وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان:

اراده مسؤلان ایران و جمهوری آذربایجان افزایش حجم تبادلات است

اراده مسؤلان ایران و جمهوری آذربایجان افزایش حجم تبادلات است

به گزارش محفل وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در نشست مشترک خبری با همتای ایرانی خود اظهار نمود که اراده مسؤلان دو کشور افزایش حجم تبادلات بین تهران و باکو است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، جیحون بایراموف وزیر خارجه آذربایجان ظهر روز دوشنبه سیزدهم تیرماه در نشست مطبوعات مشترک با وزیر خارجه ایران در تهران در تشریح نتایج رایزنی های خود با مقامات تهران خاطرنشان کرد: بامداد امروز با آقای محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفتگو و تبادل نظر داشتم و پس از دیدار با آقای امیرعبداللهیان، با رئیس جمهور محترم ایران دیدار و رایزنی خواهم کرد و از وزیر امور خارجه ایران برای فراهم کردن این دیدار متشکرم.
این دیپلمات عالی رتبه آذربایجانی با بیان اینکه در جریان رایزنی های امروز با آقای امیرعبداللهیان در ارتباط با طیفی از مسائل در حوزه روابط دوجانبه و مسائل منطقه رایزنی و گفتگو کردم، خاطرنشان کرد: روابط دو کشور ایران و آذربایجان مبتنی بر اشتراکات تاریخی، فرهنگی، همسایگی و برادری مردمان دو کشور است. همانطور که آقای امیرعبداللهیان در جلسه امروز مطرح نمودند در خلال ۱۰ ماه گذشته روسای جمهور ایران و آذربایجان دو بار با یکدیگر رایزنی و گفتگو کردند که این دیدارها زمینه را برای سفرهای متقابل مقامات دو کشور فراهم نموده است. در همین چارچوب چندی پیش وزیر فرهنگ آذربایجان به تهران سفر کردند و امروز هم وزیر نیروی ایران به باکو سفر کرده است.
بایراموف با تکیه بر اینکه در جریان دیدارهای امروز در مورد مسائل دوجانبه و منطقه رایزنی و گفتگو کردیم افزود: اراده مسؤلان دو کشور افزایش حجم تبادلات بین تهران و باکو است؛ در سال ۲۰۲۱ حجم مبادلات دو کشور ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد و در پنج ماهه نخست سالجاری هم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد افزوده شده است، اما ظرفیت های موجود بین دو کشور بیشتر از این ارقام است و جهت استفاده از این ظرفیت ها باید تلاش نماییم.
این دیپلمات عالی رتبه آذربایجان با بیان اینکه در دیدار امروز براین مبحث تاکید کرده ایم که پروژه های مشترک نیمه تمام پیگیری شوند تا هر چه زودتر نهایی و اجرایی شوند و پروژه های جدیدی هم تعریف نماییم، افزود: در مورد تولید مشترک خودرو، لوازم یدکی خودرو، تولید تراکتور و ادوات کشاورزی توافقات خوبی داشتیم که ان شاءالله اجرایی خواهند شد همینطور در ارتباط با تکمیل فاز دوم سد و نیروگاه های برق آبی خداآفرین و قیز قلعه سی و بهره برداری از این پروژه های اولویت دار و مهم بین دو کشور تصمیمات خوبی گرفتیم.
وزیر خارجه آذربایجان همینطور در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه پروژه کریدور شمال – جنوب اهمیت خویش را ثابت کرده است و از اهمیت ویژه ای در فرایند سیاسی موجود برخودار است، اظهار داشت: کشور آذربایجان آمادگی دارد که در بالابردن ظرفیت کریدور شمال و جنوب و تکمیل راه آهن رشت – آستارا و تکمیل بارانداز ریلی در آستارا همکاری و مشارکت کنند.
بایراموف همینطور به برخی تفاهمات صورت گرفته بین دو کشور در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان که در ماه مارس سالجاری برگزار شد اشاره و خاطرنشان کرد: در این جلسه پروژه اتصال منطقه اقتصادی زنگه زو به منطقه نخجوان از سوی خاک ایران تصویب گردید که بحث های فنی آن همچون مکانیابی آن انجام شده است و انشاالله در آینده نزدیک ساخت نخستین پل در آن منطقه شروع خواهد شد و هماهنگی های لازم برای راه اندازی پل دوم هم انجام خواهد گرفت.
وزیر خارجه آذربایجان با بیان اینکه براهمیت کریدور خلیج فارس – دریای سیاه از مسیر ایران و آذربایجان هم تاکید داریم، افزود: درهمین چارچوب بر اهمیت مشارکت تهران – باکو و تفلیس در تکمیل این کریدور تاکید کردیم.
بایراموف همینطور به همکاریهای ایران و آذربایجان در چارچوب سازمان های بین المللی همچون جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری اسلامی اشاره نمود و در قسمتی دیگر از صحبت های خود اظهار داشت: در دیدارهای امروز با مقامات جمهوری اسلامی ایران براهمیت گسترش دیپلماسی پارلمانی بین دو کشور هم تاکید کردیم.
وی در ادامه صحبت های خود خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان خواستار نرمال سازی روابط با ارمنستان پس از آخر دوران جنگ است و اقدامات و گام هایی را در این خصوص انجام داده و برداشته است.
وزیر خارجه آذربایجان افزود: در همین راستا آمادگی خویش را برای بازگشایی حمل و نقل و ارتباطات بین منطقه ای بین آذربایجان و ارمنستان و تحدید حدود مرزی بین دو کشور را اعلام نموده ایم و گام هایی برداشته ایم.
این دیپلمات عالی رتبه آذربایجانی با بیان اینکه پس از ۳۰ سال اشغال اولویت اصلی بازسازی و آبادانی همه مناطق آزاد شده از اشغال است، اضافه کرد: در این خصوص همکاریهای منطقه ای و اجرای پروژه های مشترک با کشورهای منطقه همچون ایران یکی از سیاست ها و اولویت های ماست و در همین راستا و برای آغاز ساخت یک بیمارستان و مدرسه را به شرکتهای ایرانی واگذار کرده ایم علاوه بر بحث بازسازی، بحث حضور شرکتهای ایرانی در شهرک های صنعتی و مناطق آزاد تجاری کشور آذربایجان هم پیشبینی شده و معافیت هایی را برای شرکتهای فعال و سرمایه گذاران در آنجا در نظر گرفته شده است و معتقدیم این مورد منجر به توسعه و رشد مناطق حاشیه مرزی ما خواهد شد.
وزیر خارجه آذربایجان با بیان اینکه همانطور که آقای امیرعبداللهیان مطرح نمودند در این جلسه در ارتباط با بحث محیط زیست همچون محیط زیست ارس هم رایزنی کردیم افزود: این مورد از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار می باشد بحث محیط زیست یکی از بحث های مهمی است که بین دو کشور وجود دارد و معتقدیم همکاری و اقدامات مشترک دو کشور در این حوزه در رفع این دغدغه موثر خواهد بود.
وی همینطور با بیان اینکه لازم می دانم که از موضع گیری های ایران در مشارکت و همکاری در پلتفرم های منطقه ای همچون پلتفرم ۳+۳ حمایت و استقبال کنم، اظهار نمود: ان شاءالله در آینده نزدیک ایران میزبان نشست وزیران امور خارجه پلتفرم ۳+۳ خواهد بود.
به گزارش محفل به نقل از ایسنا، وزیر خارجه آذربایجان پس از انجام رایزنی با وزیر خارجه ایران عصر امروز با رئیس جمهور ایران دیدار و رایزنی خواهد نمود.
منبع:

1401/04/14
10:44:00
5.0 / 5
732
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , تصویب , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل