در گفت وگو با نایب رئیس دوم كمیسیون كشاورزی مجلس مطرح شد

همه چیز درباره میزان آب کشاورزی در ایران و طریقه اصلاح آن

همه چیز درباره میزان آب کشاورزی در ایران و طریقه اصلاح آن

به گزارش محفل نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اشاره به خارج شدن سه چهارم بارش های ایران از کشور، از استفاده ۷۰ تا ۹۰ درصدی آب کشور در کشاورزی اطلاع داد و اظهار داشت: کشت محصولات آب بر نسبت به کشت محصولات اساسی برای کشاورزان به صرفه تر است.


علیرضا عباسی در گفتگو با ایسنا درباره میزان مصرف آب کشاورزی ایران اظهار داشت: نزولات آسمانی کشور ما ۲۴۰ میلی متر است. اگر وسعت کشور را در نظر بگیریم، سالانه ۴۰۰ میلیارد متر مکعب بارش داریم. ۳۰۰ میلیارد از این میزان از دسترس کشور خارج می شود. بخشی از آن سیلاب می شود و به دریا ریخته می شود، بخش دیگری از این میزان تبخیر و به طریقی از کشور خارج می شود. تنها ۱۰۰ میلیارد متر مکعب باقی می ماند که ۷۰ تا ۹۰ درصد آن مورد استفاده کشاورزی قرار می گیرد. تنها ۱۰ درصدش برای فضای سبز و صنعت اختصاص می یابد.
کشورهای دنیا به ازای هر متر مکعب آب، دو برابر ایران محصول برداشت می کنند نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم میزان بهره وری آب ایران را ۳۵ تا ۴۰ درصد دانست و اظهار داشت: متوسط بهره وری بیشتر کشورهای دنیا ۶۰ تا ۶۵ درصد است. بهره وری آب ایران پایین است و این یکی از اشکالات کشور ماست. ما به صورت متوسط به ازای هر متر مکعب آب، ۱.۲ کیلوگرم محصول برداشت می نماییم اما در کشورهای دیگر به ۲.۵ کیلوگرم می رسد. به عبارت دیگر بیشتر کشورهای دنیا دو برابر ما بیشتر محصول برداشت می کنند. مشکل اساسی آب ایران بهره وری آب ایران است که تاثیر مستقیم بر بهره وری اقتصادی و کشاورزی می گذارد.
۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار هکتار از زمینهای کشور خرج مصرف سبزی و سیفی می شود. اگر این محصولات در گلخانه تولید شود، کشت باز این محصولات به ۵۰ هکتار می رسد و از آنجائیکه مصرف آب گلخانه خیلی کم است، با صرفه جویی ِتنها ۱۰ درصد آب کشاورزی می توانیم همه نیاز صنعت به آب را تأمین کنیمنماینده مردم کرج در مجلس اظهار نمود: کشاورزان دنیا در هر هکتار از زمینهای گندم کشور ۳ تا ۴ تن برداشت می کند؛ اما کشاورزان خبره ما تا ۱۴ تن هم برداشت می کنند. این یعنی یک خلأ عملکردی در کشور وجود دارد که سبب می شود در هر هکتار میزان برداشت کمتری داشته باشیم. ما باید با افزایش ضریب تاثیر دانش در کشاورزی و کارهایی مثل به نژادی و اصلاح و حفظ خاک، عملکرد در هکتارمان را افزایش دهیم. این افزایش عملکرد سبب می شود آب کمتری مصرف نماییم.
این عضو مجمع نمایندگان استان البرز با اشاره به اینکه سیستم آبیاری کشور گرفتار مشکل است، اظهار نمود: درصد زیادی از اراضی کشور ما به شیوه غرقابی آبیاری می شود. باید با سیستم آبیاری نوین، مصرف آب را کاهش دهیم. نه تنها هندوانه بلکه محصولات آب بر زیادی مثل سبزیجات و سیفیجات وجود دارد که بهتر است به جای کشت در اراضی باز، به صورت گلخانه ای تولید شود تا هم سطح زیر کشت افزایش یابد، هم آب کمتری مصرف شود و میزان بیشتری از محصول تولید شود.
عباسی درباره میزان اراضی تحت کشت سیفی جات و سبزی جات اظهار داشت: حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار هکتار خرج مصرف سبزی و سیفی می شود. این مقدار اگر به گلخانه منتقل شود، این اراضی به کمتر از ۵۰ هزار هکتار می رسد که میتوان در آن محصولات اساسی مثل دانه های روغنی، نهاده های، و گندم تولید کرد. از سوی دیگر مصرف آب گلخانه با زمین زارعی بسیار متفاوت می باشد. اگر تنها ۱۰ درصد از آب کشاورزی کشور را صرفه جویی نماییم، ۷ میلیارد متر مکعب آب خواهیم داشت که این میزان همه صنعت یا شرب ما را جبران می کند.
نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه صنایع آب بر باید به منابع آب پایدار وصل شوند، اظهار داشت: روزانه ۱۵۰ لیتر مصرف آب آشامیدنی خانگی هر ایرانی است. یک شهر یک میلیون نفری روزانه ۱۵۰ میلیون لیتر آب به صورت مصرف منازل داریم که ۷۰ درصد این آب بدل به فاضلاب می شود. یعنی ۱۰۰ میلیون لیتر فاضلاب شهری داریم که می تواند فاضلاب تصفیه شده را استفاده نماید. صنایع می تواند آب را بازچرخانی کنند یعنی ۸۰ درصد آبی که استفاده می نمایند را به سیستم برمی گردانند. کشور ما اما در سیستم بازچرخانی مشکل دارد. صنایع باید به سمت آب های خاکستری بروند.
عباسی درباره الگوی کشت ایران اظهار داشت: در چارچوب دو برنامه پنجم و ششم توسعه، قانون گذار تاکید کرده که ۶ ماه بعد از تصویب قانون برنامه دولت باید الگوی کشت نامبرده را ابلاغ و اجرا نماید. تا امروز که ۱۰ سال از این آن برنامه ها وجود دارد، هنوز این اتفاق نیفتاده است. دلیلش این است که مقاومت هایی وجود دارد که کشاورز منافع و درآمد خودش را می بیند. بین درآمد محصول اساسی و غیراساسی که که کشت می شود، اختلاف زیادی وجود دارد. کاشت هندوانه نسبت به گندم برای کشاورز به صرفه تر است. کشاورز محصول سیب زمینی کیلویی ۸ – ۹ هزار تومان است و ۵۰ تنش می شود ۴۰۰ میلیون تومان. این در شرایطی است که کاشت این میزان گندم به ۵۰ میلیون تومان نمی رسد. ازاین رو کشاورزان به سمت کاشت محصولات آب بر می روند.
کشت محصولات آب بر، آب کشور را هدر داده و در عین حال برای کشاورز بسیار به صرفه است. نیازمند سیاست های تشویقی برای کاشت محصولات اساسی به جای محصولات آب بر هستیمنایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس درباره اصلاح سیاست ها اظهار داشت: ما باید به کشاورزان مشوق بدهیم. سیاست های تشویقی برای کشت محصولات کم آب و اساسی بسیار مهم می باشد. بعنوان مثال میزان تخصیص آب به محصولات اساسی باید ارزان تر و بیشتر باشد. همینطور حمایت های بانکی، کود و سم باید برای کاشت محصولات اساسی جدی گرفته شود. این سیاست ها می تواند ما را به سمت اصلاح الگوی کشت کشور ببرد. در غیر این صورت، نمی توان الگوی کشت کشور را اصلاح کرد.
این عضو مجمع نمایندگان استان البرز در انتها ضمن اشاره به بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: مجلس تاکید کرده که دولت ۶ ماه بعد از ابلاغ برنامه بودجه ۱۴۰۱، باید الگوی کشت را ابلاغ و اجرا نماید و در نهایت به مجلس گزارش دهد. این مورد را پیگیری خواهیم. امیدوارم بتوانیم در برنامه هفتم توسعه الزاماتی برای دولت بیاوریم و ضمانت اجرایی از قوه مجریه بگیریم که خدایی ناکرده مثل برنامه های دیگر نشود.
منبع:

1401/03/12
10:35:14
5.0 / 5
816
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , پیگیری , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
محفل