاه ریاست این سازمان معتقد است: این سازمان فاقد یک راهبرد و چشم انداز برای آینده بود که ما آن سند را تهیه و هدف گذاری برای افق ۲۰ ساله کردیم که تا هم اکنون سابقه نداشته است و برنامه ها را متناسب با این سند آغاز کردیم. انسجام و ساماندهی آن بگونه ای است که همه تعاملات بیرونی و برنامه ریزی جهت استفاده از ظرفیت های درون کشور را در برنامه داریم. در همین مدت کوتاه تولید نصب انبوه ماشین های سانتریفیوژ را داشته ایم. طراحی برای راکتورهای تحقیقاتی را که سال ها مغفول مانده بود را در دستور کار قرار دادیم. شرکتهای دانش بنیان را شکل دادیم. حوزه پلاسما و تکنولوژی های جدید را با سرعت بیشتری به پیش می بریم تا تأثیرات فناوری هسته ای در زندگی مردم و اقتصاد کشور بیشتر پدیدار شود.

وی اضافه کرد: برنامه های ما در یک ساله صددرصد و در بعضی جاها بیشتر انجام شده است و از افق برنامه هم جلوتر هستیم. در حوزه پرتودهی، سند مطالعات کشور و جی آی اس آنرا تهیه کردیم. نمونه های اولیه سامانه های شتاب دهنده و پرتودهنده گاما (که ساخت آن خیلی دور از تصور بود در یک سال انجام بگیرد) را ساختیم. این ها دستاوردهای بزرگی است که تابحال سابقه نداشته است.رئیس سازمان محیط زیست: هیچ پروزه ای بدون مجوز سازمان محیط زیست کلنگ نمی خورد

علی سلاجقه با اشاره به اینکه من حدود ۹ ماه و نیم است که مسئولیت سازمان محیط زیست را بر عهده دارم، اظهار داشت: باید ما هم اکنون پاسخگو باشیم. رهبری فرمودند که مسئله محیط زیست باید مسئله درجه یک باشد و دولت بنیان های خیلی خوبی در جهت این فرمایش ایجاد کرد. حالا هیچ پروزه ای بدون مجوز سازمان محیط زیست کلنگ نمی خورد و این به یک اصل تبدیل گشته است. این گفته رئیس جمهور که توسعه فرع بر محیط زیست است هم به یک اصل تبدیل گشته است. دیپلماسی محیط زیست فعال گشته است که نتایج آن ظهور و بروز خواهد نمود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با اقدامات انجام شده میزان ریزگردها کاسته شده است، بیان نمود: وزارت نیرو، نفت، جهادکشاورزی کار خویش را انجام می دهند. برخی پروژه های داخل کشور مانند استخوان لای زخم بود که در این چند ماه پرونده آنها بسته شد. در بعد خارجی هم تبادل کارشناسی انجام شده و دستگاههای مجری باید کار خویش را آغاز کنند.

رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با مهمتریم اقدامات این سازمان خاطرنشان کرد: مهم ترین کار ما برگزاری اجلاس بین المللی با حضور ۱۱ وزیر کشورهای همسایه در رابطه با ریزگردها بود. اقدام مهم دیگر پرونده میانکاله و آشوراده بود که سال ها کشور درگیر آنها بود که این پرونده ها درحال سامان یافتن است. هرچند دو یوز را از دست دادیم اما یوز سوم ایرانی در وضعیت خیلی خوبی است که تجربه و دستاورد فوق العاده بود.معاون امور زنان و خانواده: فکر هم نمی کردیم بتوانیم تا این حد جلو برویم

در آستانه دومین سال فعالیت کابینه سیزدم همینطور انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ضمن اشاره به این که ما که نباید از عملکرد خود ارزیابی داشته باشیم، بلکه باید مردم و رئیس جمهور در این حوزه نظر دهند، اظهار داشت: بیشتر از آنچه فکر می کردیم به اهداف خود رسیدیم. در بعضی بخش ها در یک سال بیشتر از چهار سال قبل به اهدافمان رسیده ایم. مثلاً اعتباراتی برای استان ها تصویب کرده ایم که سابقه نداشته است. صدها میلیارد تومان اعتبار برای زنان سرپرست خانوار، صدمه زدایی، توانمندسازی زنان، ساخت ورزشگاه ها و تعمیر و تجهیز زایشگاه ها به صورت ویژه تخصیص دادیم.

وی تصریح کرد: ما از هدف گذاری خود جلوتر هستیم و فکر هم نمی کردیم بتوانیم تا این حد جلو برویم. این اعتبارات هیچ سابقه ای در دولت های گذشته نداشته است. البته پیگیر هم هستیم که این اعتبارات به هدف خود برسد. طرح جامع توانمندسازی زنان در برنامه ششم توسعه بوده است و قرار بود این طرح به مجلس داده شود در حالیکه ما حالا این طرح را آماده کرده ایم و هم اکنون این طرح در کمیسیون فرهنگی مجلس است. طرح منشور مشاوره از سال ۹۲ رها شده بود که ما بزودی آنرا آماده می نماییم. طرح مشاوره برای زوجین در سالهای اول های اول ازدواج را هم تدوین کرده ایم و در مرحله نهایی است. به خانواده هایی هم که چهارقلو دارند زمین تحویل داده ایم.

منبع:

1401/06/04
11:24:03
5.0 / 5
719
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
محفل