سفیر ایران در تاجیكستان مطرح كرد؛

رشد چهار برابری روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان در هشت ماه گذشته

رشد چهار برابری روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان در هشت ماه گذشته

سفیر جمهوری اسلامی در تاجیکستان سفر رییس جمهور این کشور به ایران را در راه همکاری گسترده و فعال توصیف کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب هم تاکید فرمودند باتوجه به سیاست دولت ایران در خصوص تقویت روابط با همسایگان، باید روابط دو کشور گرفتار تحول اساسی شود.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی رهبر معظم انقلاب، رسانه KHAMENEI.IR در گفت و گو با محمدتقی صابری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به بررسی موارد مطرح شده در دیدار رییس جمهور تاجیکستان با رهبر انقلاب پرداخته است که مشروح آنرا در ادامه می خوانیم.

با توجه به حضور شما در دیدار رییس جمهور تاجیکستان با رهبر انقلاب روایتی از این دیدار بفرمایید. این دیدار در چه فضایی صورت گرفت؟
بسم الله الرّحمن الرّحیم، سفر جناب آقای امامعلی رحمان در سی امین سالگرد برقراری روابط دو کشور با دعوت جناب آقای دکتر رئیسی برگزار گردید. این دیدار در فضایی خیلی صمیمی، دوستانه و عاطفی برگزار شد و رهبر انقلاب در این دیدار با عنایت به اشتراکات دو کشور، همکاریهای در میان و تقویت آنها را خیلی لازم برشمردند و درباره رابطه دو کشور، از تعبیر خویشاوند استفاده کردند که دو ملت هم فرهنگ، هم زبان و هم دین هستند. بحمدالله ملاقات خیلی خوب بود. جناب آقای رحمان هم از دیدارهایی که در سفرهای قبلی با رهبر انقلاب داشتند خاطراتی را تعریف کردند و اظهار داشتند که در ملاقاتی که قبلاً خدمت شما رسیده بودم، شما از رابطه دو کشور تعبیر خویشاوندی داشتید. رهبر انقلاب فرمودند که من هنوز هم بر این عقیده هستم که ما خویشاوندیم و این خویشاوندی ما به علت اشتراکات دینی، فرهنگی و زبانی است.
در جریان سفر رئیس جمهور محترم تاجیکستان، ملاقات ها در سطح خیلی بالایی برگزار شد و هفده سند همکاری هم به امضا رسید. این سفر پس از حدود هشت ماه، از سفر جناب آقای رئیسی به تاجیکستان، برگزار گردید. نخستین مقصد سفر خارجی جناب آقای رئیسی در مسئولیت ریاست جمهوری، به کشور هم فرهنگ و هم زبان تاجیکستان بود و جناب آقای امامعلی رحمان در ملاقات با رهبر انقلاب بر این نکته تاکید داشتند که این اقدام آقای رئیسی برای ما افتخاری بود و آنرا در سطح بسیار بالایی ارزیابی می نماییم. رهبر انقلاب هم بر این نکته تاکید کردند که تاجیکستان برای ما خیلی مهم می باشد و به همین خاطر جناب آقای رئیسی نخستین سفر خودشان را به تاجیکستان انجام دادند. در این دیدار قرار بر این شد که کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور به صورت فعالانه و مستمر یادداشت تفاهم های امضا شده را پیگیری کنند که ان شاءالله به نتیجه برسد.

در جریان سفر رییس جمهور کشورمان به تاجیکستان چه توافقاتی برای همکاری دو کشور صورت گرفت؟ رهبر انقلاب هم در دیدار به این سفر اشاره کردند.
تاجیکستان پس از چندین سال، با درخواست پذیرش عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای موافقت و حمایت خودش را اعلام نمود که این یک دستاورد بسیار خوبی برای جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی بود.

در آن سفر هم حدوداً هشت سند همکاری به امضا رسید و مجموعاً در طول یک سال، ۲۵ سند همکاری بین دوکشور به امضا رسید. روابط جمهوری اسلامی با تاجیکستان پس از یک دوره ای که به علت برخی سوءتفاهمات وقفه ای در آن بوجود آمده بود، با تلاش هایی که در طول این دو سه سال گذشته انجام شد -که نقطه عطفش سفر جناب آقای رئیسی و سفر جناب آقای رحمان بود، تقریباً در طول یک سال قبل وارد فضای جدیدی شده است و تقریباً در همه عرصه ها کار روبه پیشرفت است. در سالهای اوج روابط، سقف تعاملات و تبادلات مالی ما در حوزه اقتصادی سیصد میلیون دلار بود که در سالهای اخیر به کمتر از یک هفتم کاهش پیدا کرده بود، ولی در طول مدت هشت ماه اخیر روابط اقتصادی دو کشور چهار برابر افزوده شده است. البته ماهیت اقتصاد دو کشور مکمل و ظرفیت های هر دو کشور خیلی بیشتر از این هاست، اما همین مدت نشان داد که ما می توانیم حجم تعاملات و تبادلات خودمان را در حوزه اقتصادی و خدمات فنی-مهندسی بالا ببریم.

یکی از نکاتی که رهبر انقلاب هم در این دیدار بر آن تاکید کردند این بود که ما برای همکاری با تاجیکستان در حوزه های مختلف آمادگی داریم و محدودیتی نداریم. تاجیکستان کشوری است که دارای ظرفیت های طبیعی، خدادادی و معادن و سایر ظرفیت هاست. محصولات خوبی هم دارد. جمهوری اسلامی هم ظرفیت های خیلی خوبی دارد و قرار بر این شد که در چارچوب همان کمیسیون مشترک تیم های فنی با تلاش بیشتر کارها را به سرانجام برسانند که ان شاءالله در طول یک سال آینده بتوانیم این را به رشد بالایی برسانیم.

رییس جمهور تاجیکستان هم در ملاقات با آیت الله رییسی، هم در ملاقات با ریاست محترم مجلس و هم در ملاقات با رهبر معظم انقلاب، تحولات و اوضاع امنیتی منطقه بخصوص کشور همسایه ما افغانستان عنوان شد. هر دو کشور در این خصوص نگرانی های خودشان را از فعالیتهای گروههای تروریستی اعلام نمودند. دو کشور موضع مشترکی در زمینه مسائل افغانستان دارند و آن در اولویت قراردادن رفاه و آسایش مردم عزیز افغانستان و تشکیل حکومت فراگیر متشکل از نمایندگان همه اقوام و احزاب مورد قبول مردم این کشور است.

سفر جناب آقای رحمان در این مقطع زمانی بسیار مهم بود. ایشان پس از ۹ سال به کشور ما آمدند و در سطح خیلی خوبی این سفر انجام شد و مباحث و توافقات بسیار خوبی در این سفر بدست آمد. تاجیکستان کشور هم زبان، هم دین و هم فرهنگ ماست. در این خصوص اراده و بنای مقامات عالی هر دو طرف بر توسعه روابط است و کسانی که به هر علتی بخواهند خللی در این روابط وارد کنند و طرف های ثالثی که دوست دار توسعه روابط نباشند، باید این پیام را گرفته باشند که نمی توانند در جهت خلاف مقامات عالی دو کشور کار کنند.

با توجه به عقبه فرهنگی و تاریخی مشترکی که بین ایران و تاجیکستان وجود دارد، توافقاتی که بین ایران و تاجیکستان بسته می شود از لحاظ اجرایی شدن چقدر می تواند نسبت به توافقات جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها متفاوت باشد؟ توافقات و روابط اقتصادی و تجاری بر یک بستر فرهنگی چه ظرفیت ها و فرصت هایی را برای طرفین ایجاد می کند؟
در جریان سفر جناب آقای دکتر رئیسی در شهریور ۱۴۰۰، بیانیه مشترکی به امضاء سران دو کشور رسید که در یکی از بندهای آن به توسعه فعالیتهای فرهنگی اشاره و تاکید شده بود. در این سفر هم در بیانیه مشترکی که به امضای سران دو کشور رسید بر همکاری ها در همه حوزه ها بخصوص در حوزه فرهنگ هم تاکید شد. در طول همین هشت ماه گذشته چندین اتفاق در حوزه فرهنگ افتاد که مقرر است ان شاءالله در آینده نزدیک هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه و هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در تهران برگزار گردد. این رخداد فرهنگی بسیار مهمی است. در این سفر، نمایشگاه ها و کارهای فرهنگی گوناگون و تبادل استاد و دانشجو هم مورد گفتگو و موافقت قرار گرفت و قرار بر این شد که هر دو طرف در این خصوص برنامه هایی داشته باشند. طبیعتاً هر چقدر در حوزه فرهنگ کار بهتری صورت گیرد تاثیر خودش را بر سایر حوزه ها خواهد گذاشت.

در جریان این سفر در حوزه اقتصاد چه توافقاتی حاصل شد؟
در حوزه اقتصاد تفاهمنامه های خوبی در زمینه همکاری اقتصادی و تجاری دراز مدت و همینطور سرمایه گذاری مشترک، صنعت، تکنولوژی های جدید، توسعه همکاری شرکتهای دانش بنیان و گردشگری به امضا رسید. در جهت توسعه و بسترسازی فعالیت بخش خصوصی دو کشور، تفاهمنامه تشکیل شورای کارآفرینان ایران و تاجیکستان به امضای رؤسای اتاق بازرگانی دو کشور رسید.

ما نخستین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را در اسفندماه سال ۱۴۰۰ در شهر دوشنبه برگزار کردیم که منجر به انعقاد تفاهمنامه های همکاری بسیار خوبی شد. بحمدالله روابط ایران و تاجیکستان در همه حوزه ها در مدار خوبی قرارگرفته و همکاریهای خوبی درحال است. سفر جناب آقای سرلشکر باقری و جناب آقای دریابان شمخانی به تاجیکستان هم سفرهای بسیار مهمی بود و دو کشور در حوزه همکاریهای دفاعی، نظامی و امنیتی بخصوص با عنایت به تهدیدات منطقه ای و امنیتی در برخی از کشورهایی مثل افغانستان تصمیم گرفتند که همکاری هایی داشته باشند. الحمدلله هم اکنون روابط در راه خوبی است. اعتقادم بر این است که سفر جناب آقای رئیسی و سفر جناب آقای رحمان به فاصله کمتر از یک سال، نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور خواهد بود و ما در آینده ان شاءالله شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر روابط دو کشور خواهیم بود.

1401/03/16
10:00:58
5.0 / 5
839
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل