رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به حجاج بیت الله الحرام:

غرب مستکبر روزبه روز ضعیف تر شده است

غرب مستکبر روزبه روز ضعیف تر شده است

محفل: حضرت آیت الله خامنه ای در پیام به حجاج بیت الله الحرام، وحدت و معنویت را دو پایه اساسی حج و دو عامل عزت و سعادت امت اسلامی خواندند و خاطرنشان کردند: غرب مستکبر در منطقه حساس ما و اخیراً در همه جهان روزبه روز ضعیف تر شده است، البته از کید دشمن حتی یک لحظه نباید غفلت کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که بامداد امروز (جمعه) حجت الاسلام والمسلمین نواب (نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی) آنرا در صحرای عرفات قرائت کرد، به این شرح است:
« بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
والحمد للّه ربّ العالمین و صلّی اللّه علی محمّد المصطفی و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین
خدای عزیز و حکیم را سپاس میگوییم که موسم مبارک حج را بار دیگر میعاد ملّتهای مسلمان قرار داد و این مسیر فضل و رحمت را به روی آنان گشود. امّت اسلامی حالا بار دیگر میتواند وحدت و یکپارچگی خویش را در این آئینه ی شفّاف و ابدی مشاهده کند و از انگیزه های تشتّت و تفرّق روی بگرداند.
وحدت مسلمانان یکی از دو پایه ی اساسی حج است که چون با ذکر و معنویّت -که پایه ی اساسی دیگر این فریضه ی پُر راز و رمز است- همراه شود، میتواند امّت اسلامی را به اوج عزّت و سعادت برساند و آنرا مصداق «وَ لِلَّهِ العِزَّةُ وَ لِرَسولِهِ وَ لِلمُؤمِنین» قرار دهد. حج، تلفیقی از این دو عنصر سیاسی و معنوی است؛ و دین مقدّس اسلام آمیزه ی پُرشکوه و باعظمتی از سیاست و معنویّت است.
دشمنان ملّتهای مسلمان در تاریخ اخیر، کوشش انبوهی را برای سست کردن این دو اکسیر زندگی بخش، یعنی وحدت و معنویّت، در بین ملّتهای ما به کار گرفته اند. معنویّت را با ترویج سبک زندگی غربی که تهی از روح معنوی و برآمده از کوته بینی مادّی است، کم رنگ و بی رمق میکنند، و وحدت را با گسترش و شدّت بخشیدن به انگیزه های موهوم تفرقه مانند زبان و رنگ و نژاد و جغرافیا به چالش میکشند.
امّت اسلامی که حالا نمونه ی کوچک آن در مراسم نمادین حج دیده میشود، باید با همه ی وجود، به مقابله برخیزد؛ یعنی از سویی یاد خدا، کار برای خدا، تدبّر در کلام خدا، اعتماد به وعده های خدا را در ذهنیّت همگانی خویش تقویت کند، و از طرفی بر انگیزه های تفرّق و اختلاف فائق آید.
آنچه امروز با قاطعیّت می توان گفت، آن است که شرایط کنونی جهان و جهان اسلام برای این تلاش پرارزش از همیشه مساعدتر است.
زیرا اوّلاً امروز نخبگان و خیلی از توده های مردم در کشورهای اسلامی به ثروت عظیم معرفتی و معنوی خود توجّه یافته و به اهمّیّت و ارزش آن پی برده اند. امروز دیگر لیبرالیسم و کمونیسم بعنوان مهم ترین ارمغان تمدّن غرب، جلوه گریِ صد سال پیش و پنجاه سال پیش را ندارد. آبروی دموکراسیِ پول محورِ غربی با علامت سؤال های جدّی روبه رو است و متفکّران غربی اعتراف میکنند که به سرگردانی معرفتی و عملی دچارند. در دنیای اسلام، جوانان، اندیشمندان، مردان علم و دین با مشاهده ی این وضعیّت، به دیدگاهی نو درباره ی ثروت معرفتی خود و هم به خطوط سیاسی رایج در کشورهای خود دست می یابند، و این همان بیداری اسلامی است که همواره از آن یاد میکنیم.
ثانیاً این خودآگاهی اسلامی، پدیده ای شگرف و معجزآسا در قلب دنیای اسلام آفریده است که قدرتهای استکباری در مقابل آن بشدّت گرفتار مشکلند. نام این پدیده «مقاومت» و حقیقت آن، بُروز قدرت ایمان و جهاد و توکّل است. این پدیده همان است که درباره ی نمونه ای از آن در صدر اسلام، این آیه ی شریفه نازل شد: اَلَّذینَ قالَ لَهُمُ النّاسُ اِنَّ النّاسَ قَد جَمَعوا لَکُم فَاخشَوهُم فَزادَهُم ایمانًا وَ قالوا حَسبُنَا اللَّهُ وَ نِعمَ الوَکیلُ* فَانقَلَبوا بِنِعمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضلٍ لَم یَمسَسهُم سوءٌ وَ اتَّبَعوا رِضوانَ اللَّهِ وَ اللَّهُ ذو فَضلٍ عَظیم. صحنه ی فلسطین یکی از جلوه گاه های این پدیده ی اعجاب انگیز است که توانسته رژیم طغیانگر صهیونیست را از حالت تهاجمی و عربده کشی به وضعیّت دفاع و انفعال بکشاند و مشکلات سیاسی و امنیّتی و اقتصادی آشکار کنونی را بر آن تحمیل کند. نمونه های درخشان دیگر مقاومت را می توان در لبنان و عراق و یمن و برخی نقاط دیگر بوضوح مشاهده کرد.
ثالثاً در کنار این همه، امروز دنیا شاهد یک الگوی موفّق و یک نمونه ی سرافراز از قدرت و حاکمیّت سیاسی اسلام در ایران اسلامی است. ثبات و استقلال و پیشرفت و عزّت جمهوری اسلامی، حادثه ای بس عظیم و پُرمعنی و جذّاب است که میتواند اندیشه و احساس هر مسلمان بیدار را به خود جلب نماید. ناتوانی ها و عملکردهای بعضاً خطای ما کارگزاران این نظام که دستیابی کامل به همه ی برکات حکومت اسلامی را به تأخیر انداخته، هیچگاه نتوانسته است پایه های مستحکم و گامهای استواری را که نشئت گرفته از اصول اساسی این نظام است متزلزل سازد و پیشرفت مادّی و معنوی را متوقّف کند. در صدر لیست این اصول اساسی، حاکمیّت اسلام در قانونگذاری و اجرا، تکیه بر آراء مردمی در مهم ترین مسائل مدیریّتی کشور، استقلال سیاسی کامل، و عدم رکون به قدرتهای ستمگر قرار گرفته است؛ و همین اصول است که میتواند محلّ اجماع ملّتها و دولتهای مسلمان قرار گیرد و امّت اسلامی را در جهت گیری ها و همکاری ها یکپارچه و متّحد سازد.
اینها زمینه ها و عواملی است که اوضاع مساعد کنونی دنیای اسلام را برای حرکت یکپارچه و متّحد فراهم آورده است. دولتهای مسلمان، و نخبگان دینی و علمی، و روشنفکران مستقل، و جوانان حقیقت جو بیشتر از همه باید به بهره گیری از این زمینه های مساعد بیندیشند.
طبیعی است که قدرتهای استکباری و بیشتر از همه آمریکا، از چنین گرایشی در دنیای اسلام نگران باشند و همه ی امکانات خویش را در رویارویی با آن به کار برند و الان چنین است. از امپراتوری رسانه ای و شیوه های جنگ نرم، تا جنگ افروزی و شعله ور ساختن جنگهای نیابتی، تا وسوسه گری و خبرچینی سیاسی، و تا تهدید و تطمیع و رشوه.. همه و همه از جانب آمریکا و دیگر مستکبران به کار گرفته میشود تا دنیای اسلام را از مسیر بیداری و سعادت خود جدا کنند. رژیم جنایتکار و سیه روی صهیونیست در این منطقه هم یکی از ابزارهای این تلاش همه جانبه است.
به فضل و اراده ی الهی این تلاشها در بیشتر موارد ناکام مانده و غرب مستکبر در منطقه ی حسّاس ما و اخیراً در همه ی جهان روزبه روز ضعیف تر شده است. پریشانی و ناکامی آمریکا و همدست جنایتکار او یعنی رژیم غاصب در منطقه را می توان در صحنه ی حوادث فلسطین و لبنان و سوریه و عراق و یمن و افغانستان بوضوح تماشا کرد.
در نقطه ی مقابل، جهان اسلام مملوّ از جوانان پُرانگیزه و بانشاط است. بزرگ ترین سرمایه برای ساختن آینده، امید و اعتماد به نفْس است که امروز در جهان اسلام بخصوص در کشورهای این منطقه موج میزند. همه وظیفه داریم این سرمایه را حفظ نماییم و افزایش دهیم.
با این همه، از کید دشمن یک لحظه نباید غفلت ورزید؛ از غرور و غفلت بپرهیزیم و بر تلاش و هشیاری خود بیفزاییم و در همه حال، با توجّه و تضرّع از خدای قادر و حکیم کمک بخواهیم. حضور در مراسم و مناسک حج، فرصت بزرگی است برای توکّل و تضرّع، و هم برای تفکّر و تصمیم.
برادران و خواهران مسلمان خود در سرتاسر جهان را دعا کنید و توفیق و پیروزی آنان را از خدا بخواهید. هدایت و کمک الهی به این برادرتان را هم در ادعیه ی زاکیه ی خود بگنجانید.
والسّلام علیکم و رحمة اللّه
سیّدعلی خامنه ای
۵ ذی الحجّة ۱۴۴۳
۱۴ تیر ۱۴۰۱»1401/04/18
11:10:31
5.0 / 5
702
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل