مراسم رونمایی از کتاب خاطرات سال ۷۸ هاشمی رفسنجانی برگزار شد

مراسم رونمایی از کتاب خاطرات سال ۷۸ هاشمی رفسنجانی برگزار شد

به گزارش محفل، مراسم رونمایی از کتاب خاطرات سال ۱۳۷۸ اکبر هاشمی رفسنجانی با عنوان «حضور و انصراف» برگزار گردید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در این مراسم که در خانه موزه مرحوم هاشمی رفسنجانی برگزار شد، سردار حسین علایی، محسن هاشمی رفسنجانی، فاطمه هاشمی رفسنجانی، اسحاق جهانگیری و رضا صالحی امیری، محمد عطریانفر و جمعی دیگر از شخصیت های سیاسی حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم غلامعلی رجایی به بیان نکاتی در رابطه با محتوای کتاب و شیوه تدوین آن پرداخت.
در ادامه این مراسم غلامحسین کرباسچی ضمن اشاره به این که خاطرات هاشمی رفسنجانی دستور و سرمشقی به منظور زندگی است که به شکلی وصیتی از طرف آن مرحوم به حساب می آید که بسیار جزئی و ملموس، موضوعات مختلف و نحوه مواجهه با آنرا نمایان می کند، اظهار نمود: کتاب آقای هاشمی رفسنجانی من را یاد نامه ای از امیرالمومنین به امام حسن مجتبی(ع) می اندازد که آنرا پس از جنگ صفین نوشتند. این نامه از یک نسل به نسل دیگر است که می خواهد به نسل آینده سفارش هایی کند و پیشبینی هایی هم از آینده به دست می دهد. به نظرم کتاب های آقای هاشمی رفسنجانی هم می تواند قابلیت این را داشته باشد که سفارش هایی به امروزی ها و نسل فردا باشد.
وی خاطرنشان کرد: این کتاب ها کمک می نماید که ما با سیر زندگی مرحوم هاشمی رفسنجانی همراه شویم و آنرا مرور نماییم.
کرباسچی افزود: زمانی که در شهرداری بودم در رابطه با مسائل فرهنگی با ایشان صحبت هایی داشتم و وقتی که آقای خاتمی استعفاء داد و آقای میرسلیم به جای ایشان بعنوان وزیر فرهنگ و ارشاد عرضه شد، به آقای هاشمی گفتم چطور شما از آقای خاتمی به آقای میرسلیم رسیدید؟ ایشان پاسخ داد بهرحال این موارد در آینده معلوم می شود، این ها تصور می کنند که در مسائل فرهنگی میتوان به زور کار را پیش برد.
در بخش دیگری از این مراسم محسن هاشمی رفسنجانی ضمن اشاره به نامه صدام حسین به هاشمی رفسنجانی بعد از آخر جنگ در ۲۳ مرداد سال ۱۳۶۹، اظهار نمود: در پاسخ این نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی بر آزادی اسرا و بازگشت به قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر و مرزهای بین المللی تصریح کرد.
وی اضافه کرد: در مورد انتشار مجموعه کتاب های روزنوشت آیت الله هاشمی رفسنجانی باید اظهار داشت که ایشان عادت داشت که هر شب خاطرات خویش را نگارش کند و ما خاطرات ایشان را تا شب قبل از درگذشت شان در دست داریم. در مجموع ۳۶ تا ۳۷ دفترچه را در اختیار داریم.
فرزند هاشمی رفسنجانی افزود: طبق خواسته خود ایشان هر سال یک دفتر منتشر می شود که این امر هم برای بهتر خوانده شدن این کتاب هاست و هم به این علت است که ممیزی رسمی برای آن در مورد برخی اشخاص و موارد به شکل حداقلی صورت پذیرد و کتاب ها با حداقل ممیزی به نشر سپرده شود.
در ادامه این مراسم علی مطهری طی سخنانی به بیان خاطراتی از همراهی مرحوم هاشمی رفسنجانی با شهید مطهری در ایام منتهی به پیروزی انقلاب در سال ۵۷ پرداخت.
وی خاطرنشان کرد: پس از شهید مطهری و آیت الله منتظری که دو شاگرد نزدیک امام راحل بودند تنها کسی که می توانست با امام به صراحت بیشتری صحبت کند، شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. ما از آن مرحوم می توانیم چند درس بگیریم و یکی همین است که با مذاکره و روابط دوستانه با دنیا در عالم سیاست بسیاری از کارها را میتوان پیش برد.
فرزند شهید مطهری تصریح کرد: مکاتبات آقای هاشمی رفسنجانی با صدام حسین نشان داده است در مورد کسی مثل او هم میتوان اثر گذاشت و او هم در نهایت یک انسان است هرچند از انسانیت خود بسیار دور شده باشد. ارتباطی که ایشان با عربستان سعودی برای ما ایجاد کرد و با پادشاه عربستان مذاکراتی کرد تا قبرستان بقیع هم برای زیارت باز شود، از دیگر نمونه های این امر است. امروز هم می تواند کارهای مشابه انجام داد.
این نماینده سابق مجلس در بخشی از سخنانش با تکیه بر این که امیدواریم برجام به نتیجه برسد و ما باردیگر با آن بازی نکنیم، اظهار نمود: امیدوارم برجام این دفعه به دستاویزی برای مسائل جناحی بدل نکنیم تا به آمریکا بهانه ای برای خروج از برجام ندهیم و این دفعه را به فکر مردم باشیم و به داد آنان برسیم.
در بخش پایانی این مراسم رضا صالحی امیری هم نکاتی در رابطه با وضعیت روز کشور و جامعه بیان کرد و کتاب خاطرات سال ۱۳۷۸ آیت الله هاشمی رفسنجانی هم رونمایی گردید.1401/05/26
10:16:04
5.0 / 5
716
تگهای خبر: مجلس , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل