ابوترابی فرد:

برای رسیدن به امنیت باید حضور آمریکا در منطقه بطور کلی حذف شود

برای رسیدن به امنیت باید حضور آمریکا در منطقه بطور کلی حذف شود

محفل: امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: همسایگان بدانند اقتدار آنها اقتدار ماست و ایران به تمامیت ارضی و اقتدار سیاسی و اقتصادی و امنیتی آنها فکر می کند و این راهبرد قطعی ایران است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران ضمن تبریک پیروزی تیم والیبال کشور در مسابقات جهانی اظهار داشت: از مربی ایرانی متعهد و عالم و کادر متعهد و با انگیزه و تمامی نیروهای عالمی که در سالیان گذشته زمینه این موفقیت را فراهم آوردند، تشکر می کنم. ما باید در همه میادین ورزشی رتبه های بالا را به دست آوریم، امروز ورزش با سیاست و اقتصاد گره خورده است ازاین رو باید بیشتر از پیش به این مهم توجه گردد.
وی افزود: در هفته ای که گذشت، ایران به کریدور سیاسی منطقه تبدیل گشته بود. نشست های دو جانبه روسای جمهور روسیه و ترکیه، نشست سه جانبه آستانه و دیدارهای بسیار مهم و بیانات الهام بخش رهبر معظم انقلاب اسلامی در تبیین شرایط سیاسی منطقه و جهان اسلام برای امت اسلامی و ملت های منطقه و دنیا که پیام آور قدرت و شکل گیری قدرت های نو در جهان پیش روست. امروز دنیا با تحولات جدی رو به رو است و در این تردیدی نیست. هزاره سوم بطور قطع هزاره آسیاست و ایران در جنوب غربی آسیا در این تحولات نقش تعیین کننده دارد.
امام جمعه موقت تهران ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اردوغان خاطرنشان کرد: اولا تاکید رهبر انقلاب اسلامی در گفتگو با رئیس جمهور محترم ترکیه در چند اصل بود؛ اول این که مرز ایران و ترکیه مرز ماست. ما امنیت ترکیه را امنیت ایران می دانیم. در چهار دهه گذشته نگاه ایران به خلق قدرت برای کشورهای اسلامی بخصوص دولت اسلامی ترکیه معطوف بوده است. در کنار این نگاه انتظار ایران این است که مرز سوریه و ترکیه هم مرز ما باشد. دغدغه ملت اسلامی باشد. ما در کنار امنیت یکدیگر به اقتدار می رسیم اگر تمامیت ارضی کشورهای اسلامی تهدید شود، اقتدار امت اسلامی تهدید شده است.
وی افزود: نکته دیگر که بر آن تاکید شد، راه ارتباطی ایران و ارمنستان است؛ ایران در مقابل تغییرات منطقه ای به شکل جدی حساس است. راهی که هزاران سال قدمت دارد و از عوامل امنیت و صلح و اقتدار ملت های منطقه است نباید صدمه ببیند. نکته دیگر که مقام معظم رهبری مطرح نمودند، بحث حضور آمریکا در سوریه در کنار رود فرات است؛ همان گونه که رئیس جمهور ترکیه اشاره کردند حمایت آمریکا و متحدان اروپایی آمریکا از تروریست ها باعث ناامنی مرزهای ترکیه است و برای رسیدن به امنیت باید حضور آمریکا در منطقه به صورت کلی حذف شود.
ابوترابی فرد اظهار داشت: امروز حضور سیاسی و نظامی موثر امریکا در منطقه به صفر رسیده است و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه کارایی ندارند. عراق و سوریه و افغانستان را ببینید؛ لشکرکشی آمریکا بی اثر است، اما حضور فیزیکی آمریکا هم باید حذف شود. آمریکایی ها پیش از این که با واقعه افغانستان رو به رو شوند و با شکست مفتضحانه رو به رو شوند باید منطقه را ترک می کردند.
وی تصریح کرد: در حوزه سیاسی و اقتصادی روابط گسترده ایران اسلامی با همسایگان همیشه در دستور کار بوده است و همه همسایگان بدانند اقتدار آنها اقتدار ماست و ما به تمامیت ارضی و اقتدار سیاسی و اقتصادی و امنیتی آنها فکر می نماییم و این راهبرد قطعی ایران است و تصمیمات ارزشمندی در این دولت برای تحکیم روابط با کشورهای همسایه اتخاذ شده است که امیدوارم شاهد افزایش ارتباط ایران اسلامی با ملت های منطقه بخصوص کشورهای همسایه و دوست باشیم.
ابوترابی ضمن اشاره به افزایش تولید و مصرف برق در کشور اظهار داشت: در سال ۵۷ جمعیت ایران ۳۷ میلیون نفر بود و کل صنعت برق کشور حدود ۷ هزار مگاوات بود. امروز با وجود تحریم و فشار سیاسی و جنگ تحمیلی، تولید انرژی برق ۸۸ هزار مگاوات است، این تحول عظیم در صنعت برق کشور رخ داده است و در منطقه جنوب غربی آسیا ایران در تولید انرژی برق رتبه اول را دارد. در حوزه شبکه، خطوط و پست ها امروز ۱۰۰ درصد شهرهای کشور از برق استفاده می نمایند و ۹۷ درصد روستاهای کشور برق دارند. در یک دهه گذشته نهضت کاهش تلفات برق داشتیم و تلفات در این عرصه یک رقمی شده است. اما با وجود موفقیت چشم گیر نظام این صنعت با مشکلاتی در حوزه مصرف و بهره وری پایین انرژی و کاهش سرمایه گذاری مواجه می باشد. انصافا دولت سیزدهم گام های بلندی در حوزه صنعت برق برداشته است. اراده جدی رئیس جمهور و معاون اول به تحول در صنعت نفت بعنوان زیر ساخت توسعه کشور، همکاری نزدیک وزارت خانه های نفت، صنعت و کشاورزی با وزارت نیرو، نقش موثر وزیر نیرو بعنوان یک مدیر کارآزموده و اتخاذ تصمیمات منطقی و قابل اجرا و مورد احترام، تیم مدیریتی با تجربه و کارشناس در صنعت برق از اقداماتی است که در این یک سال شاهد آن بودیم.
امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: در حالیکه در تابستان گذشته با خاموشی طولانی و دراز مدت رو به رو بودیم و بخش های صنعتی و کشاورزی به شدت رنج می برد، نخستین تصمیم کوتاه مدت دولت سیزدهم از ۹ ماه قبل ساماندهی حوزه مدیریت مصرف انرژی برق بشکلی که با هیچ محدودیتی برای مشترکان خانگی و تجاری رو به رو نشویم، بود. باید قدر شناس این اقدام بود و ما از تلاش مسؤلان تشکر می نماییم اما این قدردانی بهتر است با کاهش مصرف برق باشد. تصمیم درباره این که در ساعت کار ۳۰ درصد و در ساعات غیراداری ۶۰ درصد کاهش مصرف داشته باشیم بسیار موثر بوده است. مذاکره با صنایع بزرگ برای مدیریت مصرف از دیگر اقدامات موثر بود.
ابوترابی فرد اظهار نمود: افزایش ظرفیت تولید برق نیروگاهی تا ۳۰ هزار مگاوات در چهار سال دولت سیزدهم کار بزرگی است که امیدواریم به بهترین شکل صورت گیرد. در این زمان برای اجرای این تصمیم قدم های بزرگی برداشته شده است. برنامه ریزی برای ۱۰ هزار مگاوات انرژی برق تجدیدپذیر از آب و نور هم از اقدامات و تصمیمات موثر خواهد بود. ایران ظرفیت دارد که صد هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید نماید.
منبع:

1401/05/01
12:28:51
5.0 / 5
670
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , رهبری , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
محفل