سفرنامه كردستان رئیس دولت سیزدهم،

از تاکید بر سامان دهی مسئله کولبری تا حضور در نماز جمعه اهل سنت

از تاکید بر سامان دهی مسئله کولبری تا حضور در نماز جمعه اهل سنت

محفل: رییس دولت سیزدهم در بیست و هفتمین سفر استانی خود عازم کردستان شد. دیدار عمومی با اقشار مختلف مردم سقز، نشست با روحانیون و علمای استان، دیدار با مردم سنندج، شرکت در جلسه شورای اداری و نشست خبری با اصحاب رسانه و ارائه گزارشی از مصوبات سفر قسمتی از مهم ترین برنامه های سفر یک روزه آیت الله سید ابراهیم رئیسی به کردستان بود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در مسافرت به استان کردستان مسئله کولبری را یکی از نگرانی ها اصلی دولت دانست و فعال کردن بازارچه مرزی را راهی برای سامان بخشی آن عنوان نمود و با دستوری برای رسیدگی به مشکلات ناشی از بمباران شیمیایی منطقه سقز خودرا به انتها رساند.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس دولت سیزدهم صبح جمعه هفدهم تیرماه ۱۴۰۱ در بیست وهفتمین سفر استانی خود با استقبال نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کردستان، استاندار، نمایندگان مجلس و تعدادی از مسئولان استانی وارد فرودگاه سنندج شد.
تعدادی از وزرا و اعضای کابینه دولت سیزدهم همچون وزرای آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، نیرو، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همین طور معاونین رئیس جمهوری در دولت سیزدهم همچون معاون اجرائی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، امور زنان و خانواده، رئیس سازمان صیانت از محیط زیست، علمی و فناوری، رئیس دفتر رئیس جمهور، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران عضو شورای هماهنگی ارتباطات با حوزه و روحانیت، رئیسی را در این سفر همراهی کردند.
رئیس جمهور در بدو ورود به استان کردستان در فرودگاه سنندج با تاکید بر این که اتمام پروژه های نیمه تمام، اولویت دولت می باشد، اظهار داشت: در استان کردستان نیز همچون استانهای دیگر شاهد پروژه های نیمه تمام هستیم که در وسط راه رها شده و باید آنها را به انتها برسانیم، مردم هم از دولت همین انتظار را دارند که این اقدامات به سرانجام برسد.
رئیس جمهور بامداد جمعه در نخستین بخش از برنامه های سفر دولت مردمی به استان کردستان با حضور در روستای قلعه جی از توابع شهرستان سروآباد این استان، به شکل رو در رو با مردم این روستا ملاقات و گفتگو کرد. وی همین طور در منزل یکی از شهدای حملات شیمیایی به این روستا حضور یافته و با خانواده این شهید دیدار نمود.
رئیس دولت سیزدهم در ادامه برنامه های بیست و هفتمین سفر استانی خود، با حضور در شهرستان سروآباد استان کردستان از واحد پرورش قارچ «کشت سبز اورامان» واقع در روستای قلعه جی به عنوان از یکی از بزرگترین و مدرن ترین مزارع پرورش قارچ در کشور با ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰۰ تن قارچ بازدید کرد.
رئیس قوه مجریه همین طور قبل از ظهر جمعه، در جمع مردم شهرستان سقز حضور یافت و مسئله کولبری را یکی از نگرانی ها اصلی دولت دانست و اظهارکرد: عزیزی که کالاهای مرزی را به آن طرف مرز منتقل می کند وقتی از بازارچه رسمی این کار را انجام دهد، دیگر جان خودرا به خطر نخواهد انداخت؛ چونکه این فرد به دنبال رفع نیاز خود است پس ما باید راه های قانونی را باز نماییم تا مردم از این طریق داد و ستدهای خودرا انجام دهند و به سود خود برسند.
وی در ادامه اشاره کرد: افتتاح بازارچه مرزی زمینه ساز فعالیت داد و ستدی برای جوانانی است که می خواهند در کارهای تجاری و صادراتی نقش داشته باشند.
رئیس جمهور همین طور از پروژه در دست راه اندازی فرودگاه سقز بازدید و اشاره کرد: یکی از پروژه هایی که در این استان به ظاهر افتتاح شده و همچنان قسمتی از کار آن ناتمام مانده، فرودگاه شهرستان سقز است. یکی از مصوبات این سفر بهره برداری کامل از این فروردگاه است که باید هرچه زودتر توسط آقای استاندار و مسئولین مربوطه پیگیری شود و مردم در جریان نتایج آن قرار بگیرند.
رئیسی در ادامه برنامه های سفر دولت مردمی به استان کردستان با حضور در بین اهالی روستای قلعه جی شهرستان سروآباد گفت: رشادت و مقاومت جانانه مردم این منطقه در مقابل حملات صدامیان و کفر جهانی، نه فقط در کردستان، بلکه در بین همه مردم کشورمان زبانزد بوده و اساسا تاریخ این منطقه، تاریخ ایستادگی و شهامت است.
همچنین رییس جمهور با حضور در منزل شهید شمیران میرزایی از شهدای حملات شیمیایی رژیم بعث عراق به روستای قلعه جی، از استاندار کردستان خواست که مسئول بنیاد شهید شهرستان را مامور کند تا در روستای قلعه جی و مناطق مشابه حضور یافته و به مشکلات و جراحات ناشی از بمباران شیمیایی مردم رسیدگی کند.
رئیس دولت سیزدهم ضمن حضور در نماز جمعه اهل سنت سنندج در قسمتی از سخنانش در دیدار تعدادی از علما و روحانیون اهل تسنن و تشیع استان کردستان، «تکفیر و تفرقه» را دو ابزار دشمن برای فتنه گری در جهان اسلام دانست و اظهار داشت: کردستان از این آزمونها سربلند بیرون آمده است و جای جای این استان گواهی می دهد که مردان و زنان این سامان، چگونه در مقابل هجوم ضدانقلاب و معاندین مردانه و دست در دست یکدیگر ایستادگی کردند.
درادامه این سفر، سید ابراهیم رئیسی در اجتماع پرشور مردم سنندج حضور یافت و ضمن این که کردستان را محملی مناسب برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی دانست، اشاره کرد: رشد اقتصادی در گرو افزایش سرمایه گذاری و افزایش راندمان است که با اصلاح نظام اقتصادی و از بین بردن زمینه های رانت، فساد، پارتی بازی و روابط ناسالم در این دولت قابل تحقق خواهد بود.
وی با اعلان اینکه آنچه امروز مردم این استان و بنده را به عنوان یک خدمتگزار رنج می دهد، مشاهده نیروی تحصیلکرده بیکار با وجود برخورداری از این ظرفیت هاست، اشاره کرد: دولت سیزدهم مصمم است با بهره بردن از توان بخش خصوصی و تعاونی ها نرخ بیکاری را در کردستان کم کند.
رئیس جمهور استفاده از ظرفیت های مرزی در جهت رشد و توسعه تجاری و اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با فعال کردن بازارچه های مرزی رویه کوله بری بطور کامل از بین خواهد رفت. پس تصمیم دولت توسعه بازارچه های مرزی و افزایش تجارت و صادرات در این استان است
عصر جمعه هم رئیس قوه مجریه در جلسه شورای اداری استان کردستان حاضر شد و در این نشست با اعلان اینکه تا بە امروز مردم ما همە پای کار و پای نظام بودەاند و سربلند از امتحان بیرون آمدەاند و حال نوبت ما است، اظهار داشت: این حق مردم است کە از تورم های اقتصادی نگران و ناراحت باشند، پس ما باید همە تلاش خودرا برای کاهش تورم بە کار گیریم و هر اقدامی را کە سبب کاهش و جلوگیری از تورم شود باید انجام دهیم.
در همین جلسه رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، یکی از اشکالات جدی استان را در زمینه مسکن، بواسطه وضعیت توپوگرافی تامین زمین ذکر کرد و اظهار داشت: بیشترین متقاضی مسکن در کشور در استان کردستان بوده و این مقدار زمین اصلا پاسخگوی نیاز متقاضیان نیست، پس برای حل این مشکل، پیگیری جدی استاندار را در چند پروژه ملی در استان می طلبد.
همچنین انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، مشارکت اقتصادی زنان در استان کردستان را یک و نیم واحد بیش از میانگین کشوری ذکر و اشاره کرد: کولبری زنان در استان را شاهدیم که خوشبختانه با همکاری بنیاد برکت و بنیاد علوی درحال کاهش است.
سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت هم با بیان این که کردستان در آستانە صنعتی شدن است، اظهار نمود: ۱۷ طرح فولاد در کردستان تعریف شدە کە چهار واحد آن فعال شدە است کە در مجموع ۳۴ هزار میلیارد تومان ارزش این پروژەهاست کە نوید بخش تحرک صنعتی در استانها است.
در جریان جلسه شورای اداری سنندج که با حضور رییس جمهور و وزاری همراش در مسافرت به کردستان برگزار شد، زندیان نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت توسعه در استان کردستان، اظهار نمود: مسایل مطرح شده به مدلول نادیده گرفتن دستاوردهای انقلاب نیست، اما آقای رئیس جمهور خیلی از فاکتورهای استان کردستان پایین تر از میانگین کشوری است.
سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس هم ضمن تاکید بر این که اقتصاد کردستان نیازمند ابتکار عمل و جراحی فوری است، اظهار داشت: جناب آقای رییس جمهور سنت و تفکری ناصواب بر جامعه ما حاکم است که نماینده مجلس یا با سکوت هایش در حق موکلان خود اجحاف و خیانت می کند؛ یا به خاطر گفتنِ دردها، کمبودها و عقب افتادگی ها، اجرای عدالت، مبارزه با فقر و فساد و تبعیض به حاشیه رانده می شود.
پایان بخش بیست وهفتمین سفر استانی رییس جمهور طبق معمول برگزاری یک نشست خبری با رسانه های محلی کردستان بود که رئیسی در این جلسه گزارشی از با اهمیت ترین مصوبات سفر به استان کردستان را ارائه داد و اظهار داشت: در مجموع در این سفر ۱۸۲ طرح مصوب شده است.
وی در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به این که فعال کردن معادن استان از دیگر اولویت های کردستان است، اعلام نمود: تکمیل دانشکده صنایع و معادن در استان و دریافت حقوق و هزینه کرد درآمد معادن تا ۱۰ برابر و خرج آن در استان همچون با اهمیت ترین اقدامات دولت دراین زمینه است.
بگفته رئیس جمهور، اشتغال محوری ترین مسئله در کردستان است و مدیران کل استانی باید مصوبات سفر را پیگیری کرده و تاثیر آنرا در زندگی مردم گزارش دهند.

اقدامات اعضای کابینه در مسافرت به کردستان
وزرای آموزش و پرورش، میراث فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، نیرو، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همین طور معاونین رئیس جمهوری در دولت سیزدهم همچون معاون اجرائی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، امور زنان و خانواده، رئیس سازمان صیانت از محیط زیست، علمی و فناوری، رئیس دفتر رئیس جمهور، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران عضو شورای هماهنگی ارتباطات با حوزه و روحانیت، رییس قوه مجریه را در این سفر همراهی و از طرح های عمرانی و بخش های مختلف استان کردستان بازدید کردند.
در این سفر استانی، احمد وحیدی وزیر کشور به عنوان نماینده دولت از پروژه های درحال راه اندازی و حاشیه شهر سنندج همچون طرح عمرانی محور گردشگری قشلاق-گریزه، پروژه راه اندازی تقاطع غیر همسطح آزادگان _ کردستان و تقاطع غیر همسطح ورودی نایسر و میدان محمدی و اسلام آباد بازدید کرد.
احمد وحیدی همین طور بعد از ادای احترام به مقام شامخ شهدا در گلزار شهدای سنندج، از ۶ طرح مطالعاتی عمران شهری و مناطق منفصل شهری دوشان و آساوله سنندج بازدید کرد و از موانع موجود در این طرح ها و کمبودهای نواحی منفصل شهری یاد شده باخبر شد.
وزیر کشور در جریان بازدید از ناحیه منفصل شهر نایسر اظهار داشت: اقدامات خوبی به لحاظ توسعه در نایسر سنندج انجام شده است، اما به سبب ریشه دار بودن مشکلات در این ناحیه نیازمند کار جهادی برای پاسخگویی به مطالبات مردمی هستیم.
همچنین وزیر جهاد کشاورزی در جریان بازدید از بزرگترین گلخانە هیدرپونیک کشور در دیواندرە اشاره کرد: در حوزە کشاورزی حمایت ویژەای از فعالان این حوزە صورت می گیرد و تلاش ما بر این است کە ارزش افزودە حاصل از محصولات کشاورزی بە خود کشاورزان بازگردد.
سید جواد ساداتی نژاد در بازدید از سد تالوار هم از ساماندهی جاده های نا امن بیجار و بازبینی در حق آبه سد تالوار آگاهی داد و بیان کرد: تمام مطالبات مردم درباب حق آبه سد تالوار را در شورای اداری استان به سمع و نظر رییس جمهور خواهم رساند و از وزیر صمت خواهان بازبینی در میزان حق آبه ی این منطقه هستم.
وزیر راه و شهرسازی هم با هدف بررسی روند پیشرفت پروژه های راه و شهرسازی به استان کردستان سفر کرد و از نزدیک در جریان روند فعالیت پروژه ها قرار گرفت و از شروع عملیات اجرائی ۳۷۰ کیلومتر راه اندازی راه روستایی در کردستان آگاهی داد و بر سرعت بخشی به پروژه های راهسازی استان اصرار کرد.
رستم قاسمی همچنین از پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه راه آهن و بررسی تامین زمین برای ۲۰هزار واحد مسکونی استان آگاهی داد و اشاره کرد: با اقداماتی که با ارتش و سازمان اوقاف انجام شده است، تامین زمین درحال بررسی است که اگر این اقداماتی که در کمیسیون ماده ۵ شورای برنامه ریزی استان در دست اقدام است به نتیجه برسد، برای حدود ۲۰ هزار واحد زمین تامین می شود و به زودی عملیات اجرای آن نیز شروع می شود.
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور دراین سفر با حضور در شهرستان کامیاران، در جمع اقشار مختلف مردم این شهرستان از دستور رئیس جمهور برای پرداخت هشت هزارمیلیارد تومان به بیمه ها برای بسط پوشش بیمه ای دارو خبرداد و اضافه کرد: این اعتبار از طرف سازمان برنامه و بودجه به بیمه ها تخصیص می یابد و علاوه بر آن اعتبارات بیمه ها به مرور افزایش می یابد تا اولا داروهای بیشتری تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و ثانیا مبلغ پرداختی از جیب مردم کم شود.
سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با حضور در شهرستان بیجار از معدن زاغه فولاد بازید کرد و ضمن این که شروع زنجیره ی فولاد در کردستان را یک جهش صنعتی دانست، اظهار داشت: شروع فعالیت زنجیره ی فولاد در دو شهر بیجار و قروه و شروع آن از فروردین ماه سال جاری و روند قابل قبول آن جهشی در صنعت استان کردستان به وجود می آورد.
گزارش تصویری این سفر را می توانید در این لینک ببینید.

منبع:

1401/04/19
16:46:40
5.0 / 5
727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل