فرجی راد در گفت وگو با محفل:

صدور قطعنامه در شورای حکام، ادامه مذاکرات را سخت و پیچیده می کند

صدور قطعنامه در شورای حکام، ادامه مذاکرات را سخت و پیچیده می کند

به گزارش محفل کارشناس مسائل بین الملل با اعلان اینکه کشورهای اروپایی نباید وارد بازی با ایران می شدند، اظهار داشت: صدور قطعنامه ای ضد ایرانی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، می تواند شرایط را جهت ادامه مذاکرات وین، سخت و پیچیده می کند.


عبدالرضا فرجی راد در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، با اشاره به کوشش های سه کشور اروپایی برای تصویب قطعنامه ضد ایرانی در نشست آتی شورای حکام، اظهار داشت: با توجه به این که هنوز امیدی برای مذاکرات وجود دارد، طبیعتا وقتی قطعنامه ای صادر می شود، طرف غربی یک مرحله به سمت تندروی حرکت می کند.
سفیر اسبق ایران در نروژ افزود: صدور این قطعنامه پیامدهایی خواهد داشت که بدترین پیامد آن می تواند انتقال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت باشد و این مساله اساسا روی مذاکرات وین اثرگذار خواهد بود.
این کارشناس مسائل بین الملل با اعلان اینکه اروپایی ها در چند ماه گذشته، موضع نسبتا بی طرفانه ای داشتند، اظهار داشت: سه کشور اروپایی تلاش کردند افکار دو طرف را به هم نزدیک کنند و حدودا برخلاف گذشته اعلامیه های تندی طی این مدت منتشر نکردند.
وی تاکید کرد: هم اکنون موضعی که با مشورت آمریکا و اروپا اتخاذ شده و تلاش می شود قطعنامه ای ضد ایرانی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصویب شود، موجب می شود که روابط برجامی ایران و اروپا خدشه دار شود. خصوصاً آنکه انتخابات سنا در آینده نزدیک برگزار می شود و برگزاری مجدد مذاکرات تا آن زمان، بعید بنظر می رسد.
مدیرکل سابق شورای راهبردی روابط خارجی افزود: همین عدم برگزاری مذاکرات تا برگزاری انتخابات سنا، در صورت تصویب قطعنامه می تواند شرایط را جهت ادامه مذاکرات از طرف جمهوری اسلامی برای آمریکایی ها مشکل تر و مواضع دو طرف را تندتر کند. وقتی مواضع تندتر شود، حوادث بعدی هم رخ می دهد. پس با توجه به این که جنگ بین روسیه و اوکراین و به دنبال آن، برخی تنش ها در اروپا در جریان است، صدور این قطعنامه عجولانه است و کشورهای اروپایی نباید وارد این بازی می شدند و تلاش می کردند که مسائل را بوسیله مذاکرات حل کنند.
سفیر اسبق ایران در نروژ با اعلان اینکه بنظر می رسد قدرت های غربی فنی و سیاسی بودن ماهیت آژانس بین المللی انرژی اتمی را تعیین می کنند، اظهار داشت: غربی ها هر زمان بخواهند، ماهیت آژانس بین المللی اتمی را سیاسی می کنند و حتی مدیر کل آژانس به سرزمین های اشغالی سفر کرده و با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار می کند پس آژانس با چراغ سبز خود به کشورهای غربی نشان میدهد که می تواند فنی یا سیاسی شود.


منبع:

1401/03/16
21:46:40
5.0 / 5
762
تگهای خبر: انتخابات , پرونده , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل