زیاده خواهی آشکار آمریکا در برجام با تصویب دو طرح ضد ایرانی

زیاده خواهی آشکار آمریکا در برجام با تصویب دو طرح ضد ایرانی

محفل: مجلس سنای آمریکا در ادامه کوشش های خصمانه واشنگتن برای افزودن موضوعات غیربرجامی به توافق هسته ای، دو طرح ضد ایرانی را به تصویب رساند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری رویترز، اعضای مجلس سنای آمریکا بامدادان پنج شنبه (امروز) با ۶۲ رای موافق در مقابل ۳۳ رای مخالف طرحی را به تصویب رساندند که مانع از اقدام دولت بایدن (رئیس جمهور آمریکا) برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا می شود.
این طرح با هدف جلوگیری از احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ و به پیشنهاد جیمز لنکفورد، سناتورجمهوری خواه ضد ایرانی مطرح گردیده است تا دولت آمریکا را ملزم کند که هر گونه توافق با تهران باید شامل آنچه کارهای مخرب و شرورانه ایران خواندند، باشد.
این طرح بااینکه الزام آور نیست اما سبب پیچیده تر شدن روند مذاکرات با ایران برای احیای برجام خواهد شد، توافقی که دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ باوجود مخالفت جامعه بین الملل بطور یک جانبه از آن خارج شد و سپس تحریم ها مقابل ایران را بازگرداند.
سناتورهای آمریکایی همین طور در اقدام ضد ایرانی دیگر طرحی را با ۸۶ رای موافق در مقابل ۱۲ رای مخالف تصویب کردند و در آن خواهان ادامه تحریم های مرتبط تروریسم مقابل ایران شدند و ادعا کردند که حفظ این تحریم ها برای محدود کردن همکاری میان تهران و پکن لازم است.
به گزارش محفل به نقل از ایسنا، این اقدامات ضد ایرانی با هدف جلوگیری از هر گونه توافق جدید با ایران بعد از این مطرح می شود که مذاکرات وین که از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در سال ۲۰۲۱ در امتداد احیای توافق هسته ای و لغو تحریم های ایران بوسیله بازگشت آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شروع شد، در پی برخی تحولات اخیر در مناسبات سیاسی بین المللی در پی حمله روسیه به اوکراین، اعمال تحریم های گوناگون واشنگتن مقابل روسیه و کشمکش های تهران-واشنگتن بر سر برخی مسائل باقی مانده در مذاکرات، همچون حذف نام سپاه پاسداران از فهرست لیست تروریستی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری اخیرش درباره احیای توافق اظهار داشت: باید پایه های فشار حداکثری که ترامپ مقابل ایران کار گذاشته از بین برود. چرخه انتفاع اقتصادی ایران از برجام بصورت کامل لحاظ شود.
خطیب زاده با انتقاد از رویه دولت آمریکا اضافه کرد: ما تاکید بر این داریم که قوانین داخلی و سیاست داخلی آمریکا و انتخابات پیش رو در آمریکا نمی تواند تعیین کننده نتیجه گفت و گوها در وین باشد. آنها حقوق بین الملل را نادیده می گیرند و می کوشند مسائل را به مسائل داخلی کشورشان گره بزنند.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوالی اشاره کرد: ایران مسیر کارهای صلح آمیز هسته ای خودرا با قدرت بدون توجه به شانتاژ های سیاسی و رسانه ای و خرابکاری ها ادامه می دهد.
منبع:

1401/02/16
12:02:05
5.0 / 5
857
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل