كارشناس مسائل آمریكا در گفت وگو با محفل:

واسطه های منطقه ای به دنبال تغییر رویکرد آمریکا در وین هستند

واسطه های منطقه ای به دنبال تغییر رویکرد آمریکا در وین هستند

به گزارش محفل کارشناس مسائل آمریکا اظهار داشت: واسطه های منطقه ای به دنبال تغییر رویکرد آمریکا در وین هستند و معتقدند که اگر روابط بین ایران و آمریکا دوستانه نمی گردد، حداقل از تنش های بیشتر جلوگیری شود.


امیرعلی ابوالفتح در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، ضمن اشاره به روند مذاکرات وین، اظهار داشت: باتوجه به سفر مورا و صحبت های بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به نظر می آید مذاکرات در وین باردیگر از سر گرفته می شود. البته مذاکرات برای بازگشت آمریکا به برجام قطع نشده بود؛ پیام ها رد و بدل می شد و آقای مورا بین تهران و واشنگتن درحال رفت و آمد بود، ولی هیأت ها در وین مستقر نبودند.
این کارشناس مسائل آمریکا افزود: حالا امکان دارد پس از این رفت و آمدها باردیگر هیأت ها به وین برگردند؛ اما این که نشانه ای از دستیابی به توافق وجود داشته باشد، باید منتظر تصمیم آمریکایی ها ماند مگر این که تحول غیرمنتظره ای رخ بدهد.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از تغییری در رویکرد بنادین خود ایجاد نخواهد کرد، اظهار داشت: به نظر می آید که آمریکا هم قصد ایجاد تغییر بنیادین دارد، از این جهت دستیابی به توافق، سخت و دشوار و در ابهام قرار دارد.
ابوالفتح اضافه کرد: خواسته آمریکا این است که ایران از اصرار خود برای حذف نام سپاه از فهرست تروریستی و فهرست تحریم ها، دست بردارد. اما مبحث سپاه محدود به مباحث امنیتی نیست و موضوعات اقتصادی را هم شامل می شود.
این کارشناس مسائل آمریکا ضمن اشاره به نقش برخی بازیگران منطقه ای بیان نمود: منافع بعضی از بازیگران منطقه ای در دشمنی و اختلاف بین تهران و واشنگتن قرار دارد. مثلاً رژیم صهیونیستی از ادامه دشمنی بین ایران و آمریکا سود می برد. برخی دیگر از کشورهای منطقه هم معتقدند که اگر روابط بین ایران و آمریکا دوستانه نمی گردد، حداقل از تنش های بیشتر جلوگیری شود بنابراین به دنبال تغییر رویکرد آمریکا در وین هستند.
ابوالفتح در انتها تصریح کرد: کشورهای منطقه ای و کشورهای اروپایی تلاش می کنند رویکرد آمریکا در این مذاکرات تغییر دهند، اما به نظر می رسد نتوانند در این تغییر رویکرد موفق عمل کنند.


منبع:

1401/02/28
13:53:24
5.0 / 5
761
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
محفل