ابوالفتح در گفت وگو با محفل:

قطعنامه شورای حکام با هدف تاثیرگذاری بر مذاکرات وین صادر شد

قطعنامه شورای حکام با هدف تاثیرگذاری بر مذاکرات وین صادر شد

به گزارش محفل یک کارشناس مسائل آمریکا اظهار داشت: قطعنامه شورای حکام با هدف تاثیرگذاری بر مذاکرات وین و فشارحداکثری بر ایران صادر گردیده است.


امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا در مورد تصویب قطعنامه ضد ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا اظهار داشت: مواضع آژانس بین المللی انرژی اتمی در برابر ایران به روند مذاکرات بستگی دارد، به این مفهوم که هر زمانی که مناسبات و رویکرد ایران با کشورهای ۱+۴ رو به پیشرفت باشد و روند امیدوار کننده ای داشته باشد، آژانس با ایران تعامل داشته و همکاری دوستانه ای دارد اما زمانیکه مناسبات ایران با کشورهای غربی رو به وخامت است و مذاکرات به خوبی پیش نمی رود، لحن آژانس هم تغییر کرده است.
دخالت رژیم صهیونیستی در فعالیتهای آژانس بین المللی انرژی اتمی
وی در ادامه به نقش رژیم صهیونیستی در تصویب قطعنامه ضد ایران اشاره نمود و اظهار داشت: سفر دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرزمین های اشغالی و تحرکات اخیر این رژیم جعلی ضد ایران، نشانگر مانع تراشی و دخالت های آن در فعالیتهای آژانس بین المللی انرژی اتمی است و به نظر میرسد رژیم صهیونیستی و آمریکا آتش بیار معرکه هستند.
این کارشناس مسائل آمریکا در مورد روند مذاکرات وین اضافه کرد: هم اکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را ضد ایران تصویب کرد که با رای اکثریت همراه بود، از طرفی به دنبال عدم تصمیم گیری آمریکا در وین، مذاکرات هم متوقف شده است که این موارد حاکی از فضای امیدوار کننده نیست.
تکرار ادعاهای واهی غرب ضد ایران
ابوالفتح به ادعاهای مطرح شده از جانب کشورهای غربی بخصوص آمریکا اشاره نمود و اظهار داشت: آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا میکنند که دخایر اورانیوم ایران به حدی رسیده است که میتواند به ساخت سلاح هسته ای برسد. در صورتی که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام نموده است که به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست و تمامی فعالیت هایش صلح آمیز هست.
پاسخ ایران به اقدام آژانس لازم و قابل انتظار بود
وی تصریح کرد: هر فردی که رفتار ایران را بررسی می کند، متوجه خواهد شد که ایران هیچ وقت به دنبال ساخت سلاح هسته ای نبوده است و همواره هر فشاری که طرف غربی به ایران وارد می کند، پاسخ متقابل میدهد بنابراین اقدام ایران در برابر آژانس بین المللی انرژی اتمی لازم و قابل انتظار بود و حتما تمام نکات فنی و دیپلماتیک بررسی شده است.
این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: کارکرد آژانس اثرگذاری بر روند مذاکرات است، به صورت مثال زمانی بود که غنی سازی ما از 3 درصد به 20 درصد رسید و مذاکرات با غربی ها با مشکل روبرو شده بود، آنها قطعنامه های گوناگونی ضد ما صادر کردند اما زمانی که با غنی سازی 60درصدی، را انجام دادیم و به این علت که مذاکرات به خوبی پیش میرفت؛ رابطه آژانس با ما خوب بود بنابراین نوع رفتار آژانس بستگی به روند مذاکرات با کشورهای غربی دارد و با هدف تاثیرگذاری بر مذاکرات صادر شد.
وی تصریح کرد: غربی ها به دنبال فشار حداکثری ضد ایران هستند تا بتوانند در مذاکرات وین، امتیازات بیشتری را از ایران بگیرند و در قبالش امتیازاتی کمتر از برجام را قبول کنند.

منبع:

1401/03/22
10:14:15
5.0 / 5
746
تگهای خبر: تصویب , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل