رئیس جمهور در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر:

سازمان ملل پاسخ دهد چرا خیلی از فناوری های مبارزه مواد مخدر برای ایران تحریم است!

سازمان ملل پاسخ دهد چرا خیلی از فناوری های مبارزه مواد مخدر برای ایران تحریم است!

محفل: رییس جمهور با اعلان اینکه قدردانی جامعه جهانی از ایران در مبارزه با مواد مخدر جایگزین عمل نکردن آنان به مسئولیت هایشان دراین زمینه نیست، اظهار داشت: پیام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، باید میزان ایفای نقش همه دولت ها و سازمان های بین المللی مدعی حقوق بشر دراین زمینه باشد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ضمن تجلیل از مقام شامخ شهدا و ایثارگران این عرصه، اظهار داشت: تقدیم ۳۸۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز نشان صدقی است که برای مبارزه با مواد مخدر در ایران اسلامی وجود دارد.
رییس جمهور با تاکید بر این که مبارزه با مواد مخدر مسأله ای جدی و دارای اولویت در کشور است، عنوان کرد: در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر باید مسیر طی شده در مبارزه با مواد مخدر لطمه شناسی شود.
دکتر رئیسی ضمن اشاره به کارنامه خوب جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر در سطح ملی و جهانی، با قدردانی از همه دست اندرکاران در ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، پلیس مرزبانی و بسیج، اظهار داشت: تا وضعیت مطلوب فاصله داریم.
رئیسی مبارزه با مواد مخدر را با وجود سازمان های مافیایی، کاری پیچیده و با اهمیت دانست و ضمن تاکید بر لزوم بکارگیری خلاقیت و ابتکار در این مبارزه اظهار داشت: باید کوشش کرد روند مبارزه با مواد مخدر متحول شود و در این راه مسئولیت دستگاههای عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر مضاعف است اما هیچ دستگاهی نباید در این مبارزه غایب باشد.
رییس جمهور معضل مواد مخدر و روانگردان ها را یکی از بحران های جدی برای کشورها و جامعه بشری است دانست و اظهار داشت: هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی وارد مبارزه با سوداگران شود و همه کشورها و سازمان های بین المللی باید نقش خودرا به درستی ایفا کنند.
رئیسی اظهار داشت: سؤالم از سازمان ملل این است که آیا سهم، میزان و جایگاهی که برای مبارزه با مواد مخدر بر عهده این سازمان قرار داده شده، به همین میزانی است که عمل می شود؟ یعنی یک دفتر مبارزه با مواد مخدر در سازمان ملل برای این منظور کافی است؟
رئیسی افزود: معتقدم کشورها و سازمان های بین المللی به میزان ادعا و مسئولیتی که بر عهده دارند، نقش شان را ایفا نمی کنند. آیا تنها قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای حضور موثر در عرصه مبارزه با مواد مخدر کافی است؟ نقش سازمان ملل متحد بطور قطع بالاتر از این هاست.
رییس جمهور تاکید کرد: امروز ۱۱۳ سال بعد از امضای معاهده شانگهای توسط کشورهای مختلف برای مبارزه با مواد مخدر شاهدیم که این کالا در بستر اینترنت سهل تر از بسیاری کالاهای دیگر در دسترس قرار دارد و مواد مخدر سنتی به صنعتی تبدیل گشته و با دیگر جرائم سازمان یافته همچون پولشویی پیوند خورده است.
رئیسی تصریح کرد: به نظر می آید ضعف جدی در شکل گیری یک عزم بین المللی در مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و تا این ضعف جبران نشود، اوضاع رو به بهبود نخواهد رفت.
رییس جمهور با تشریح اقدامات آمریکا و ناتو در افغانستان که منجر به توسعه کشت انواع مواد مخدر شده است، اظهار داشت: در دو دهه تسلط آمریکایی ها و ناتو در افغانستان، مواد مخدر تولید و از سنتی به صنعتی تبدیل و در سراسر جهان توزیع می شد.
رئیسی اضافه کرد: چرا جامعه جهانی به وظیفه قانونی، اخلاقی و حقوق بشری خود در پاسخگو کردن آمریکا و ناتو در این حوزه عمل نمی کند؟
رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه جامعه جهانی در قبال وظایف خود در حوزه مبارزه با مواد مخدر، می خواهد فقط با قدردانی و ارسال لوح تقدیر به ایران بسنده کند، اضافه کرد: پیام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر باید پایش میزان ایفای نقش دولت ها و سازمانهای بین المللی مدعی حقوق بشر در این حوزه باشد که به اعتقاد بنده در این حوزه ضعف جدی وجود دارد.
رئیسی در ادامه در تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: امروز صداقت و جدیت جمهوری اسلامی در این حوزه بر همگان روشن است و نیاز به استدلال نیست، برای اینکه ۴۳ سال است بصورت جدی با مواد مخدر مبارزه کرده ایم و در این راه از همه ابزارها و ظرفیت ها همچون تصویب قوانین لازم، تشدید مبارزه و اقدامات قضایی بهره گرفته ایم.
رییس جمهور اظهار داشت: اگر در این سال ها جامعه جهانی آن گونه که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر عمل کرده است، به وظایف خود عمل می کرد، وضع امروز جهان حتما متفاوت بود.
رئیسی با اشاره به اینکه همه اقدامات باارزش و اثرگذار جمهوری اسلامی در مبارزه مواد مخدر تحت تحریم های ظالمانه آمریکا صورت گرفته است، اظهار داشت: خیلی از ابزارها و فناوری هایی که در مبارزه با مواد مخدر باید در اختیار ما باشد، به علت تحریم ها از دسترس خارج است.
رئیسی در ادامه خطاب به نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل متحد اظهار داشت: ما از سازمان ملل گله مندیم که چرا دستکم در جهت رفع تحریم های ظالمانه نسبت به فعالان در میدان مبارزه با مواد مخدر اقدامی صورت نمی دهد؟!
رییس جمهور اضافه کرد: سازمان ملل امروز باید به این سؤال پاسخ دهد که چرا جمهوری اسلامی به رغم ایستادگی پرهزینه در حوزه مبارزه با مواد مخدر، همچنان باید تحت تحریم های ظالمانه باشد؟
رئیسی در ادامه به برخورد با شبکه های قاچاق مواد مخدر در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: در حالیکه سازمان های اطلاعاتی ما پیگیرانه در این حوزه فعالیت می نمایند، باید سازمان های اطلاعاتی منطقه و جهان گزارش دهند که چه میزان تبادل اطلاعاتی در این حوزه با کشور ما داشته اند و چه میزان از شبکه های قاچاق مواد مخدر را شناسایی و با آنها برخورد کرده اند.
رییس جمهور اظهار داشت: یکی از رموز موفقیت در مبارزه با مواد مخدر تبادل اطلاعات بین سرویسهای اطلاعاتی منطقه و جهان است و آنها باید در جلسات کارشناسی در این حوزه گزارش بدهند و دبیر کل سازمان ملل هم بررسی کند که نقش این سازمان ها در مبارزه با مواد مخدر چه میزان بوده است؟
رئیسی در آخر با تکیه بر تقویت کار اطلاعاتی در شناسایی سرشبکه های قاچاق مواد مخدر و همین طور اقدامات پیشگیرانه نهادهای فرهنگی و آموزش و پرورش اظهار داشت: در حوزه جمع آوری معتادان متجاهر نیز اقدامات صورت گرفته کافی نیست و باید بگونه ای عمل شود که ما به هیچ عنوان و در هیچ قسمتی از کشور معتادان متجاهری را که مزاحم زندگی مردم هستند، مشاهده نکنیم.
منبع:

1401/04/06
12:13:19
5.0 / 5
752
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
محفل