ذاكریان:

مقاومت مردمی و دیپلماسی معقول سبب تغییر سیاست آمریكا در قبال ایران شد

مقاومت مردمی و دیپلماسی معقول سبب تغییر سیاست آمریكا در قبال ایران شد

به گزارش محفل استاد حقوق و روابط بین الملل تصریح كرد: مقاومت مردمی و دیپلماسی معقول ایران باعث شد تا آمریكا از سیاست تغییر رژیم و ویران سازی ایران وارد فاز گفتگو شود و اعلام نماید كه آماده مذاكره بدون پیش شرط با ایران است در حالیكه همان ها زمانی ۱۲ پیش شرط برای گفت وگو با تهران اعلام نموده بودند.«مهدی ذاکریان» در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به رفتار خطرناک دو جنگنده آمریکایی در نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ایرانی اظهار داشت: تنش و درگیری میان تهران و واشنگتن از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای شدت یافت. پیش از آن، اختلافاتی میان دو کشور وجود داشت و گاهی هم تنش ها وارد مرحله جدیدی می شد اما بعد از خروج از برجام، این اختلافات و تنش ها جدی تر شد.

وی افزود: هدف ترامپ از خروج ایالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحریم ها و به صورت کل، سیاست فشار حداکثری، تغییر نظام سیاسی مستقر و نابودی ایران بود. این خواسته ای بود که بعضی از متحدان منطقه ای آمریکا هم آنرا دنبال و واشنگتن را به این کار ترغیب می کردند.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اظهارات دو سال قبل جان بولتون تصریح کرد: مشاور وقت امنیت ملی آمریکا اعلام نموده بود، ایران چهل سالگی انقلاب خویش را نخواهد دید و برای نخستین بار در چهل سال قبل به صورت رسمی اظهار داشت که هدف آمریکا تغییر رژیم در ایران است.

آمریکا وارد فاز تهدید برای دستیابی به توافق شده است

ذاکریان مقاومت حداکثری ملت ایران در مقابل تحریم ها و دیپلماسی معقول و سنجیده اتخاذ شده از جانب وزارت امور خارجه را دو مولفه موثر در ناکارامدی سیاست فشار حداکثری و سیاست های نامعقول آمریکا برشمرد و خاطرنشان کرد: مقاومت مردمی و دیپلماسی معقول ایران باعث شد تا آمریکا از سیاست تغییر رژیم و ویران سازی ایران وارد فاز گفتگو شود و اعلام نماید که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است در حالیکه همان ها زمانی ۱۲ پیش شرط برای گفتگو با تهران اعلام نموده بودند.

وی با اشاره به اینکه ترامپ به انجام اقدامات نمایشی علاقه وافری دارد، تصریح کرد: تحولات کنونی و اقدام اخیری که آمریکا انجام داد، به منظور مجبور کردن ایران برای مذاکره با آمریکا بود. به عبارت دیگر، آمریکا حالا وارد فاز تهدید برای توافق ایران شده است و می خواهد با ارعاب، ایران وارد روند مذاکره با آمریکا شود.

این استاد حقوق و روابط بین الملل با اشاره به شرایط انتخاباتی آمریکا اظهار داشت: هدف از ایجاد ارعاب و فشار برای گفتگو به منظور کسب امتیاز در داخل است یعنی می خواهد با مجبور کردن ایران برای توافق، ترامپ به رای دهندگان آمریکایی بگوید من هم مقتدرانه عمل می کنم و هم می توانم به توافق بهتری با ایران نسبت به دموکرات ها برسم. اگر این مورد محقق شود، آنگاه از آن بعنوان یک دستاورد برای خود استفاده می نماید.

سناریو آمریکا در ماجرای تعرض به هواپیما از ابتدا شکست خورده بود

ذاکریان در پاسخ به این سؤال که ایران در مقابل این اقدام آمریکا چه باید بکند، بیان نمود: لازم نیست ما در مقابل اقدامات ترامپ کار خاصی را انجام دهیم چونکه خدا دشمن ما از نادانان آفریده است. اقدام اخیرشان، آنقدر کودکانه و غیرعاقلانه بود که نتیجه ای جز محکوم کردن آن از جانب سایر کشور به همراه نداشت.

وی اضافه کرد: نزدیک شدن جنگنده های نظامی به هواپیماهای غیرنظامی نتیجه ای جز منزوی شدن آمریکا ندارد پس سناریو آمریکا، از ابتدا شکست خورده بود.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به اینکه ایران باید بتواند زمینه محکوم کردن اقدام اخیر آمریکا از طرفی کشورها را فراهم آورد و از این محکوم کردن ها بهره برداری کند، اظهار داشت: البته ایران گزارشی در اینباره به دبیرخانه سازمان ملل عرضه کرده و شکایتی را به نهادهای مسئول ارجاع داده است. لازم است رئیس جمهور و وزیر امور خارجه هم در گفتگو با همتایان خود بخصوص کشورهای موثر و بزرگ، به تشریح اقدام انجام شده پرداخته و آنرا محکوم کنند.

تفکر بولتون در دولت ترامپ همچنان ساری و جاری است

ذاکریان با اشاره به اینکه «تیم بی» همچنان فعال است و سناریوهایی ضد ایران طراحی می کند، خاطرنشان کرد: هرچند بولتون دیگر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا نیست ولی تفکر بولتون در دولت ترامپ ساری و جاری است و پمپئو کمتر از بولتون نیست. اگر اقدام اخیر آمریکا هم سناریویی طراحی شده از جانب «تیم بی» نباشد، از انجام آن از جانب سنتکام خرسند بوده و امید درگیری با ایران را داشته است.منبع:

1399/05/11
15:10:53
5.0 / 5
2041
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل