پورابراهیمی:

بازار برق در حوزه بورس انرژی راه اندازی شود

بازار برق در حوزه بورس انرژی راه اندازی شود

محفل: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که برای مقابله با خاموشی ها، بازار برق در حوزه بورس انرژی راه اندازی شود.


محمدرضا پورابراهیمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به افزایش مصرف برق با گرم شدن هوا اظهار داشت: در همین راستا وزارت نیرو مشوق هایی را برای صنایع و کشاورزی کاهش خاموشی ها در نظر گرفته است که می تواند بسیار اثرگذار باشد.
وی توضیح داد: هم اکنون مصرف انرژی در کشور ما در مقایسه با متوسط نرم جهانی حدودا دو برابر است که میتوان آنرا با اتخاذ راهکارهایی به سادگی کاهش داد؛ این مورد شامل مصرف برق هم می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در همین راستا در نامه ای به رئیس جمهوری پیشنهاد کمیسیون اقتصادی را مطرح کردیم که بازار برق در حوزه بورس انرژی راه انداخته شود؛ بدین شکل که هر فردی که از متوسط مصرف سه سال قبل اش کمتر مصرف کرده، آن میزان با قیمت بازار انرژی در بورس ارائه شود.
پورابراهیمی با عرضه مثالی توضیح داد: مثلاً اگر در چند سال گذشته، خانواده ۵ نفری در تهران ۱۰۰ واحد برق مصرف کرده و سال جاری این میزان مصرف ۲۰ واحد کمتر شده، آن ۲۰ واحد از آنها خریداری می شود. هم اکنون رویکرد وزارت نیرو این است که اگر هر خانواده ای کمتر برق مصرف کند، مشمول بخشش می شود اما ما می گوییم که هم خانواده مشمول بخشش قرار گیرد و هم به او پول بدهیم.
وی افزود: این کار انگیزه ای برای مصرف کمتر برق بوجود می آورد که هم واحدهای صنعتی گرفتار صدمه نشده و هم در مصرف برق صرفه جویی می شود. علاوه بر این میتوان برای کوتاه مدت برنامه ریزی انجام داد.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه مشوق های وزارت نیرو برای پیشگیری از خاموشی ها هم اثرگذار است، اظهار داشت: پیشنهاد ما فراتر از این مشوق هاست. با عرضه میزان برق صرفه جویی شده خانوار، صنایع، واحدهای تولیدی و سایر مصرف کننده ها در بورس انرژی، هم تحولی در بازار ایجاد می شود و هم از خسارات سنگین به واحدهای تولیدی و صنعتی ناشی از خاموشی ها جلوگیری می شود.
منبع:

1401/04/07
10:03:06
5.0 / 5
814
تگهای خبر: اقتصاد , صنعت , طرح , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل