در جلسه شورای اقتصاد به ریاست محمد مخبر مطرح شد

تاکید معاون اول رئیس جمهور بر شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک نفت و گاز

تاکید معاون اول رئیس جمهور بر شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک نفت و گاز

به گزارش محفل جلسه شورای اقتصاد عصر امروز(چهارشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمد مخبر در این نشست ضمن اشاره به یکی از موضوعات مطرح شده در خصوص توسعه میادین مشترک نفتی، بر لزوم شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک نفت و گاز تصریح کرد و اضافه کرد: باید میادین مشترک هر چه سریعتر تعین تکلیف شوند چون که توجه به این میادین امروز به یک مطالبه عمومی در کشور تبدیل گشته است.
معاون اول رئیس جمهور همینطور ضمن اشاره به درخواست وزارت نیرو در مورد راه اندازی بخش بخار نیروگاه های گازی تصریح کرد: باید تلاش نماییم با ایجاد انگیزه در بخش خصوصی، راندمان و بازدهی نیروگاه های برق کشور افزایش پیدا کند تا ضمن تأمین نیازهای مصارف خانگی، شاهد تأمین نیازهای بخش صنعت و سایر مصارف باشیم.
مخبر با تکیه بر ممنوعیت خرید و واردات کالاهای خارجی مشابه تولید داخل از دستگاههای اجرایی خواست در توسعه و تولیدات در دست اقدام، حتی المقدور از ظرفیت ها و تولیدات داخلی استفاده کنند و صرفاً نیازهای مازاد از راه واردات تأمین شود.
در این نشست که وزرای نیرو، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی هم حضور داشتند درخواست برخی دستگاههای اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و برخی از این درخواست ها به تصویب رسید.
سرمایه گذاری در طرح "تولید زودهنگام میدان نفتی چند لوله، سرمایه گذاری در طرح احیای چاه های نفتی کم بازده و غیرفعال توسط شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران برای اجرای طرح تکمیل و بهبود پالایشگاه های گازی و سرمایه گذاری در طرح توسعه میادین گازی مناطق مرکزی ایران همچون درخواست های وزارت نفت در این نشست بود که بعد از بحث و بررسی به تصویب رسید.
سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های راه اندازی بخش بخار نیروگاه های گازی شامل نیروگاه های سلطانیه، زاگرس، خلیج فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهید کاوه و همینطور خرید و واردات تجهیزات و ماشین آلات خارجی مورد نیاز پروژه های سد مخزنی باغان و سد دشت پلنگ و هم سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت سهامی سازمان آب و برق خوزستان برای اجرای طرح مطالعه، بازسازی و مرمت سازه های تاریخی آب جز درخواست های وزارت نیرو در این نشست بود که مورد تایید اعضای شورای اقتصاد قرار گرفت.
در این جلسه همینطور با دو درخواست وزارت راه و شهرسازی در مورد اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورا در مورد اجرای طرح تدارک قطعات بسیار ضروری ناوگان لوکوموتیوهای راه آهن و همینطور اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورای اقتصاد در مورد اجرای طرح تدارک سه دستگاه لوکوموتیو جرثقیل دار ۱۲۰ تنی و لوازم یدکی در رابطه با آنها مورد موافقت قرار گرفت.
استفاده از تسهیلات مالی خارجی(فاینانس) برای طرح تأمین تجهیزات برقی و مکانیکی و ناوگان خط ۲ متروی اصفهان هم درخواست وزارت کشور در این نشست بود که به تصویب رسید.
وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست درخواست خویش را در خصوص تأمین تجهیزات خارجی برای طرح احیای گسترش صنایع بلوچ بیان کرد که بعد از بحث و بررسی مورد تصویب قرار گرفت.
منبع:

1401/04/09
11:55:02
5.0 / 5
759
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , سمنان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل