طرح اصلاح قانون پذیرش پزشکی در دستورکار کمیسیون آموزش

طرح اصلاح قانون پذیرش پزشکی در دستورکار کمیسیون آموزش

به گزارش محفل رئیس کمیته آموزش و پژوهش پزشکی کمیسیون آموزش مجلس از در دستورکار قرار داشتن طرحی برای اصلاح قانون پذیرش پزشکی در جلسه این هفته این کمیسیون اطلاع داد و اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم این طرح را به سرعت به صحن مجلس بیاوریم تا مورد تصویب قرار گرفته و افزایش ظرفیت پزشکی را به سمت مناطق محروم ببریم.


مهرداد ویس کرمی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با مبحث افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی دانشگاه بیان نمود: یکی از بحث هایی که در کف جامعه مطرح بوده و همینطور مورد تقاضای نمایندگان است، بحث کمبود پزشک در نقاط مختلف کشور بخصوص مناطق محروم، شهرهای کوچک و نقاط دورافتاده است. بعضی راهکارهای مختلفی برای جبران این کار پیشنهاد می کنند که به هر حال شورای انقلاب فرهنگی مصوب کرد که ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش پزشکی دانشگاه افزوده شده و طی فرآیندی افزایش پیدا کند.
۴۰ درصد پزشکان کشور در تهران هستند وی خاطرنشان کرد: نکته جالب این است که هم اکنون حدود ۳۸ تا ۴۰ درصد پزشکان کشور در تهران و بقیه در کل کشور متمرکز هستند. نکته بعدی این است که آیا لزوما افزایش ظرفیت پزشکی به آن نتیجه دلخواه ختم می شود، به این مفهوم که آیا پزشکان ما به مناطق محروم خواهند رفت و مناطق محروم با این ۲۰ درصد از نعمت پزشک برخوردار خواهند شد؟
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به نظر می رسد که اقبال پزشکان طبق آمار موجود نسبت به مناطق محروم متاسفانه کم است و آن ظرفیت ۳۰ درصد توزیع عادلانه پزشک که می خواسته عدالت را از نظر پزشک در کشور ایجاد نماید هم تا حالا پر نشده است. در واقع پزشکان رغبتی برای رفتن به مناطق محروم ندارند که یک دلیل اصلی آن این است که تعهداتی که در قانون مجلس آمده تعهدات سنگینی است و بسیاری از پزشکان ترجیح می دهند از این سهمیه استفاده نکنند.
رئیس کمیته آموزش و پژوهش پزشکی کمیسیون آموزش اظهار داشت: ما در این کمیته با وزارت بهداشت و معاونت های درمان و آموزش وزارت بهداشت تعامل هایی داریم و طرحی را آماده کردیم تا ان شاءالله بتوانیم این افزایش ظرفیت پزشکی را به سمت مناطق محروم ببریم که هم ۳۰ درصد پر شود و هم این که افزایش ظرفیت پزشکی به صورت موثر و مفیدی به نفع نقاطی از کشور باشد که از نعمت پزشک و خدمات پزشکی کمتر برخوردار می باشند.
طرح اصلاح قانون پذیرش پزشکی در دستورکار کمیسیون آموزش و تحقیقات ویس کرمی در ادامه تصریح کرد: لازمه این کار این است که قانونی که قبلا مجلس نوشته اصلاح و تعهدات بازبینی شود، امتیازاتی داده شود و تسهیلاتی فراهم گردد که همه اینها در چارچوب یک طرح آماده شده و سه شنبه همین هفته ساعت ۱۴ تا ۱۵ در دستور کار کمیسیون آموزش قرار دارد.
او در آخر اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم این طرح را به سرعت به صحن بیاوریم تا مورد تصویب قرار گیرد و این خواسته بحق مردم هم برآورده شود و از سویی افزایش ظرفیت پزشکی باردیگر به افزایش تراکم پزشکان در مناطق برخوردار و به خصوص پایتخت منجر نشود، بلکه پزشکان ما به سمت مناطق محروم سوق داده شوند.
منبع:

1401/04/05
11:59:04
5.0 / 5
767
تگهای خبر: آموزش , تصویب , خدمات , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
محفل