بیانیه وزارت امور خارجه در سالروز حادثه تروریستی شهادت دیپلمات های ایرانی در مزارشریف

بیانیه وزارت امور خارجه در سالروز حادثه تروریستی شهادت دیپلمات های ایرانی در مزارشریف

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سالروز حادثه تروریستی شهادت دیپلمات های ایرانی در مزار شریف بیانیه صادر کرد.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سالروز حادثه تروریستی شهادت دیپلمات های ایرانی در مزار شریف بیانیه صادر کرد.
متن این بیانیه به این شرح است..
هفدهم مرداد ماه یادآور خاطرات بسیار تلخی است که در سال ۱۳۷۷ بر دستگاه سیاست خارجی و ملت ایران تحمیل شد.
۲۴ سال پیش و در بحبوحه نبردهای داخلی افغانستان و به دنبال ورود نیروهای طالبان به شهر مزار شریف، بر خلاف تعهدات اخلاقی، انسانی و بین المللی به نمایندگی کشورمان در شهر مزار شریف حمله شد و دیپلمات ها و خبرنگار جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیدند.
محکومیت گسترده آن جنایت از جانب جامعه بین المللی و هم همدلی و همدردی خاطره انگیز مردم نجیب افغانستان، جلوه های درخشانی از یگانگی مردمان دو کشور را رقم زد و باعث شد جمهوری اسلامی ایران خویشتندارانه و بزرگ منشانه، بر مبنای مصالح عالیه دو ملت، در کنار خواهران و برادران افغانستانی خود بایستد و از خواست و اراده آنان حمایت نماید.
مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت مظلوم افغانستان ایستاده و از هر چاره ای که منجر به صلح، ثبات و آرامش پایدار به نفع مردم در این کشور شود و پاسدار دستاورد سال ها مجاهدت در مقابل اشغال خارجی و حراست از خون شهدای عزیز افغانستان باشد، پشتیبانی می کند.
تجربه نشان داده است که الان هم تشکیل دولتی متشکل از همه نخبگان افغانستانی به نمایندگی از تمامی سلایق و اقوام عزیز این کشور که احساس تعلق مردم افغانستان نسبت به آن دولت را به همراه آورد، می تواند راه گشای مسیر افغانستان رنجدیده به سمت توسعه، پیشرفت و آبادانی و افزایش توان مقابله مردم در مقابل فشارها و تحریم های ظالمانه غرب باشد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز حادثه مزارشریف و محکوم کردن آن جنایت فراموش نشدنی، بر لزوم روشن شدن ابعاد حادثه بعنوان مطالبه ای قطعی تاکید می نماید.
همزمانی سالگرد این حادثه تروریستی امسال با عاشورای حسینی را مغتنم شمرده، رحمت و رضوان الهی را برای همه شهدا بخصوص شهدای مظلوم حادثه تروریستی مزارشریف مسئلت می نمائیم.


منبع:

1401/05/17
21:22:28
5.0 / 5
761
تگهای خبر: دولت , قم , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
محفل