بسته اخبار سیاسی ۵ مرداد

اهمیت نماز جمعه از نگاه رهبری

اهمیت نماز جمعه از نگاه رهبری

محفل: مذاکرات احیای برجام/ گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور/ روابط ایران با همسایگان/ خشک شدن درختان خیابان ولیعصر و... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزئیات آن در ادامه می آید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره اظهارات اخیر جوزپ بورل در زمینه چالش ها و فرصت های روند احیای توافق هسته ای در صدر اخبار پربازدید امروز قرار گرفت.
ند پرایس در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سؤال که آیا ارزیابی اخیر جوزپ بورل از وضعیت مذاکرات احیای توافق هسته ای در خصوص اینکه دیگر فضایی برای مصالحه در این حوزه وجود ندارد و به شکلی آخر این مذاکرات را اعلام نموده است، برای دولت جو بایدن قابل قبول است یا نه، اظهار داشت: ما قرار نیست به صورت علنی مذاکره نماییم. آنچه می توانم بگویم، این است که ما درحال بازنگری پیش نویس تفاهمنامه بر سر بازگشتی دوجانبه به اجرایی کردن کامل برجام[توافق هسته ای] هستیم که نماینده ارشد اتحادیه اروپا[جوزپ بورل] آنرا در اختیار ما، ایران و دیگر شرکای برجام گذاشته است. ما واکنش مان را مستقیما با اتحادیه اروپا در بین خواهیم گذاشت.
انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای توافق هسته ای هم در واکنش به یادداشت اخیر بورل در روزنامه فایننشال تایمز درباره چالش ها و فرصت های احیای توافق، در صفحه توییترش نوشت: بهترین توافق ممکن برای تمامی طرفین روی میز است. [این توافق] مزایای اقتصادی شفاف و قابل توجهی بری مردم ایران و مزایایی قابل راستی آزمایی در زمینه منع اشاعه تسلیحات اتمی برای جامعه بین المللی است.
تحلیل یک کارشناس مسایل بین الملل در تحلیلی از مواضع ایران و آمریکا هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
مهدی مطهرنیا درباره این که ایران و آمریکا برای برنامه "ب" آماده اند؟ تصریح کرد: معتقدم بزودی باید برنامه "ب" از جانب هر کدام از سوی های برجامی (ایران و آمریکا) نسبت به دیگری روی میز قرار گیرد، با اینکه هر کدام کوشش می کنند فضا را کنترل کنند، اما فرصت برای به نتیجه رساندن مذاکرات احیای برجام کوتاه است. به نظر من آمریکا مهلت این کار را تا مهرماه قرار داده است اما به نظر می رسد ایران به اسفندماه می اندیشد.
دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
مرحله نهایی توافق به دو مؤلفه واقع بینی و انعطاف پذیری طرف آمریکایی بستگی دارد
انتقاد بولتون از رویکرد دولت بایدن در برابر ایران
گفت وگوی نخست وزیر رژیم صهیونیستی با بوریس جانسون درباه ایران
مجلس از تیم مذاکره کننده حمایت کند
بایدن در تحقق همه اهدافش در منطقه شکست خورد
***
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود ضمن اشاره به گفت وگوی تلفنی اخیر خود با وزیران امور خارجه کویت، امارات، قطر، عمان و عراق اظهار داشت: وزرای امور خارجه کشورهای منطقه به من گفتند از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات حمایت می کنند و دیپلماسی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال آنهاست. سیاست همسایه محور اولویت جمهوری اسلامی ایران است، ما به همکاری با همسایگان شتاب خواهیم داد و در این راه هیچ بیگانه ای نمی تواند مانع روند همکاری منطقه ای شود.
در همین رابطه حسین موسویان کارشناس ارشد مسائل بین الملل و دیپلمات پیشین کشورمان با بیان این عقیده که احتمال جدی وجود دارد که برجام شکست بخورد، اظهار نمود: احیای برجام برای ایران منافع زیادی دارد ولی این احتمال جدی هم وجود دارد که روند احیای این توافق با شکست روبرو شود. ایران برای بهبود روابط منطقه ای خود با برجام و بدون برجام باید برنامه داشته باشد.
در سالروز برگزاری نخستین نماز جمعه بعد از انقلاب اسلامی در پنجم مردادماه ۱۳۵۸، ائمه ی جمعه ی سراسر کشور بامداد امروز (چهارشنبه) با حضور در حسینیه ی امام خمینی(ره) با حضرت آیت الله خامنه ای دیدار کردند.
مقام معظم رهبری در بخشی از این دیدار تاکید کردند: نماز جمعه بخاطر خصوصیاتی که دارد یک فریضه ی صددرصد استثنائی است. ما هیچ چیزی شبیه نماز جمعه نداریم. وقتی در عمق کار نمازجمعه وارد می شویم می بینیم با مجموع این خصوصیات، حتی استثنائی تر از حج است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی دربخش دیگری از بیاناتشان با تکیه بر این که ائمه جمعه با رفتار خود مردم را امر به تقوا کنند، فرمودند: اگر ما روز جمعه دعوت به تقوا کردیم اما روز شنبه یک عملی از ما سر زد که این با تقوا سازگار نیست، این اصلاً به کلی باطل میکند. یعنی نه حالا فقط باطل میکند، اصلاً، یک اثر به عکس دارد. مستمع را سر لج می آورد که چه دارند میگویند اینها. کمترین کاری که امکان دارد بکند این است که دیگر نماز نیاید، این کمترین کاری است که میتواند بکند. از این بیشتر هم کارهایی میکنند. آمر به تقوا بایستی در امر تحصیل تقوا در خود کوشنده باشد.
محمدباقر قالیباف هم در بیست و پنجمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور به تشریح اقدامات مجلس در حوزه های مختلف پرداخت و ضمن اشاره به اقدامات مجلس در اصلاح ساختار بودجه اظهار داشت: ارقام در ارتباط با درآمدهای کشور در بخش های مختلف نشان می دهد، مشکل کشور پول نیست، بلکه مشکل عُرضه و حکمرانی صحیح است.
همینطور به دنبال خشک شدن همزمان برخی از درختان چنار خیابان ولیعصر تهران، سخنگوی کمیسیون کشاورزی آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس می گوید که شک ندارد خشک شدن همزمان ۱۰ درخت در یک محل دارای عاملی انسانی و اقدامی مخرب محیط زیست است.
ذبیح الله اعظمی با تکیه بر این که این اتفاق یک فاجعه است، اظهار نمود: برخی افراد جامعه نه تنها به محیط زیست و محیط شهری خود احترام نمی گذارند، بلکه نسبت به تخریب آن اقدام می کنند.
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت هم در حاشیه جلسه امروز هیات وزیران در جمع خبرنگاران با بیان این که دولت با جدیت مسیر اصلاح سیستم بانکی را طی می کند، شروع آنرا هم از مسیر کمک به مردم و واقعی کردن تسهیلات دانست و اضافه کرد: دولت در این راه نظارت خواهد داشت و از بانکها هم مطالبه گری می کند.
گزارش تاریخی ایسنا همزمان با چهل و دومین سالمرگ محمدرضا شاه پهلوی در قاهره مصر در سال ۱۳۵۹ هم از اخبار پرمخاطب صبح امروز بود.
در ابتدای این گزارش که با عنوان "مرگ در بازگشت به غربت" منتشر شده، آمده است: سرنوشت پادشاهی که در قسم نامه پادشاهیش که از رادیو ایران پخش گردید، بر خلاف وعده ای که رو به نمایندگان ملت در مجلس شورای ملی داد و گفت «من خداوند قادر متعال را گواه گرفته ام به نام کلام الله مجید و به آنچه نزد خدای محترم است قسم یاد می کنم که تمام هم خویش را مصروف حفظ استقلال ایران کنم.» رفتار کرد و پس از ۳۷ سال سلطنت، آواره مصرُ مراکشُ باهاماُ مکزیکُ نیویورک و تگزاس آمریکاُ و باز برگشتن به مصر شد و یک روحانی شیعه عراقی بر جسدش نماز میت خواند.
* گزارش کامل ایسنا از جلسه علنی امروز (چهارشنبه) پنجم مرداد ماه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی را می توانید اینجا بخوانید.
*همچنین گزارش کامل ایسنا از گفت وگوی های خبرنگاران با اعضای هیات وزیران در حاشیه جلسه هیات دولت را هم می توانید دراین لینک دنبال کنید.
منبع:

1401/05/06
15:15:32
5.0 / 5
678
تگهای خبر: اقتصاد , بازدید , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
محفل