مدیر مسوول روزنامه اطلاعات مطرح كرد

کتاب نبرد مخفی مقابل ایران نشان از رویکرد اسراییل به رژیم پهلوی است

کتاب نبرد مخفی مقابل ایران نشان از رویکرد اسراییل به رژیم پهلوی است

محفل: مدیر مسوول روزنامه اطلاعات اظهار داشت: در کتاب «نبرد مخفی مقابل ایران» می توان دید که روابط اسرائیل با رژیم پهلوی در سه بعد تعریف می شد که نخستین آن همین روابط تجاری تسلیحاتی و دومین بخش آن ایجاد یک کمربند اتحاد برای اسرائیل در منطقه بود که شامل رژیم پهلوی هم می شد و مقابل کشورهای عربی بود که با این رژیم در آن زمان، مخالف بودند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی طی سخنانی در مراسم رونمایی از کتاب «نبرد مخفی مقابل ایران» که در کتابخانه ملی برگزار شد، اظهار نمود: نوع روایت از مبانی فکری انقلاب در این کتاب چهره ای از مبانی شهادت و واقعه عاشورا ارائه می کند که روایتی توام با خشونت از این سوگواری ارایه داده و دراین زمینه به دنبال فضاسازی مقابل مفهوم شهادت و عاشورا است تا مبانی فکری انقلاب را زیر سوال ببرد.
وی اضافه کرد: همین طور درباره این ادعا که امام راحل به مجاهدین خلق (منافقین) وعده سهیم شدن در قدرت را داده است باید اشاره نمود که خود آنان (منافقین) چنین ادعایی ندارند که در دیداری که در نجف با امام راحل داشته اند چنین وعده ای گرفته اند، شما چطور چنین ادعایی می کنید؟
صالحی با اعلان اینکه روابط اقتصادی رژیم شاه با اسراییل همچون عللی بود که آنان از تغییر رژیم پهلوی عصبانی شدند، اظهار نمود: آنان روابط اقتصادی گسترده ای با رژیم پهلوی داشته اند و بعد اساسی آن در امر قراردادهای تسلیحاتی بوده است که بازاری برای اسرائیل محسوب می شد.
مدیر مسوول روزنامه اطلاعات تاکید کرد: در این کتاب رونین برگمن تلاش نموده تا با تصویرسازی ادعا کند که اگر رژیم پهلوی باقی می ماند چنین می شد و چنان می شد. ایده اصلی این تصویرسازی هم مبتنی بر همان قراردادهای تسلیحاتی است و این که چه مواردی قرار بوده طی آن قرارداد به رژیم پهلوی تحویل داده شود.
صالحی با اشاره به این که کتاب مذکور اعترافاتی درباره رویکرد اسراییل نسبت به رژیم پهلوی دارد، اظهار داشت: در این کتاب می توان دید که روابط اسرائیل با رژیم پهلوی در سه بعد تعریف می شد که نخستین آن همین روابط تجاری تسلیحاتی و دومین بخش آن ایجاد یک کمربند اتحاد برای اسرائیل در منطقه بوده است که شامل رژیم پهلوی هم می شد و مقابل کشورهای عربی بود که با این رژیم در آن زمان مخالف بودند.
وی اضافه کرد: همین طور بعد سوم این رابطه به ارتباط اطلاعاتی این کشور با آمریکا در منطقه و با همکاری رژیم پهلوی بوده که هر سه مورد نشان دهنده موقعیت هایی است که وجود رژیم پهلوی به نفع اسراییل ایجاد می کرده است.
مدیر مسوول روزنامه اطلاعات در آخر با اشاره به شیوه نقد این کتاب از طرف عباس سلیمی نمین اظهار نمود: آنچه در این کتاب ارائه شده هم ترجمه اصل کتاب و هم نقد مفصلی بر آنست که کمک می نماید تا در یک شیوه تناظری ادعاها و روایات مغشوش و ناروای نویسنده کتاب اصلی به خوبی پاسخ دهد که می تواند به عنوان یک شیوه تازه برای نقد در امر انتشار کتاب در نظر قرار گیرد.
منبع:

1401/04/01
14:31:03
5.0 / 5
642
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
محفل