آخرش هم عذرخواهی نکرد!

آخرش هم عذرخواهی نکرد!

محفل: ماجرای ایده امیر حسین بانکی پور رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده محلس درباره ازدواج بین المللی در همایش «ایران جوان» در جامعه الزهرا (س) با موجی از انتقادات نمایندگان مجلس مواجه گردید تا جایی که عده ای از بهارستان نشین ها خواهان عذرخواهی او به سبب بیان چنین ایده ای شدند اما او عذرخواهی نکرد!


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، جو مجلس در همان ساعات ابتدایی جلسه علنی متفاوت از سایر روزها و جلسات پارلمان بود که دلیل آنرا باید در سفارش بانکی پور برای «ازدواج بین المللی» جستجو کرد.
اعتراضات به این صحبت از جانب نمایندگان زن مجلس آغاز شد. آنها بصورت دسته جمعی مقابل صندلی بانکی پور نماینده اصفهان جمع شده و انتقادات خودرا بیان می کردند؛ انتقاداتی که با دفاع بانکی پور مواجه گردید.
شاید همین واکنش نمایندگان زن بود که موجب حساسیت نمایندگان مرد شد و برخی از آنها سوالات خودرا از بانکی پور پرسیده و تعدادی هم با صدای بلند او را مورد عتاب قرار می دادند؛ حتی محمودوند عضو کمیسیون امنیت ملی به او اظهار داشت: «آیا واقعا چنین حرفی زده ای؟ اصلا... که چنین چیزی گفتی؟!» کمال علیپور نماینده قائمشهر هم با حالتی سوال برانگیز و متعجب به او اظهار داشت که آیا واقعا راهکار را چنین چیزی می دانی؟
همه این اتفاقات در میانه بررسی موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رخ می داد که با ورود برخی از اعضای هیات رییسه جو مجلس آرام شد.
کاش در مقابل ملت بزرگ ایران عذرخواهی می کردید؟اما این اختتام واکنش های نمایندگان نبود؛ در خلال بررسی دو فوریت طرح حذف تبصره بند ت ماده (۱) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مربوط به حذف موضوع نرخ باروری در استانها برای ارائه تسهیلات در قانون جوانی جمعیت، معین الدین سعیدی نماینده چابهار در قالب تذکری اظهار داشت: چرا این مسائل را مطرح می کنید؟ کسی که یک جو غیرت دینی دارد مگر می شود بگوید که بانوان این سرزمین بروند با اتباع دیگر ازدواج کنند؟ کاش این را اصلاح می کردید و کاش در مقابل ملت بزرگ ایران عذرخواهی می کردید؟
وی اشاره کرد: ما چرا باید برای بانوان ایرانی تصمیم بگیریم؟ خواهش می کنم برادر عزیزم از پیشگاه ملت ایران عذرخواهی کند.
از ساحت مقدس مادران و خواهران ایرانی عذرخواهی شودسپس غنی نظری نماینده خلخال اظهار داشت: این که تعدادی از دوستان درباره ازدواج دختران ایرانی با شهروندان خارجی به بهانه توسعه روابط فرهنگی صحبت کردند، کاملا غلط است.
وی اضافه کرد: انتظار داریم رییس مجلس فرصت دهد تا این نماینده از ساحت مقدس خواهران و مادران ایرانی عذرخواهی کند.
حفظ منزلت زنان و دختران را بر خود واجب می دانیمفاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس هم اصرار کرد که نباید با یکسری اظهارنظرها جامعه را ملتهب کرده و جامعه زنان را که کریمانه به دنبال احقاق حقوقشان هستند ملتهب نماییم، این کار در شأن مجلس نیست؛ از این تریبون به تمام زنان و دختران و مردان غیور سرزمین خود اعلام می کنم که حفظ شأن و منزلت آنها را بر خود واجب می دانیم و در این راه گام برمی داریم.
دفاع بانکی پور از ایده «ازدواج بین المللی»در واکنش به تمامی این تذکرها بانکی پور با استناد به ماده ۷۵ بخشنامه در تذکری ابتدا توپ را در زمین رسانه ها انداخت و اظهار داشت: همه ما مجلسی ها می دانیم رسانه های معاند سخنان به ویژه سخنان نمایندگان را تقطیع می کنند و به تخریب مجلس می پردازند. از نمایندگان مجلس که خودشان زمانی قربانی تقطیع شده اند، انتظار دارم هر وقت در پیامکی اظهارنظری را می خوانند ابتدا صحبتهای کامل طرف مقابل را شنیده و بعد قضاوت کنند.

سپس بانکی پور اظهار داشت که صبحتهای من در یک محیط علمی و آکادمیک بود آن جا ضمن تحلیل آماری، تاکید کردم که بحث رسانه ای نیست و مربوط به حوزه نظری و صاحب نظران است، گفتم آمارهای غلطی در جامعه مطرح شده که باید اصلاح گردد.
وی باردیگر همان حرف های قبلی اش را تکرار کرد و اظهار داشت: توجه به این شرایط سفارش ای درباره ازدواج همسالان کردم و گفتم که روانشناسان تایید می کنند، سن عقلی و ظاهری در ازدواج ملاک است و نه سن شناسنامه ای؛ اگر بخواهیم طبق فرهنگ غلطمان دختران با پسرانی ازدواج کنند که سنشان بیش از آنها است، ضربه به دختران وارد می شود در آن جلسه تاکیدم به ازدواج همسالان بود.
وی اضافه کرد: بحث دیگر که در آن محیط علمی صحبت کردم این بود که مراجعاتی داشتیم از خانم هایی که با تعدادی از اندیشمندان خارج از کشور ازدواج کرده بودند اما شناسنامه ایرانی به فرزندانشان داده نشده با آنکه مجلس از سالها پیش قانونی در این زمینه تصویب کرده بود در آن جا تاکید شد که مشکل قانونی نداریم و نباید مانع شویم. وقتی اندیشمندانی داریم که از نظر اخلاقی و اعتقادی با فرهنگ ما جور هستند و به انقلاب ما علاقمند هستند و با یک بانوی ایرانی ازدواج کردند ما نباید شرایط ر ا برای آنها سخت نماییم.
بانکی پور اظهار داشت: در آن محفل علمی تاکید کردم که این بحث بیشتر تحلیل آماری است. اما صحبتهایم را تقطیع کرده و جو منفی ایجاد کردند. به نوبه خودم از بانوانی که ممکنست این تقطیع ذهن آنها را آزرده کرده باشد از جانب آن رسانه های غلط عذرخواهی می کنم اما معتقدم نباید صورت مسئله را پاک کرد.
اما بانکی پور در نهایت عذرخواهی نکرد که همین موضوع با اعتراض مجدد نمایندگان زن و تعداد انگشت شماری از نمایندگان مرد مواجه گردید که یکی از همین نمایندگان با فریاد به او اظهار داشت: «آخرش هم عذرخواهی نکردی!».
بانکی پور چه گفته بود؟
اما بانکی پور چه گفته بود؟ وی در همایش «ایران جوان» که در یکم خرداد در جامعه الزهرا شرکت کرده بود برای ازدواج دختران با سنین بالا ایده هایی مانند ازدواج بین المللی و ازدواج هم سالان را مطرح کرده بود که در زیر قسمتی از صحبت های وی را می خوانید:
تعداد دختران و پسران در آستانه ازدواج و زیر ۳۰ سال ما درحال حاضر به هم می خورد؛ اما درباب نسل گذشته منظور دختران مجرد بالای ۳۰ سالی هستند که آمار آنها باتوجه به سرشماری انجام شده در سال ۹۵ چیزی در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را نشان میدهد و خانم های بالای ۳۰ سال مجردی که در این سن یا مطلقه هستند و یا به هر علت همسر خودرا از دست داده اند هم بیش از ۷۰۰ هزار نفر هستند، یعنی روی هم دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مجرد ۳۰ تا ۵۰ ساله وجود دارد که اگر بخواهند طبق عرف ازدواج ها با فردی متوسط پنج سال بزرگ تر از خود ازدواج کنند، این تعداد پسر مجرد وجود ندارد، بیشترین نگرانی ما مخصوص این گروه سنی از جمعیت است. وگر نه نگرانی برای دختران ۱۶ تا ۳۰ سال که عموماً با پسران ۲۰ تا ۳۵ سال ازدواج می کنند چون نسبیت وجود ندارد.
برای این گروه دو پیشنهاد وجود دارد؛ اول ازدواج هم سالان است، به این مفهوم که بنا بگفته روان شناسان که پایبند به این مسئله هستند که سن شناسنامه ای ملاک تصمیم نیست، بلکه ملاک سن ظاهری و عقلی افراد است، افراد به ازدواج هم سالان که از گذشته نیز وجود داشته و اتفاقاً ازدواج موفقی هم است روی بیاورند. دختر حتی می تواند با فردی یک یا دو سال کوچکتر خود نیز ازدواج کند به شرط آنکه شکسته نشده باشد و نشاط خودرا حفظ نموده باشد.
و سفارش دیگر هم می تواند ازدواج بین المللی باشد، به این معنا که این قشر از دختران مجرد باتوجه به کمبود پسر مجرد در کشور با مسلمانان و شیعیان مشتاق ایران ازدواج کنند؛ از این طریق نه فقط توسعه فرهنگی اتفاق افتاده است و ارتباطات بین المللی تقویت می شود، بلکه این نسبیت به هم ریخته در کشور نیز بر طرف می شود.
منبع:

1401/03/29
16:20:15
5.0 / 5
811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
محفل