سلسله یادداشت های تبیین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

تقسیم کار ملی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

تقسیم کار ملی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

محفل: احمدغفاری عضو هیات علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در یادداشتی تقسیم کار ملی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را بررسی نموده است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، متن کامل یادداشت حجت الاسلام و المسلمین احمدغفاری عضو اندیشکده معنویت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در یازدهمین کنفرانس این نهاد به شرح زیر ارائه خواهد شد.
یکی از امور ضروری در بررسی میزان تحقق اهداف یک سند برنامه، در اختیار داشتن شاخصی برای اندازه گیری تحقق اهداف آنست.
برمبنای اندیشه های اسلامی، شاخص ها به فاکتورهای شناختی و شخصیتی قابل تقسیم هستند؛
شاخص هایی همچون اعتماد به وعده ی نصرت الهی، مقاومت و ظلم ستیزی، نظم پذیری، مهرورزی و مدارای اجتماعی، تحفّظ اجتماعی بر صداقت، تحفّظ اجتماعی بر کرامت انسانی و میزان بردباری اجتماعی را می توان در این دو دسته از شاخص ها مشاهده نمود.
سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به مثابه ی سند بالادستی در بین اسناد ملّی جمهوری اسلامی ایران، سالیانی است که با نظارت اساتید برجسته و پژوهشگران عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تدوین شده است. این سند فاخر، مشتمل بر بخش هایی همچون مبانی، آرمان ها، رسالت، افق و تدابیر است که مدت ها توسط کارگروه های اندیشه ورز در مرکز الگو مورد تحقیق نقادانه قرار گرفته و در نهایت، به تحریر نهایی رسیده است.
در این میان، برخی اندیشکده ها در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت همچون اندیشکده ی معنویت و علم، در جایگاه ارکان قرار گرفته اند؛ بدین معنا که مطالبی همچون معنویت، لازم است که در همه ی سطوح و ابعاد سند اشراب گردد و حالت انضمامی در سند نداشته باشد.
این رویکرد برخاسته از اندیشه ی متعالی اسلام است که معنویت را برخلاف نگرش های انحرافی در سایر ادیان، مختص به زمان و مکان و زاویه ای خاصی از زندگی ندانسته و آنرا به مثابه ی حقیقتی جاری در سراسر هستی و زندگی موجودات و به خصوص انسان می داند.
حال که این سند به سطحی از بلوغ و غنای محتوایی دست یافته است و مقرر است توسط رهبر حکیم انقلاب اسلامی ابلاغ گردد، لازم است که به تعدادی از پرسش های بسیار مهم درباب مقام اجرای تدابیر سند التفات کرد.
پرسش هایی از این دست که:
چه ضمانت عملی و عینی برای اجرای مدبّرانه ی تدابیر مأخوذ در سند وجود دارد؟
با چه شاخص هایی می توان درصد و میزان تحقّق تدابیر سند را مورد اندازه گیری و رصد قرار داد؟
این یادداشت به دنبال این مقصود است که بتواند فاکتورهای قابل رصد و بررسی برای کشف میزان تحقّق حیث معنویّت تدابیر در سطح اجتماع را تعریف و تبیین کند تا دستگاه های رصدکننده بر طبق این شاخص ها بتوانند میزان توفیق مسئولان مربوطه را در انجام وظایف محوله، مورد تدقیق قرار دهند.
فاکتورهای موجود دراین زمینه در مجموع به فاکتورهای شناختی و شخصیتی قابل تقسیم هستند؛ مقصود از شاخص شناختی، بدین معنا است که در سالک معنوی، شناختی خاص باید محقّق شود و با وجود و عدم این شناخت و نیز با قوّت و ضعف آن، می توان به معنویت سالک پی برد.
با اهمیت ترین شاخص شناختی، باور و توکّل توحیدی می¬باشد. برمبنای اندیشه اسلامی، یکی از مشخّصات سالک معنوی، برخورداری از باور توحیدی است؛ با اهمیت ترین بُعد باور توحیدی در سلوک معنوی، مربوط به ساحت توحید افعالی است؛ فرد یا جامعه ی معنوی باید موجودیت حقیقتی برتر و در عین حال، مؤثر در سراسر وجود هر موجودی را بپذیرد.
شاخص شخصیتی، به خاصیت شخصیتی سالک اشاره دارد. شاکله و شخصیتی که برمبنای شاخص شناختی فوق برای سالک معنوی، شامل فرد و جامعه، محقّق می شود، شخصیت ویژه ای است که با تعبیر شاخص شخصیتی یاد شده است؛ برای ارزیابی سالک معنوی، همانگونه که می توان بوسیله نوع شناخت و نوع نگرش به جهان و اسباب حاکم بر آن، به اصالت معنویت و میزان قرب و بعد معنوی پی برد، همین طور می توان با نتایج شخصیتی به این مقصود دست یافت. فاکتورهای شخصیتی عبارتند از باور توحیدی و اعتقاد به احاطه ی عالَم شهود توسط عالَم غیب و عوامل غیبی، فضیلت خواهی، آزادی عقلانی، مقاومت و عدالت ورزی، اعتماد به وعده نصرت الهی، نظم پذیری، مهرورزی اجتماعی، تحفظ بر صداقت، تحفّظ بر کرامت انسانی و در نهایت، تاب آوری و صبر.
متن کامل این یادداشت به طور مقاله در ایام 28 و 29 اردیبهشت 1401 به طور حضوری و مجازی توسط نویسنده ارائه می شود. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر از کنفرانس به وبگاه http: //Conference.olgou.ir مراجعه نمایند.
منبع:

1401/02/20
12:32:50
5.0 / 5
809
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , حكم , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل