طلب رییس صداوسیما از دانشجویان صنعتی شریف چه بود؟

جبلی به دانشگاه صنعتی شریف رفت

جبلی به دانشگاه صنعتی شریف رفت

به گزارش محفل رئیس سازمان صداوسیما امروز سه شنبه ـ سوم خردادماه ـ در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف حاضر شد و به پرسش های صریح آنها درباره عملکرد این رسانه در برخورد با برخی چهره های محبوب، پرداختن به وضعیت معیشتی مردم، طرح تحول رسانه و همینطور علل کاهش تعداد مخاطبان برنامه های تلویزیونی پاسخ داد.


به گزارش خبرنگار بخش رسانه ایسنا، در جهت حضور رئیس سازمان صداوسیما در دانشگاه های کشور، ظهر سه شنبه ـ سوم خرداد ماه ـ پیمان جبلی، با دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در محل این دانشگاه، دیدار و گفت و گو کرد.
در ادامه این دیدار، نمایندگان تشکل های مختلف دانشجویی به قرائت بیانیه ها و خواسته های خود از رئیس سازمان صداوسیما پرداختند.
یکی از دانشجویان هم در جریان این نشست چنین عنوان نمود که بعضی از تشکل های دانشگاه های مختلف، همچون تشکل انجمن اسلامی دعوت دانشگاه صنعتی شریف را برای حضور در این نشست نپذیرفتند و به جلسه گفتگو با رئیس صداوسیما نیامدند.


همان گونه که پیشبینی می شد، بازگرداندن چهره های محبوب تلویزیونی، بخصوص عادل فردوسی پور مقابل دوربین های رسانه ملی، حدودا خواسته ی مشترک تمام تشکل ها بود که در دیدار با رئیس صداوسیما عنوان شد و همراهی و شعار دانشجویان حاضر را به همراه داشت.
دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف وقتی صحبت از عادل فردوسی پور به میان آمد، شعار دادند که او باید برگردد.
فردوسی پور از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف بوده است و حالا بعنوان استاد با این دانشگاه همکاری دارد.


گزارش های اخیر سازمان صداوسیما درباره ی حذف ارز ۴۲۰۰ و نپرداختن به گرانی ها در گزارش های مردمی، از مهم ترین مسائل مورد انتقاد نمایندگان دانشجویان بود.
یکی از نمایندگان دانشجویان، صراحتا عنوان نمود که در ابتدای انتصاب پیمان جبلی به ریاست سازمان صداوسیما، رویکرد او به پاره ای اتفاقات مثبت و قابل دفاع بود، اما هم اکنون چه اتفاقی افتاده که عقب گرد کرده؛ آیا ترسیده و یا توجیه شده است؟


سوال دیگری که توسط دانشجویان عنوان شد، طولانی شدن تغییرات در سازمان صداوسیما بود؛ با این مضمون که عقب ماندگی سازمان صداوسیما فراوان و فرصت جبلی اندک است.
تغییر نکردن مدیر شبکه سه سیما در بین تغییرات اساسی معاونت سیما، پرسش دیگری بود که عنوان شد. دانشجویان با انتقاد از این رویکرد صداوسیما، عملکرد مدیر شبکه سه را هم مورد انتقاد قرار دادند.
در جریان دیدار امروز، همینطور ویدئویی برای حاضران پخش گردید که در آن اظهارنظرهایی درباره عملکرد پیمان جبلی از جانب دانشگاهیان مطرح شده بود. عملکرد خوب جبلی در ابتدای ریاستش در سازمان صداوسیما و کند شدن این رویکرد در ادامه، از محورهای مطرح شده در این ویدیو بود.


قبل از صحبت های رئیس صداوسیما، یکی از دانشجویان حاضر در مراسم که خودش را از فعالان صداوسیما هم معرفی نمود، از جبلی اجازه ی صحبت خواست و در واکنش به انتقاد دانشجویان به پشتیبانی از پیمان جبلی و تیمش پرداخت. او عنوان نمود که سکان رسانه ملی اخیرا به مدیریت جدید سپرده شده است و اگر انتقادی هست، به دوره های قبلی باید باشد.
او خاطرنشان کرد: بنده شاهد هستم که ایشان کسی هستند که ساعت ۶ بامداد می آیند و ۱۱ شب برمی گردند. در دانشگاه صداو سیما هم که من بودم جزو افراد واقعا انقلابی، زحمتکش و متخصص تولید بودند.
اصلاح ساختار سازمانی صداوسیما و ضرورت چابک سازی آن، پرهیز از وابستگی بیش از اندازه صداوسیما به بودجه دولتی که زمینه را برای دخالت نهادهای مختلف فراهم می آورد، صدای مردم بودن و مدیریت سلبریتی ها هم از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس صداوسیما بود.


دانشجویان همینطور با ابراز امیدواری از شروع طرح تحول در سازمان صداوسیما، اعلام نمودند که از این تحول حمایت کرده و به جبلی اخطار دادند که اگر از این بذر تحول محافظت نکند با عبدالعلی علی عسکری رئیس پیشین صداوسیما فرقی نخواهد داشت.
در حین قرائت بیانیه های دانشجویی، دانشجویان حاضر در دانشگاه صنعتی شریف، شعارهایی را در انتقاد به سانسور مشکلات مردم در رسانه ملی سر می دادند.طلب رئیس صداوسیما از دانشجویان صنعتی شریف چه بود؟
در ادامه این مراسم، پیمان جبلی ـ رئیس صداوسیما ـ در جمع دانشجویان ضمن گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر، اظهار داشت: افتخارات دانشگاه شما و یاد جانباختگان هواپیمای اوکراینی را که بخش زیادی از آنها دانشجویان این دانشگاه بودند گرامی می دارم. خوشحالم در دانشگاهی صحبت می کنم که همسن من است. البته من طلبی از شما دارم. قول داده بودم که خدمتتان باشم اما ۱۶ آذر از شما خواهش کرده بودم، طرح تحولتان را در محورهای دقیق و در چارچوب طرح های اجرایی بیاورید که با هم صحبت نماییم و به نتیجه برسیم. البته از آن روز دست من چیزی نرسید. اما با این وجود ترجیح دادم با کمال افتخار خدمت شما باشم. در دوره های قبل جلساتی در اتاق ریاست سازمان برگزار می شد و برخی از دانشجویان می آمدند اما من ترجیح دادم خودم خدمتتان برسم؛ البته قدم شما را هم گرامی می دارم و هر وقت تشریف بیاورید در خدمتتان هستم.
رئیس سازمان صداوسیما در ادامه صحبت هایش به برخی افتخارات دانشگاه صنعتی شریف اشاره نمود و در این میان به رتبه یک در رتبه بندی دانشگاه های کشور در سالهای گذشته، رتبه اول در ارتباط با صنعت و رتبه اول در دانشمندان برتر اشاره نمود.
او یادآور شد، بیشتر از ۵۰ درصد سهم مقاله های پژوهشی در کشور به دانشگاه صنعتی شریف اختصاص دارد و بر مبنای چنین جایگاهی، صحبت در حضور شما با این افتخارات کار سختی است.


جبلی سپس با طرح این مسئله که باید ببینیم نسبت رسانه با دانشگاه چیست؟ اظهار نمود: این یکی از صدمه هایی است که خود ما بعنوان رسانه و شما بعنوان دانشگاه دچارش هستید. تردیدی نیست که با جنگ نرم هدفمندی روبه رو هستیم که قصدش نادیده گرفتن پیشرفت های افتخارآمیز کشور است. شما دانشجوهای نخبه کشور هستید تصوری که از پیشرفت ما دارید بطور قطع کمتر از چیزی است که در حقیقت وجود دارد نه تنها شما ما هم تحت تأثیر این جنگ نرم قرار گرفتیم. تمام دستگاههای فرهنگی ما تحت تأثیر این جنگ نرم قرار گرفته است. ما بدهکار سهم نخبگان و دانشمندان هستیم چون بدهکار مردم هستیم، چون نخبگان از بدنه توده مردم برخاسته اند. سال قبل روز ۲۲ بهمن، وقتی خبر ۲۲ بهمن را از راهپیمایی روستاها با تراکتور شروع کردیم همه گفتند سال جاری راهپیمایی از روستا شروع شده ما گفتیم نه از ابتدا بوده ما سال جاری چشممان را باز کردیم و دیدیم.
خیلی مسائل وجود دارد که اینطور است همچون سهم علم که به آن بی مهری شده است.


اگر در دوره من بود تمام تلاشم را می کردم عادل فردوسی پور نرود
جبلی درباره بازگشت عادل فردوسی پور و دیگر چهره ها به تلویزیون هم چنین اظهار داشت: اگر در یک بازی تیمی، سرمربی برنامه و هدف نداشته باشد و قدر بازیکن هایش را هم نداند و نداند چطور بازیکن ها را بچیند، بازی بهم می خورد. بازیکن ها هم هر کدام باید جایی که به آنها گفته شده، بازی کنند. اگر قهر کنی و بروی هر چقدر هم حرفه ای باشی سرمربی می گوید برو با هر تیمی می خواهی بازی کن. نمی توان تک وجهی به مبحث نگاه کرد. برای یک بازی باید همه عوامل با هم هماهنگ باشند. مبحث آقای فردوسی پور در دوره بنده اتفاق نیفتاد اگر دوره من بود تمام تلاشم را می کردم که نرود البته نمی گویم معجزه می کردم ولی تلاشم را می کردم. هم اکنون هم تلاش می نماییم از توانایی های ایشان استفاده نماییم. من میراث دار وضعیتی هستم که سه سال پیش اتفاق افتاده و باید حلش کنم. فکر می کنید با یک امضای طلایی جبلی حل می شود، خیر اینطور نیست. ما باید قدر سرمایه هایمان را بدانیم اما مسئله دوطرفه است فرد مقابل ما هم باید قوانین بازی را بپذیرد و بخواهد، ما هم باید قدرش را بدانیم. برادر عزیزمان آقای فردوسی پور نظرات خاص خودش را دارد. تمام تلاشم را می کنم هیچ سرمایه ای را از دست ندهیم امیدوارم خدا کمک نماید بتوانیم انجام دهیم؛ البته عرض کردم مساله دوطرفه است.

وی همینطور از برخی مجری های روی آنتن اظهار داشت که درخواست حقوق زیادی دارند و افزود: بعضی از مجری ها هم هستند که دو روز است آنتن دارند و روز به روز هم دستمزدهای بیشتری می خواهند.
جبلی درباره پرداختن به سهم هر بخش در رسانه ملی، اظهار داشت: ما در پوشش علم و شرکتهای دانش بنیان مسئولیت مهمی داریم. از مصادیق عدالت گستری، پرداختن به سهم هر بخش است. ما چقدر به سهم علم پرداختیم؟ شرعا و عرفا روز قیامت اگر بخواهیم جواب دهیم مردم جلوی ما را می گیرند می گویند ما امانتمان را به تو دادیم امانت مردم در دست ما چیست؟ هویت مردم، فرهنگ مردم، افتخارات و ارزش های مردم است. باید سهم همه اقشار مردم را پرداخت نماییم. حتی دولت را؛ با قاطعیت عرض می کنم سهم مردم، سهم نظام و سهم دولت را باید پرداخت نماییم. اگر طرفدار جمهوریت هستیم باید سهم دولت را هم در نظر بگیریم.


سند تحول صداوسیما را خرداد منتشر می کنیم
او سپس به انتشار سندی تحت عنوان سند تحول اشاره کرده و اظهار داشت: قبلا در ۱۶ آذر برنامه را خدمت شما عنوان کرده بودم. برنامه ای را در خرداد ماه منتشر خواهیم کرد که سند تحول است. علت کندی این امر این است می خواستیم از نظرات متخصصان و پیشکسوتان استفاده نماییم. در این چند ماه به اندازه ای که لازم بوده در معرض نظرات پیشکسوتان قرار گرفتیم. در جلسات دانشجویی هم از همه خواهش می کنم به هم کمک نماییم. این که هم را ببینیم و کف و سوت بزنیم مشکل را حل می کند؟ بیایید مسائلمان را با هم در بین بگذاریم و ما به شما توضیح دهیم که کدامش را می توانیم عمل نماییم.
جبلی اضافه کرد: سه تحول اساسی به جهت اینکه صداوسیما از مرحله بیست و چهار سال قبل بخواهد عبور کند، در نظر گرفتیم. اول دنبال تبدیل کردن خطوط قرمز به خطوط سبز هستیم. یعنی به جای محدود کردن خود به باید و نبایدها، به عرصه هایی که فکر نکرده بودیم بپردازیم. آنتن صداوسیما متاسفانه این نمودار را تقویت کرده که اول کمیت، بعد جذابیت و سپس محتوا مهم بوده است. آنتن پر شود، بعد جذاب باشد و بعد به محتوا می پردازیم. آخرین مرحله محتوا است. قصد ما این است که در تحول نگاهی این را برعکس نماییم. اول محتوا، سپس جذابیت و بعد کمیت. البته تحقق این امر زمان می خواهد. خواهشا به ما زمان بدهید باید بتواینم در این چرخه تحول ایجاد نماییم. به جای این که ما دنبال انتن بدویم انتن باید دنبال ما بدود. سوم تاثیرگذاری از آغاز زنجیره تولید محتوا است. هر کسی از طریق برسد، طرح و پیشنهاد می دهد و ما خط کشی از هنجارها کنارش می گذاریم و می گوییم شروع کن. آنتن دست کسی است که طرح را داده. باآنکه امکان دارد ایده های خوبی هم باشد اما در ابتدا ما ننشستیم و می خواهیم این شرایط تغییر کند. این که ما سفارش دهنده باشیم.
صداوسیمایی را تحویل گرفتیم که چندین رئیس داشت!
رئیس صداوسیما در ادامه صحبت هایش در جمع دانشجویان چنین اظهار داشت: ما صداوسیمایی را تحویل گرفتیم که چندین رئیس داشت. وقتی یک مجری حرفی را زده، شما حق ندارید بگویید چرا این حرف را زده، می گویند تشخیصم این بود که این حرف را بزنم! در حالیکه این تشخیص ماست، نه مجری و تهیه کننده. این تشتت باید به فرماندهی واحد تبدیل گردد. منِ رئیس صداوسیما نباید تابع مجری باشم که دلش خواسته روی آنتن حرفی بزند و من باید پاسخگویش باشم. بار فرهنگی کشور و سختی آن و هدایت فرهنگی که مقام معظم رهبری به دوش صداوسیما گذاشتند، به قدری سنگین است که به جای یک رئیس صداوسیما اگر ۱۰ تا هم بود نمی توانست کاری بکند باید همه کمکش کنند. شانه اش را بمالند و کنارش باشند. من رئیس صداوسیما قابلیت ها و توانایی هایی دارم و شما بعنوان دانشجو توانایی ها و قابلیت هایی دارید که باید به هم کمک نماییم. برای هدفی واحد کنار هم قرار بگیریم. وقتی می گویم درب صدا و سیما باز است شعار نیست اعلام نیاز است؛ تعارف نیست. غیر از این نمی توانیم صداوسیما را اداره نماییم.
جبلی، ایثار و مقاوت، سبک زندگی و خانواده، هنر انقلاب، نقد غرب، جوان انقلابی، تاریخ پهلوی و تاریخ اسلام و ایران را همچون موضوع هایی دانست که باید در تولیدات صدا و سیما به آنها پرداخته شود.


ابایی ندارم بگویم سریال ها احتیاج به تغییر دارند/آفتی به نام نظرسنجی
او درباره ی لزوم توجه به کیفیت به جای کمیت در برنامه های صداوسیما، اظهار داشت: در دوره های قبل برای مقابله با ماهواره از ساعت هشت تا دوازده چند سریال پخش می کردند. این تولید انبوه بی کیفیت است. زمانی در دهه ۷۰ و ۶۰ صداوسیما یک سریال تولید می کرد با امکانات کم. آن زمان خیابان خلوت می شد هم اکنون چهار تا سریال تولید می نماییم خوشحال می شویم که یکی از آنها بگیرد. من ابایی از گفتن اینها ندارم آمده ایم که این شرایط را تغییر دهیم.
او اضافه کرد: محور دیگر تحول ساز و کار اثرسنجی است. ما گرفتار آفتی به نام نظرسنجی هستیم. نظرسنجی گاهی برای برنامه های ما تبدیل به آفت می شود. معیار برنامه سازی می شود نظرسنجی. این که چقدر تأثیر بر رفتار و نگرش مخاطب داشته از اهداف تحول ساز و کاری است.
جبلی اظهار داشت: در جریان سازی ما می توانیم از تمام ظرفیت های صدا و سیما استفاده نماییم که مردم را نسبت به موضوعی وادار نماییم که فکر کنند که لازمه اش مبحث فرماندهی واحد و نشستن در ابتدای زنجیره تولید است.
جبلی اظهار داشت: یکی از دانشجویان گفتند ما در دوره ای هستیم که صداوسیما کمترین مخاطب را در سالهای گذشته داشته است. این در حالیست که مخاطبان شبکه های ماهواره ای هم در سالهای اخیر کاهش پیدا کرده اند و این طبیعی است. وقتی رسانه های جدید می آیند، رسانه تنزل پیدا می کند اما از بین رفتنی نیست. آیا تلویزیون سینما را تعطیل کرد یا اینها کتاب را تعطیل کردند؟ هر رسانه ای ماندنی است و اثر خودش را دارد. ما سوپر من نیستیم، توقعات شما هم درست است. اما توان ما نامحدود نیست محدود است. ما در میان گزینه های زودبازده و تغییرات بنیادی نمی توانیم یکی را رها نماییم. نمی توانیم از تحولات بنیادی غافل شویم چونکه منوال به همین صورت می چرخد. از شما خواهش میکنم یک هیات دانشجویی مشترک تشکیل دهیم، جهت بررسی عملکرد صدا و سیما و میزان پیشرفت سند تحولی که عرضه می دهیم. نخستین معاونش هم به انتخاب شما باشد. مثل ما شانه هایتان را زیر بار بیاورید و به ما کمک کنید که بتوانیم مسیر را طی نماییم.
در ابتدا شعار بازگشت به مردم را دادیم
او اظهار نمود: ما به مخاطب و حضرت آقا بدهی داریم. چونکه در ابتدا شعار بازگشت به مردم را دادیم و تمام تلاشمان هم همین است که این کار را بکنیم. روز قیامت جلوی ما را میگیرند که چرا حرف مردم را بیان نکردی. ما در این هشت ماه گذشته تلاش کردیم هر جا که می توانیم صدای مردم باشیم. در ماجرای اصفهان دیدید که حرف مردم را منعکس کردیم. حق مردم این است که قوانین پیگیری شود و روی زمین نماند و حقوقشان پیگیری شود. انعکاس اعتراضات مردم یکی از جلوه هایش بود که مشاهده کردید. شفافیت درخواست کاملا درستی است. خیلی از فسادهایی که در دستگاههای محتلف شاهدش بودیم به خاطر نبود شفافیت است. شفافیت مایه سلامت همه دستگاه ها است.
ما همان صداوسیمای حک سیستم سوخت و اعتراضات اصفهانیم
رئیس صدا و سیما در واکنش به انتقاد دانشجویان در خصوص تغییر روند تلویزیون در انتقال صدای ملت، اظهار داشت: ما همان صداوسیمای حک سیستم سوخت و اعتراضات اصفهانیم. ان شاءالله اگر خدا بخواهد. طبیعتا فشارها زیاد است. اصلا ما نیامدیم یک صداوسیمای بی فشار را تحویل بگیریم. تمام نهادها به صداوسیما نیاز دارند و فکر می کنند تمام نیازهایشان از صداوسیما باید تامین گردد. ما زمانی برای پلاسکو و روز گذشته برای متروپل آبادان سرویس خبرمان را فرستادیم. تذکر و خواهش و گاهی دستور هم گرفتیم که بس است چقدر از این حادثه می گویید. ما خودمان را بی مسئولیت فرض نمی نماییم. انعکاس اعتراضات هم ریزه کاری هایی دارد. مردم باید اعتراضات خویش را روی آنتن ببینند نه کف خیابان. چونکه در این صورت دیگر از کنترل خارج می شود. وظیفه ما بعنوان رسانه این است که اجازه دهیم گره های ذهنی روی آنتن گفته شود. ما یک اعتراض خیابانی مسنجم و منظم را در چارچوب تجمع کشاورزان اصفهان داشتیم که پوشش دادیم اما گاهی اعتراضات کف خیابانی است که اموال مردم را خراب کرده و مردم را به جان هم می اندازند چطور باید پوشش دهیم؟ در هر انعکاس اعتراضی باید به حواشی اش توجه گردد در عین حال هم پیش از این که به اعتراض کف خیابان تبدیل گردد به آن دقت کنیم.
جبلی اظهار داشت: ما با کمال افتخار عرض می نماییم چهل فارغ التحصیل دانشگاه شریف در صدا و سیما مشغول اند یکی از مدیران جدید هم از فارع التحصیلان دانشگاه شریف است.


هیچ کدامتان حاضر به تماشای یکی از سریال های شبکه نمایش خانگی نیستید
جبلی درباره ساترا و هم پلت فرم های پخش فیلم و سریال توضیح داد: تصور غلطی وجود دارد که فکر می کنند صدا و سیما رقیب پلت فرم هاست. در قانون جمهوری اسلامی ایران اصل ۴۴ می گوید خصوصی سازی. دو سال قبل از شورای نگهبان سوال شده با عنایت به این که صداوسیما رسانه ای حاکمیتی است و امکان واگذاری به غیر حاکمیت را ندارد آیا اصل ۴۴ درباره صدا و سیما هم اجرا می شود؟ پاسخ داده شده خیر. در تفسیر این مورد هر گونه تولید محتوا در حوزه صوت و تصویر بر عهده صداوسیماست. ۹۵ درصد از عوامل فعال در نمایش خانگی همکاران خود ما هستند. ضمن عرض خسته نباشید این را متذکر می شویم که هر گونه فعالیتی در این عرصه تحت نظارت صدا و سیما است. ما نه خودمان را رقیب پلت فرم ها می دانیم نه دشمن. پلت فرم ها رفیق ما هستند. امیدوارم از ظرفیت پلت فرم ها برای ارتقای صداوسیما هم استفاده نماییم. ما درباره نظارت بر محتوای صوت و تصویر نمی توانیم سهل انگاری نماییم. هیچ کدام از شما حاضر به نشستن و تماشای یک قسمت از یکی از سریال هایی که هم اکنون درحال پخش است با خانواده خود نخواهید بود. مطالبی که آنجا بارگذاری می شود محتواهای شیطان پرستی و مستهجن و... است. ما اگر ادعای نظارت داریم ادعای سلیقه ای ما نیست وظیفه ای است که قانون اساسی بر عهده ما گذاشته. ما موظفیم به حفظ حریم خانواده.
دعوت از حیاتی برای گویندگی و اجرا
جبلی درباره محمدرضا حیاتی و کنار گذاشته شدنش از تلویزیون هم اظهار داشت: با شناخت نزدیکی که از آقای حیاتی داریم و چند سال با ایشان کار کردم به هیج وجه صدا وسیما کوچکترین مشکلی با ایشان ندارد. ایشان بازنشته شدند و رفتند. می توانند برگردند ولی شاید افراد تازه بهتر بتوانند اجرا کنند. از همین جا از ایشان دعوت می کنم که بیایند برنامه اجرا کنند.
مگر می شود از ایرج طهماسب چشم برداریم؟
او درباره ایرج طهماسب هم اظهار داشت: آقای طهماسب هم بزرگ شده صداوسیماست. سرمایه صداوسیماست. «کلاه قرمزی» ایشان بِرند ثبت شده صداوسیماست. مگر می شود ما از ایشان چشم برداریم؟ مسئله چیز دیگری است. عید قرار بود در خدمتشان باشیم به شما اطمینان می دهیم آقایان ایرج طهماسب، رصا عطاران و محمدرضا حیاتی جزو خط خرده های سازمان صداوسیما نیستند.


بازگشت ۲۰: ۳۰ به آهنگ قبلی
جبلی درباره بخش های خبری تلویزیون اظهار داشت: قرار بود ۲۰: ۳۰ بخش خبری باشد که مسایلی که در جایی مطرح نمی گردد را مطرح کند. اما چون پر مخاطب شد همه می خواستند در این بخش خبری مطرح شوند. اما رویکرد جدید ما در حوزه سیاسی و خبر این است که بخش های خبر پرمخاطب به همان آهنگ اصلی برگردند.
چرا مدیر شبکه سه تغییر کند؟
جبلی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص این که چرا مدیر شبکه سه تغییر نکرده است؟ اظهار داشت: مدیران شبکه های سلامت، سه و پنج تغییر نکرده اند. این اتفاق خاصی نیست که بگویید حتما باید تغییر کند. چرا باید تغییر کنند، چون مسئله آقای فردوسی پور پیش آمده؟ ما عهد اخوت با هیچ مدیری نبسته ایم و نخواهیم بست و هر کسی بر مبنای برآیند کارش حضور دارد. هر کسی حتی خود من می تواند تغییر کند.
برادرزاده من هم جزو کشته شدگان هواپیمای اوکراینی بود
او درباره هواپیمای اوکراینی و کشته شدن دانشجویان که خیلی از آنها از نخبه های دانشگاه شریف بودند هم اظهار داشت: درباره مبحث هواپیمای اوکراینی که برادرزاده خود من هم جزوشان بوده، یادشان را گرامی می دارم. من آن زمان در صداوسیما در آن حوزه مسئول نبودم، اما وقتی مسئولان می گویند این قضیه نبوده، صداوسیما می تواند بگوید بوده؟ هر دستگاهی مسئول دارد من خودم آن موقع نبودم، ولی مقام مسئول آمده گفته اینطور نبوده، صداوسیما چطور باید تشخیص دهد؟ اشتباه در مبحث هواپیمای اوکراینی بیشتر از این که متوجه رسانه باشد متوجه مسئولان است که بلافاصله اظهارنظر کردند.
ما تریبون دولت هم هستیم
جبلی درباره سرود سلام فرمانده هم توضیح داد: گفتند سرود سلام فرمانده ایدیولوژیک است. مگر بد است که باشد؟ اسکار بیانیه داده ملاک پذیرش آثار این است که سازندگان به همجنس گرایی اعتقاد داشته باشند این ایدئولوژی نیست؟ چقدر غربی ها ایدئولوژی به ما تحمیل می کنند. ما افتخار می نماییم که ایدئولوژی داشته باشیم اگر ایدئولوژی ما دینی باشد چه اشکالی دارد؟
او با تاکی بر این که ما روابط عمومی هیچ دستگاهی نیستیم در عین حال اظهار داشت: اما با افتخار تریبون نظام و دولت هستیم. دولت جمهوری اسلامی است؛ رسانه انقلاب اسلامی باید صدای مردم و تریبون نظام جمهوری اسلامی باشد. بله ما تریبون دولت هم هستیم. چه اشکالی دارد دولت طرح ها و برنامه هایش را در تلویزیون عنوان کند. هم باید تریبون نظام و دولت ها هم باشیم هم روابط عمومی و تریبون مردم باشیم.
جبلی باردیگر تصریح کرد: سند تحول، خرداد ماه منتشر خواهد شد. اجازه نخواهم داد کسی شفافیت نداشته باشد ما تعهدی نزد مردم و خدا داریم که باید به آن عمل نماییم.
دل ما هم از تبلیغات بازرگانی خون است
جبلی درباره تبلیغات بازرگانی اظهار داشت: والا به ولله دل ما هم خون است، اما چکار کنیم؟ وقتی تبلیعات به منبع درآمدی ما تبدیل می شود که مجبوریم پخش نماییم تا حقوق کارمندانمان را بدهیم، مجبوریم تحمل نماییم. تجمل گرایی و مصرف گرایی که همه اش بد است اما باید کاهشش دهیم و امیدواریم شما هم به ما کمک کنید.
او درباره ی انتقاد دانشجویان از گزارش های صداوسیما درمورد حذف ارز ترجیحی و پشتیبانی از این طرح و افزایش قیمت ها اظهار داشت: اقتصاد دارد روز به روز مریض تر می شود. قانون بودجه، دولت سابق را موظف کرده بود این کار را اجرا نماید دولت سیزدهم دارد قانون را اجرا می کند. اگر این کار را نکند ثروت مردم هدر می رود. یک مقطعی امکان دارد فشار بیاید اما اگر این کار را نکنیم نمی گردد اقتصاد را نجات داد. این به نفع دهک های پایین جامعه است. دیدگاه اقتصادی دولت این بوده باید حذف شود و ما بعنوان رسانه باید این دیدگاه را ترویج نماییم که ارز ترجیحی که هیچکس هم با آن موافق نبوده مضراتش چه بوده است.
جبلی اضافه کرد: مقام معظم رهبری فرمودند به دولت در تصمیمات مهمش کمک نماییم. برداشت ما این بوده در این طرح دشوار هم باید در کنار مردم و دولت باشیم. شاید هم اشتباه کردیم و باید این روند را تغییر دهیم. یکی از سه خانمی که در گزارش صداوسیما بوده کمیته امدادی است. باآنکه خودم هم معتقدم این گزارش ها نباید به این شکل تهیه می شد نباید حرف های قلمبه سلمبه بزنیم هدف این بود که گفته شود این طرح برای اقشار کم درآمد مفید بوده چونکه کمک کرده حداقل های زندگی شان را تأمین کنند.
در بین صحبت های جبلی درباره شرایط اقتصادی و طرح اقتصادی دولت، دانشجویی به نشانه ی اعتراض صدایش را بالا برد و پرسید که چرا به سادگی دروغ می گویید که به او اجازه صحبت پشت تریبون داده نشد و جبلی به صحبت هایش ادامه داد.
جبلی باردیگر به پوشش اعتراض ها اشاره کرده و اظهار داشت: هر رسانه ای در دنیا اینطور است مدل پوشش اعتراض ها متفاوت می باشد. او اضافه کرد: این نقد را می پذیرم که در مبحث ارز ترجیحی سهم انتقادات باید بیشتر می شد منتها دلیلش این است که اجرای این طرح باید شکل دقیق و درست انجام می شد. نمی خواستیم کاری نماییم که مقام مسئولی بگوید من بامداد جمعه فهمیدم. می خواستیم هر مسئولی بداند و در صداوسیما بیاید درباره ی قیمت ها توضیح دهد.
جبلی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره حضور رائفی پور در تلویزیون هم اظهار داشت: هیچ مشکلی درباره حضور ایشان در تلویزیون وجود ندارد.


وی در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان از محتوای بی کیفیت تولیدات تلویزیونی اظهار داشت: ویروسی که سبب این مسئله شده، همان ویروسی است که خدمتتان عرض کردم. باید به هر قیمتی آنتن را پر کرد و ویروس اصلی اینجاست. زمانی که ما در طول دو دهه مدیریتی اخیر صداوسیما روی آوردیم به پر کردن آنتن به هر قیمتی و دقت نکردن به محتوا و متن، نتیجه اش این شده که مخاطب به صدا و سیما کم توجه شده است. باید ویروس اصلی را درمان کرد که این است که باید هدفمان دو نکته باشد مرجعیت و ذائقه. همه این ها احتیاج به جهد و صبر و تحمل دارد.
در انتها این جلسه، دانشجویان برای پرسیدن سوالات دیگری دور پیمان جبلی حلقه زدند و او را تا در خروجی دانشگاه برای پاسخ به سوالاتشان بدرقه کردند.
منبع:

1401/03/03
22:43:18
5.0 / 5
802
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل