روایت دوحه از رایزنی وزیران خارجه ایران و قطر در مورد برجام

روایت دوحه از رایزنی وزیران خارجه ایران و قطر در مورد برجام

به گزارش محفل محمد بن عبدالرحمن ال ثانی وزیر امورخارجه قطر در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران درمورد برجام تلفنی گفتگو کرد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از شبکه خبری الجزیره قطر، وزیر امورخارجه این کشور با بیان این خبر افزود که دو طرف درمورد آخرین تحولات در ارتباط با مذاکرات هسته ای گقت وگو کردند.
از دیگر محورهای این تماس تلفنی، تحولات منطقه ای بوده است.
این دومین تماس تلفنی دو طرف در ۱۰ روز گذشته است، ۳۰ تیرماه هم
وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با بن عبدالرحمن ضمن لزوم کنار گذاشتن زیاده خواهی طرف آمریکایی بر ضرورت واقع بینی در راه دستیابی به چاره و حصول توافق تاکید کرده بود.
هشت دور مذاکرات فشرده میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ در وین، اسفند ماه ۱۴۰۰ به مرحله ای رسید که حالا موفقیت و یا شکست گفت وگوها صرفاً به تصمیمات سیاسی آمریکا بعنوان مقصر وضعیت موجود بستگی دارد. اگر واشنگتن تصمیمات لازمی را که به آن آگاه است اتخاذ کند میتوان چند مبحث باقی مانده را حل کرد و ظرف چند روز به توافق نهایی رسید.
مقامات آمریکایی و رسانه های غربی در ادامه بازی مقصر نمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند. این درحالیست که خواسته های جمهوری اسلامی ایران با نگاهی واقع گرایانه منطبق با ملزومات توافق سال ۹۴ و در تناسب با تجریبات بدست آمده از عملکرد طرف های غربی تنظیم شده است.
دولت جو بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در برابر ایران و کوشش برای بازگشت به برجام است، تابحال گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است.
قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت وگوها، خواستار جمع بندی سریع تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی آمریکا در مورد چند مبحث باقی مانده مهم و کلیدی است.
جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار در صورتیکه طرف های غربی واقع بین باشند آمادگی دارد.1401/05/09
16:44:01
5.0 / 5
829
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل