معاون اول رییس جمهور :

دولت هدفی جز خدمت به مردم ندارد

دولت هدفی جز خدمت به مردم ندارد

محفل: با حضور معاون اول رئیس جمهور، تفاهم نامه همکاری اجرای طرح توانمند سازی اقشار کم برخوردار بوسیله ایجاد نیروگاه های خورشیدی به امضا رسید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در جلسه ای که قبل از ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست دکتر محمد مخبر برگزار شد، تفاهم نامه همکاری اجرای این طرح از طرف معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، وزارت نیرو، بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی به امضا رسید که مقرر است بر طبق این طرح طی پنج سال ۵۵۰ هزار واحد نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی بمنظور توانمند سازی اقشار کم برخوردار راه اندازی شود.
معاون اول رئیس جمهور اجرای این طرح را گامی در جهت تحقق شعار تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین ارزیابی کرد و اظهار داشت: این طرح سه خاصیت اشتغالزایی، تولید و دانش بنیانی را بصورت توأمان دارد.
مخبر با تاکید بر این که دولت انقلابی و مردمی در اجرای طرح ها و برنامه های خود هدفی جز خدمت به جامعه و مردم ندارد، طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار بوسیله ایجاد نیروگاه های خورشیدی را طرحی موثر در امتداد خدمت رسانی به جامعه برشمرد و گفت: یکی از خاصیت های اجرای این برنامه توانمند سازی و کمک به اقشار کم برخوردار جامعه است که همیشه دغدغه مسئولان نظام و کشور بوده.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: نیروی انسانی مهم ترین و ارزشمندترین سرمایه ای است که در اختیار کشور قرار دارد و اجرای اینگونه طرح ها منجر به مولدسازی نیروی انسانی خواهد شد و آحاد جامعه در خدمت رونق و توسعه اقتصادی کشور قرار خواهند گرفت.
مخبر اظهار داشت: با برنامه ریزی های گسترده ای که در عرصه تولید، اشتغال و سرمایه گذاری از طرف دولت انجام شده، آینده امیدبخشی پیش روی کشور قرار دارد و بواسطه نعمت های خدادادی و تکمیل زیرساخت هایی که طی چهل سال اخیر صورت گرفته، آینده پیش روی کشور و مردم را امید بخش می دانیم.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه تعیین شعار سال جاری بسیار هوشمندانه بود چونکه با این نام گذاری هم چالش ها و معضلات کوتاه مدت و هم مشکلات طولانی مدت کشور مد نظر قرار گرفته، افزود: تولید و اشتغال آفرینی با روش دانش بنیان به مفهوم کار ضربتی و انقلابی است به نحوی که برنامه ها با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به انجام برسد.
وی با اشاره به این که نیاز اصلی و اولیه برنامه های دانش بنیان نیروی انسانی و دانش است، اضافه کرد: خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی و ایجاد دانشگاه های مختلف در اقصی نقاط کشور، امروز شاهد وجود نخبگان، اندیشمندان و دانشمندان در گوشه گوشه این آب و خاک و در دور افتاده ترین نقاط کشور هستیم.
معاون اول رئیس جمهور همین طور از بانکهای عامل به سبب همراهی با برنامه های دولت سیزدهم قدردانی کرد و از بانکهای مشارکت کننده در اجرای این طرح خواست حداکثر تلاش خودرا برای تامین منابع اجرای این برنامه به کار گیرند تا روند توانمند سازی اقشار کم برخوردار با وقفه مواجه نشود.
در این نشست که وزیر نیرو، رئیس سازمان بسیج سازندگی، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و رییس سازمان بهزیستی نیز حضور داشتند، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گزارشی از روند برنامه ریزی برای اجرای این طرح ارائه کرد.
وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر اظهار داشت: بر طبق این برنامه مقرر است در سال نخست ۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی ایجاد شود که برای اقشار کم برخوردار شغل دائمی و درآمد شرافتمندانه به ارمغان خواهد آورد.
سیدامیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در حاشیه این جلسه در گفتگو با خبرنگاران، اجرای این طرح را در امتداد سیاست محرومیت زدایی دولت سیزدهم توصیف کرد و اظهار داشت: این طرح با هدف کمک به اقشار کم درآمد و رفع فقر مطلق اجرا خواهد شد.
مدنی اجرای این طرح را گامی در جهت تحقق تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین ارزیابی کرد و اضافه کرد: پیش بینی می شود اجرای این طرح با سرمایه گذاری ۱۱ هزار میلیارد تومان در مناطق محروم، بتواند ۲۵ هزار شغل بوجود آورد.
وی از اعطای تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی قرض الحسنه به افراد متقاضی در این طرح آگاهی داد و اظهار داشت: این طرح با اولویت افراد تحت پوشش و با معرفی کمیته امداد و سازمان بهزیستی اجرا خواهد شد و دریافت این تسهیلات نیاز به ضمانتنامه ندارد.
همین طور محمود کمانی معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر نیز در حاشیه این جلسه، با اشاره به این که ایجاد نیروگاه خورشیدی خانگی در گذشته نیز در کشور بصورت محدود وجود داشته است، اظهار داشت: کل نیروگاههای نصب شده در کشور تا کنون بیش از ۷ هزار نیروگاه است که خاصیت منحصربفرد طرح در دست اجرای دولت سیزدهم این است که طی پنج سال ۵۵۰ هزار نیروگاه در کشور ایجاد خواهدنمود و این یک جهش بزرگ خواهد بود.
وی ادامه داد: قیمت فروش برق در این طرح ۲۲۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده که از محل فروش برق، به توانمندسازی خانوارهای کم درآمد فعال در این طرح کمک خواهد شد.
گفتنی ست پرهیز از استفاده از سوخت فسیلی، کمک به حفظ محیط زیست، صرفه جویی در مصرف آب، محرومیت زدایی، پشتیبانی از ساخت داخل، ایجاد اشتغال و توسعه انرژی های پاک همچون مزایای ایجاد نیروگاه های خورشیدی است که مقرر است در بازه پنج ساله ۵۵۰ هزار واحد نیروگاه خورشیدی با مقیاس کوچک راه اندازی شود که تعداد ۱۱۰ هزار واحد در سال نخست راه اندازی خواهد شد.
منبع:

1401/05/03
16:55:05
5.0 / 5
721
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
محفل