حسن عابدینی در گفت وگو با محفل تشریح كرد

ماجرای راه اندازی شبکه خبر 2 چیست؟

ماجرای راه اندازی شبکه خبر 2 چیست؟

سرپرست خبرگزاری صداوسیما درباره ی راه اندازی «شبکه خبر ۲» در فضای مجازی و رویکرد آن توضیحاتی را مطرح و اعلام نمود که این شبکه هم اکنون به صورت آزمایشی، به راه افتاده است.


به قول وی در صورت راه اندازی رسمی این شبکه، که ابتدا در بستر اینترنت شکل می گیرد و بعدها امکان دارد از راه گیرنده های تلویزیونی هم قابل دسترس باشد، امکان پوشش زنده و کامل رویدادهای مهم کشور فراهم خواهد شد. مسئله ای که هم اکنون شبکه خبر تلویزیونی به علت فشردگی کنداکتور و جدول پخش، از آن رنج می برد.
«شبکه خبر ۲» به صورت ۲۴ ساعته صرفاً رویدادهای زنده را پوشش می دهد
حسن عابدینی ـ سرپرست خبرگزاری صداوسیما ـ در گفت و گویی با ایسنا درباره ی راه اندازی شبکه تلوبیونی خبر، رویکرد و ضرورت ایجاد چنین شبکه ای توضیح داد: پوشش زنده یکی از مقوله هایی است که هر شبکه خبری مایل به انجام آن است، اما با عنایت به تعدد و تکثر رویدادها گاها امکان دارد امکان پوشش کامل یک رویداد از راه شبکه تلویزیونی که یک جدول برنامه مشخصی دارد، میسر نشود. شبکه هایی هم در دنیا وجود دارد که کارشان پوشش زنده رخدادهاست؛ چون شما وقتی بخشی از رویداد را پوشش می دهید، به علت کنداکتوری که دارید یا رویداد دیگری که به صورت همزمان رخ می دهد، مجبور می شوید آنرا قطع و به سراغ رویداد جدید بروید. در این شرایط امکان دارد هم سوءتفاهم هایی ایجاد شود و هم افرادی که مایل هستند تا آخر رویداد را دنبال کنند، امکان دنبال کردن آنرا نداشته باشند. بنابراین معاونت سیاسی صداوسیما درصدد است یک شبکه رسانه ای راه بیاندازد که به صورت ۲۴ ساعته صرفاً رویدادهای زنده را پوشش دهد و شبکه خبر بخشی از آن رویداد را به صورت زنده پخش کند.
ممکن است «شبکه خبر ۲» بعدها روی گیرنده های تلویزیونی قرار گیرد
سرپرست خبرگزاری صداوسیما افزود: با عنایت به این تداخل رویدادها تصمیم گرفته شد شبکه خبر ۲ ایجاد شود که این شبکه بدون مجری است اما رویدادها را زنده پوشش خواهد داد. ابتدا روی تلوبیون قابل دریافت خواهد بود و بعد امکان دارد بر روی گیرنده های تلویزیون هم قابل دریافت باشد.
شبکه خبر هم اکنون امکان پوشش کامل برخی اتفاقات را ندارد
مجری گفت و گوی ویژه خبری در ادامه ضمن اشاره به رویکرد شبکه خبر در پوشش اخبار و پخش زنده رویدادها، تصریح کرد: شبکه خبر هم اکنون اخبار در ارتباط با سخنگوی وزارت امور خارجه، سخنگوی دولت، سخنگوی قوه قضاییه، به اضافه رویدادهای مختلف و همینطور رویدادهایی همچون پرتاپ ماهواره و رویدادهای بسیار دیگری را پوشش می دهد که امکان دارد خیلی ها بخواهند به صورت کامل این موارد را دنبال کنند اما در شبکه خبر امکان پوشش کامل این رویدادها وجود ندارد؛ بعنوان مثال پیرامون جنگ در اوکراین، رویدادهای مختلفی وجود دارد، واکنش هایی که در اروپا، شورای امنیت، سازمان ملل و شکل می گیرد و همینطور برخی کشورها که به آن واکنش نشان می دهند، این رویدادها به صورت زنده پخش می شود اما طبیعتا شبکه خبر نمی تواند ۲۴ ساعت به مبحث اوکراین یا عراق بپردازد ولی شبکه خبر ۲ این فرصت بیشتری به مخاطب می دهد تا این رویدادها را به صورت زنده دنبال کند.
این مدیر رسانه خاطرنشان کرد: در تلویزیون های دنیا هم این راه اندازی شبکه های دوم مرسوم است؛ بعنوان مثال شبکه الجزیره، یک شبکه دیگری به نام الجزیره زنده دارد که بخشی از رویداد را در شبکه الجزیره پوشش و ادامه آنرا به شبکه دوم خبر ارجاع می دهد و یا رویترز و آسوشیتدپرس هم شبکه دومی برای پوشش رویدادها دارند.
حسن عابدینی


منبع:

1401/05/19
11:39:09
5.0 / 5
882
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل