كوهكن:

ادامه شرایط گذشته در پرداخت یارانه ها خیری برای مردم نداشت

ادامه شرایط گذشته در پرداخت یارانه ها خیری برای مردم نداشت

به گزارش محفل یک نماینده سابق مجلس اظهار داشت: مردم بدانند که فضای دادوستد در اقتصاد به سمت سالم شدن حرکت می کند و این سلامت در گروی تک نرخی شدن قیمت ارز است که نتایج آن برای همه اقشار در نهایت مثبت خواهد بود.


محسن کوهکن در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اجرای طرح اصلاح هدفمندی یارانه ها از طرف دولت، اظهار نمود: وقتی در موضوعی صاحبنظران، کارشناسان و نخبگان برای اجرائی شدن به صورتی اتفاق نظر رسیده اند و اجماعی در مورد آن موضوع شکل گرفته است، اگر آن طرح اجرا شود و قسمتی از جامعه آنرا نپذیرد یا با اکراه بپذیرد، معنا و مفهومش این است که آن نظرات کارشناسی را نتوانسته ایم به زبانی قابل قبول و قابل فهم به عموم مردم منتقل نماییم.
وی ادامه داد: آنچه مسلم است، این است که موضوع اصلاح یارانه ها یک بحث جدید نیست و از زمان اختتام جنگ تحمیلی تا حالا مطرح بوده است. در دوره هایی هم به شکل جزئی و موردی اجرا شده که همان اجراهای موردی و جزئی باعث شده است که امروز اگر از کلیات اجرای چنین طرحی صحبت می شود، آن کسانی که به دنبال مخالفت با این طرح هستند به همان اجراهای نیمه کاره و جزئی هدفمندی یارانه ها اشاره کنند و از تبعات آن برای جامعه بگویند در صورتیکه اگر دقیقتر به موضوع نگاه نماییم اجرای طرح هدفمندی یارانه ها به گونه ای که تا حالا انجام می شد در عمل خیری برای مردم نداشت.
این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: این که ما ارزی با قیمتی پایینتر برای واردکننده درنظر بگیریم، بیشتر از این که منجر به بهبود وضعیت و افزایش قدرت خرید مصرف کننده شود، سبب ساز فساد و رانت و سودجویی عده ای شده است که از تفاوت قیمت ها در بازار به نفع خود استفاده می کردند و مردم هم از این تخصیص ارز شاهد بهبودی در امورات خود نبودند، ولی حالا مقرر است قیمت ها واقعی شود، شخصاً با هر اقتصاددانی که صحبت کرده ام نشنیده ام بگوید مسیری که در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی طی می شد درست بود، بلکه هرکدام با استناد به آثار و عواقبی از آن، ایراداتی را متوجه این طرح می کردند.
کوهکن با تاکید بر این که وقتی مجوز کارهای اقتصادی به سبب محدودیت منابع صادر نمی شد، راه برای پارتی بازی و رانتخواری باز می شد، اشاره کرد: در شرایطی که ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می شد آن کسانی که به دنبال فعالیت اقتصادی بودند و از امتیاز خاصی هم در رابطه با افراد خاص برخوردار نبودند، هیچ گاه از ارز ارزان قیمتی که در اختیار نورچشمی ها و عزیزکرده ها و رانتخواران قرار می گرفت برخوردار نمی شدند و مجبور بودند با قیمت های واقعی بازار جلو بروند. از سویی محدودیت این ارز در دو بخش «دان مرغ» و «دارو» سبب می شد مجوزهای لازم برای همه صادر نشود و فقط عده خاصی از آن برخوردار شوند که همین مورد موجب می شد جلوی افزایش تولید هم گرفته شود.
وی افزود: در چنین شرایطی مشخص است که بازار کالای قاچاق و بازارچه های مرزی داغ می شود. این که گفته می شود جلوی قاچاق گرفته شود هم واقعاً کار راحتی نیست. مرزهای ما وسیع است و یک دروازه نیست که آنرا بببندیم و برایش یک نگهبان بگذاریم و بگوییم دیگر کالایی قاچاق نمی شود؛ از طرفی بازارچه های مرزی هم هستند که بحث خودشان را دارند.
این نماینده سابق مجلس با اعلان اینکه اصل اجرای طرح اصلاح هدفمندی یارانه ها و واقعی کردن قیمت ها دارای محاسنی است، تصریح کرد: یکی از محاسن اجرای چنین طرحی این است که مجوزهای فامیلی و رانتی حذف می شوند و اعطای مجوز تولید و صادرات آزاد می شود. آن کسی که پول دارد اما تخصص ندارد و آن کسی که تخصص دارد و پول ندارد باهم مشارکت می کنند و تولیدات و صادرات رونق بیشتری پیدا می کند. درحالی که وقتی محدودیت پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود داشت، آن تفاوت قیمت با بازار، موجب می شد که دریافت کننده آن ارز به سمت مسیرهایی حرکت نماید که سودآوری بیشتری برایش داشته باشند و از این دوقیمتی یا چندقیمتی بودن بازار به نفع خود استفاده نماید.
کوهکن با اعلان اینکه عملکرد هشت سال قبل به اعتماد مردم لطمه هایی وارد کرده است، اشاره کرد: وقتی اعتماد مردم گرفتار لطمه شده است، باید به دنبال استادان دانشگاهی و کارشناسان سازمان های مردم نهاد برویم و از آنان بخواهیم که درباره این طرح و نقاط قوت و حتی ضعف هایی که ممکنست داشته باشد به جامعه توضیح دهند تا مردم بدانند که فضای دادوستد در اقتصاد به سمت سالم شدن حرکت می کند و این سلامت در گروی تک نرخی شدن قیمت ارز است که نتایج آن برای همه اقشار در نهایت مثبت خواهد بود. دولت هم در اجرای این طرح کوشش کرد با پرداخت پیشاپیش ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی یارانه به مردم، آرامش خاطری را برای شان فراهم آورد.
وی همین طور با تاکید بر این که هزینه های زندگی در تمام کشور یکسان نیست، اظهار نمود: برخی در فضای مجازی گفته اند که با این میزان پرداخت یارانه، نمی توان از پس هزینه ها برآمد، در صورتیکه اگر فقط نگاه خودرا محدود به مناطق مرکزی و شمالی تهران نکنیم، متوجه می شویم که حتی قیمت یک نان سنگک در جنوب تهران با قیمت یک نان فانتزی پرحجم در شمال تهران تفاوت معناداری دارد و همین تفاوت هزینه ها در شهرستانهای مختلف و روستاها نیز وجود دارد. پس می توان گفت این میزان پرداخت یارانه برای روستانشینان و بخش عمده ای از کسانی در شهرستان ها زندگی می کنند، کمک هزینه قابل قبولی شمرده می شود اما نمی توان منکر این شد که آن کارمند بازنشسته ای که در مرکز یا شمال تهران، مستاجر است نمی تواند تمامی هزینه های خودرا با این یارانه پوشش دهد.
این نماینده سابق مجلس افزود: باید توجه داشته باشیم که این شرایط، آخر خط نیست و دولت با اجرای این طرح تلاش نموده تا بخش عمده جامعه کمتر لطمه ببینند و قیمت ها نیز اصلاح گردد و آن بساط تغییر روزانه و هفتگی قیمت ها نیز جمع شود و به یک تعادل و سکون در قیمت ها دست یابیم. در این میان مردم هم با تقویت فرهنگ عمومی جامعه می توانند کمک کنند که قیمت ها کنترل شده باقی بمانند.
منبع:

1401/02/31
13:31:06
5.0 / 5
897
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل