آیت الله اعرافی:

مغزهای سست به افتخارات ملی و تاریخی دهن کجی می کنند

مغزهای سست به افتخارات ملی و تاریخی دهن کجی می کنند

به گزارش محفل، قم خطیب جمعه قم اظهار داشت: داعش برآمده از اتاق فکر آمریکا و اسرائیل بود تا ایران را مورد تهدید قرار بدهند که در این کارزار مقاومت، سپاه قدس و سرداران ما آمدند و افتخار آفریدند و دنیا را تکان دادند اما امروز شاهد می باشیم که نادان ها، مغزهای سست و دور از خدا به این افتخارات ملی، اسلامی و تاریخی دهن کجی می کنند.


آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه نماز جمعه ۲۱ مردادماه ۱۴۰۱ که در مصلی قدس قم برگزار شد، با اشاره به روز صنایع کوچک اظهار داشت: صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی دارند که متأسفانه در سالهای اخیر شاهد بودیم که این صنایع با مشکلاتی مواجه گشتند و افت کردند.
وی افزود: با عنایت به شعار سالی که رهبر معظم انقلاب بیان نمودند انتظار می رود دستگاههای مسئول به احیا، دانش بنیان کردن و نقش صنایع کوچک بعنوان یک محور در اقتصاد مقاومتی توجه بیشتری کنند و در اعطای تسهیلات و فراهم کردن امکانات لازم برای سرمایه گذارانی که وارد این قلمرو می شوند توجه نمایند و جلوی تعطیلی آنها را بگیرند.
امام جمعه قم بابیان این که سال جاری با شور ایمانی، عظمت روحی و اخلاقی مردم ایران شاهد رونق فوق العاده ای در سوگواری سالار شهیدان (ع) در سرتاسر ایران بودیم، اضافه کرد: در قم هم مراسم های باشکوهی برگزاری شد و صدمه هایی که گاهی وجود داشت کمتر شد و توجه به تغذیه مستمندان، رعایت اصول اساسی در عزاداری و این که عزاداری علاوه بر این که مظهر شور، شوق و حماسه است باید جایگاه معرفت هم افزایی باشد در حد وسیعی توجه شد.
وی با اعلان اینکه در همین مراسم ها و سوگواری ها است که باید شعائر دین تقویت و پایه های حجاب و ارزش های الهی استوارتر شود، افزود: جامعه عزادار واقعی امام حسین (ع) جامعه ای است که پس از عاشورا شاخصهای اجتماعی و ارزش های آن تغییر کرده باشد.
آیت الله اعرافی بیان نمود: محنت ها و چالش هایی که امروز در ارزش های الهی و حجاب داریم باید با عزای امام حسین (ع) حل شود؛ عزاداری واقعی آن است که درون ما را اصلاح و برون و جامعه را هم سرافراز و پاک کند.
تذکری به طالبان
وی در تذکر به طالبان اظهار داشت: ایران با شما حکیمانه و عاقلانه رفتار کرده است و باوجود اشکالاتی که در کار شما است نخواستیم که از سر مقابله دربیاییم؛ الآن هم سیاست دستگاه ها و مسؤلان این است؛ اما از شما انتظار می رود به عقاید جامعه شیعه در افغانستان احترام بگذارید.
خطیب جمعه قم با اشاره روز مقاومت اسلامی تصریح کرد: قصه مقاومت اسلامی و جنگ ۳۳ روزه یک قصه عادی نیست؛ در این جنگ معادلات منطقه و عالم تغییر نمود و برای نخستین یک گروه مقاوم و مبارز با تاکید بر امت اسلامی، ملت بزرگ ایران و نظام اسلامی توانست تمام معادلات آمریکا و صهیونیست را تغییر بدهد که نقطه عطف تاریخ بود.
وی افزود: داعش برآمده از اتاق فکر آمریکا و اسرائیل بود تا چهره اسلام را مشوش نشان دهند و به مقاومت ضربه بزند و ایران را مورد تهدید قرار بدهد؛ اما در این کارزار مقاومت، سپاه قدس و سرداران ما آمدند و افتخار آفریدند و دنیا را تکان دادند.
مدیر حوزه های علمیه اظهار نمود: امروز شاهد می باشیم که نادان ها، مغزهای سست و دور از خدا به این افتخارات ملی، اسلامی و تاریخی دهن کجی می کنند؛ شما کوچک هستید. ملت ایران در تشیع حاج قاسم نشان داد که اهل مقاومت و اسلام است.
عضو شورایعالی حوزه های علمیه افزود: شما که به ارزش های دمکراسی پایبند نبودید امروز دارید همه ارزش های اسلامی را زیر سؤال می برید؛ این قابل قبول نیست خودتان را اصلاح کنید؛ چونکه به فضل خدا راه اسلام و انقلاب استمرار پیدا می کند.
آیت الله اعرافی در خطبه اول در ارتباط با تربیت کودکان و نسل جدید اظهار داشت: در نگاه و منطق اسلام زمینه سازی های پرورش نسل پاک و سالم از پیش از تولد و دوران شیرخوارگی و دوران بعد از آن جایگاه مهمی دارد.
خطیب جمعه قم بابیان این که اظهار محبت و علاقه رشته محبت را بین نسل جدید و بزرگان محکم می کند، اضافه کرد: احترام و اکرام یک وظیفه متقابل در عموم جامعه بخصوص در فضای خانه و تربیت است.
وی در ارتباط با اشتباهاتی که در اصل اظهار محبت و صیانت از شخصیت به انجام می رسد، خاطرنشان کرد: یکی از اشتباهات در صیانت از شخصیت افراد بخصوص در امر تربیت اینست که شخصیت انسان فقط در ابعاد مادی تصور می شود در حالیکه اسلام انسان را ودیعه الهی، ریشه دار در عالم قدس و در راه سلوک ابدی تصویر می کند.
مدیر حوزه های علمیه با تاکید بر این که احترام و آداب نباید معطوف به ظواهر مادی و سطحی باشد، بیان نمود: گاهی احترام ها همراه با دورویی و نفاق است و عمق و واقعیتی ندارد.
اشتباهاتی که در تربیت صورت می گیرد
وی اظهار نمود: احترام و اکرام از شخصیت گاهی به جای انجام وظایف اخلاقی و تربیتی می نشیند؛ برای مثال گاهی فرزندش اشتباه می کند اما به جای تذکر دادند احترام می گذارد که امر اشتباهی است؛ چونکه احترام زمانی محقق می شود که همراه با انجام وظایف اخلاقی و تربیتی باشد.
وی با اشاره به این که احترام برای اینست که راهی برای انتقال معارف الهی و تربیت درست باز شود، افزود: احترام و تکریم ضمن این که وظیفه عام اجتماعی و تربیتی است باید ابزاری در دست انسان باشد تا دیگران را به راه درست هدایت کند و تربیت درست را محقق کند.
آیت الله اعرافی بابیان این که یکی دیگر از اشتباهات افراط است، خاطرنشان کرد: اگر در رعایت احترام و اکرام تندروی نماییم و سایر ابعاد را فراموش نماییم منشأ یک لوسی می شود و آن فرد دیگر نمی تواند به درستی خویش را ارزیابی کند.
وی با اشاره به نوسان بی جا در تکریم و تحقیر اظهار داشت: گاهی افراد با تمام وجود احترام می گذارد و ناگهان یک دفعه او را تحقیر میکند که این نوسان بین تکریم و تحقیر سبب آشفتگی شخصیت می شود.
منبع:

1401/05/22
10:03:44
5.0 / 5
663
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل