بررسی راهکارهای کاهش تورم در برنامه هفتم توسعه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

بررسی راهکارهای کاهش تورم در برنامه هفتم توسعه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

محفل: مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه ای فوق العاده که به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور روسای سه قوه، رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون بانک مرکزی و رییس مرکز پژوهش های مجلس و دبیر و اعضای مجمع برگزار شد، به بحث و بررسی پیرامون بررسی سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه کشور پرداخت.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، اعضای مجمع با بررسی پیشنهاد کمیسیون مشترک تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه، در موضوع «ایجاد ثبات در سطح عمومی قیمت ها و نرخ ارز و کاهش نرخ تورم به میزان ۷ واحد درصد در هر سال از برنامه هفتم توسعه و تک رقمی نمودن آن تا اختتام برنامه» به جمع بندی رسیدند.
اعضای مجمع همین طور مقرر کردند: «کنترل و مدیریت نقدینگی و ایجاد تناسب در نرخ رشد نقدینگی و رشد ناخالص داخلی به شکلی که در هر سال حداقل ۲۰درصد از نرخ رشد نقدینگی کاسته شود.»
در موضوع نقدینگی و اعتبارات بانکی، اعضای مجمع تصویب کردند که «جهت دهی به نقدینگی و هدایت اعتبارات بانکی به کارهای مولد و جذابیت زدایی از کارهای غیر مولد با اصلاح نظامات پولی، بانکی و مالی و تجاری» صورت پذیرد.
در این نشست آیت الله سیدابراهیم رئیسی، با اشاره به اهتمام دولت به کنترل نقدینگی و اهمیت هماهنگی میان سیاست های کلی و برنامه های تحولی در دولت اظهار داشت: توجه به سیاست های دولت، آهنگ حرکت در کشور را هماهنگ تر می کند.
محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بر ضرورت هدایت نقدینگی به سمت تولید و بازتعریف رابطه مالیات و نقدینگی و ابزارهای سرمایه اصرار کرد.
محمدباقر ذوالقدر، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با اشاره به هدف گذاری مجمع در این که اولویت برنامه هفتم پیشرفت اقتصادی عدالت محور است، اظهار نمود: پیشنهاد کمیسیون مشترک رشد اقتصادی همراه با عدالت و بدون تورم است بدین جهت باید در طول برنامه نقدینگی مدیریت و کنترل شود و در آخر برنامه، تورم تک رقمی شود.
منبع:

1401/04/19
14:03:51
5.0 / 5
718
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل