كارشناس مسائل غرب آسیا:

ایران و قطر باید تفاهمات و برنامه های مدونی در حوزه صادرات گاز داشته باشند

ایران و قطر باید تفاهمات و برنامه های مدونی در حوزه صادرات گاز داشته باشند

به گزارش محفل کارشناس مسائل غرب آسیا با با اعلان اینکه مسأله ساماندهی صادرات گاز باتوجه به جنگ بین روسیه و اوکراین بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: بدین سبب مسأله گاز بسیار مهمست و ایران و قطر باید یک هماهنگی، تفاهمات و برنامه مدونی داشته باشند.


سید هادی سیدافقهی در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، با اشاره به سفر امیر قطر به تهران و افزایش مناسبات دیپلماسی اقتصادی میان دو کشور اظهار داشت: ایران، قطر و روسیه، برای تنظیم بازار گاز و ساماندهی سهمیه ها، تعیین نرخ ها و هماهنگی کشورهایی که از این انرژی برخوردار می باشند، سازمانی شبیه به اوپک در زمینه گازی یا سازمان صادرکنندگان گاز به جهان تشکیل داده اند. این سازمان توانست به ساماندهی بازار گاز و نیاز به این انرژی پاک و در دسترس در مقایسه با نفت کمک نماید. در سازمان اوپک نفتی مشکلات عدیده ای خصوصاً دخالت های آمریکا در تعیین نرخ نفت وجود داشت، ولی در سازمان اوپک گازی کارها روانتر است.
وی با اشاره به جنگ اوکراین، گفت: بدین سبب مسأله ساماندهی صادرات گاز با بحرانی که در اوکراین بین مسکو و کی یف به وجود آمده است و صادرات گاز به اروپا مختل شده است و اروپاییان نگاه خودرا به کشورهای صادرکننده گاز در منطقه غرب آسیا معطوف کرده اند، بسیار مهمست.
سیدافقهی افزود: آمریکایی ها تماس هایی را دراین زمینه برای اعمال فشار بر تعدادی از کشورهای صادرکننده حاشیه خلیج فارس داشته اند تا بتوانند به نحوی خط لوله فوری و اضطراری از قطر برای اروپا بوسیله ترکیه داشته باشند و این مساله در طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی در زمان بحران سوریه بود تا روسیه را تحت فشار قرار دهند، اما موفق نشدند.
این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا تاکید کرد: بدین سبب مسأله گاز بسیار مهمست و ایران و قطر باید یک هماهنگی، تفاهمات و برنامه مدونی داشته باشند.
وی با اعلان اینکه سفر امیر قطر به تهران، محدود به مسأله گاز نشد، اظهار داشت: ایران و قطر در حوزه های مختلفی مانند مبادلات تجاری، مسائل دریایی، مسأله انرژی و مسأله مسابقات جام جهانی که در آینده برگزار می شود، گفت وگوهایی انجام دادند.
سیدافقهی در آخر بیان داشت: باتوجه به رخدادهای اخیر بنظر می رسد امیر قطر این دفعه هم حامل پیام هایی از طرف آمریکایی ها درمورد مذاکرات متوقف شده وین بوده است. بدین سبب این سفر، یک سفر چند موضوعه بود و محورهای مختلفی در آن مورد بررسی قرار گرفت.


منبع:

1401/02/26
10:33:32
5.0 / 5
769
تگهای خبر: اقتصاد , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل