آیا مذاکرات وین در سرازیری شکست است؟

آیا مذاکرات وین در سرازیری شکست است؟

محفل: موضوعات حل نشده در مذاکرات وین صرفاً به عدم لغو تحریم های سپاه مرتبط نیست و مسائل باقی مانده دیگری هم وجود دارد که آمریکا با لجاجت از حل وفصل آنها سر باز می زند.


به گزارش محفل به نقل از نور نیوز، توقف جلسات گفتگوی حضوری نمایندگان ۱+۴ و جمهوری اسلامی ایران که علت آن وارد شدن مذاکرات به مرحله تصمیم سیاسی از جانب آمریکا بوده، باعث افزایش گمانه زنی ها و البته توسعه جریان سازی های هدفمند رسانه ای بخصوص از جانب محافل غربی شده است.
نشریه وال استریت ژورنال که یکی از رسانه های اصلی جریان ساز در ضلع غربی مذاکرات وین است روز قبل با انتشار خبری مدعی شده که «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلاش خواهد نمود که ایران را برای امضای متن نهایی توافق وین، بدون خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروههای تروریستی، قانع کند.
انتشار این خبر که هنوز هیچ منبع مستقلی آنرا تایید نکرده ضمن آنکه تلاشی است برای غیر قابل تغییر نشان دادن موضع قلدرمآبانه آمریکا، بر این گزاره غلط تاکید دارد که برای دستیابی به توافق، ایران باید از مواضع اصولی خود عدول کند.
جمهوری اسلامی ایران بارها به صورت رسمی اعلام نموده که با عنایت به سابقه بدعهدی غرب و بخصوص آمریکا در اجرای کامل برجام، طرفین باید به دنبال دست یابی به توافقی قوی، عادلانه و پایدار باشند تا از این طریق ضمن کاهش نگرانی غرب نسبت به برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، شرایط لازم جهت استفاده کامل کشورمان از منافع اقتصادی برجام فراهم گردد.
بر این اساس هم خطوط قرمزی برای تیم مذاکره کننده ایران تعیین شده و مجموعه تعاملات با طرف های دیگر مذاکرات در قالب خطوط قرمز انجام می شود.
روز گذشته خبرگزاری رویترز هم با انتشار خبری که بر مبنای رویه جاری این رسانه منبع آن معلوم نیست از نزدیک شدن مذاکرات وین به شکست قطعی اطلاع داده است.
باآنکه محتوای خبر این رسانه ظاهرا با گزارش فایننشال تایمز در تضاد است و القاءکننده این گزاره است که امیدواری ها برای دستیابی به توافق رو به پایان است اما اندکی تامل در رویکرد این دو رسانه نشان داده است که هدف هر دو یکی است.
در شرایط کنونی، راهبرد رسانه ای غرب برای وادارسازی ایران به پذیرش درخواست های غیر حقوقی و زیاده خواهانه آمریکا بر دو پایه اصلی استوار شده است.
از سویی تلاش می شود که مبحث لزوم لغو تحریم های سپاه که یکی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی است بعنوان گره اصلی در عدم دستیابی به توافق نشان داده شود و از طرفی تهدید به بن بست رسیدن مذاکرات در صورت اصرار ایران بر تحقق این شرط مطرح می شود.
حقیقت این است که موضوعات حل نشده صرفاً به عدم لغو تحریم های سپاه مرتبط نیست و مسائل باقی مانده دیگری هم وجود دارد که آمریکا با لجاجت از حل وفصل آنها سر باز می زند.
علاوه بر این باآنکه به بن بست رسیدن مذاکرات هم تاثیری بر شرایط فعلی ایران در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ندارد اما تابحال هیچ یک از سوی های مذاکره کننده به این نتیجه نرسیده اند که مذاکرات در آستانه شکست است.
«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته با استقبال از تلاشهای انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا برای به نتیجه رساندن مذاکرات وین اظهار داشت: ما همچنان به تلاش ها از راه گفتگو و مشورت با متحدان و شرکا در اتحادیه اروپا ادامه خواهیم داد.
وی همینطور از پیشرفت فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده و گفته است: اگر به این نتیجه برسیم که پیشرفت های هسته ای سه سال قبل ایران مزایای عدم اشاعه برجام را از بین برده است، آنگاه ما مسیر دیگری را انتخاب خواهیم کرد.
باآنکه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چون همیشه تلاش نموده که توپ طولانی شدن مذاکرات را به زمین ایران منتقل کند لیکن تحلیلگران غربی نزدیک به مذاکرات وین اعتقاد دارند که دولت بایدن که در آستانه انتخابات میان دوره ای ۸ نوامبر کنگره آمریکا مسیر مدارا با مخالفان خویش را در پیش گرفته و می خواهد هزینه آنرا از جیب ایران پرداخت کند.
این در شرایطی است که حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران اظهار داشته: مذاکرات وین متوقف نشده بلکه در روندی دیگر و از راه تبادل پیام های مکتوب با آمریکایی ها به واسطه نماینده اتحادیه اروپا به منظور رفع تحریم های یک جانبه ضد ما ادامه ادامه دارد. هدف ما از این گفت وگوها دستیابی به یک توافق قوی و دائم است.
افزایش پیچیدگی ها در تحولات بین المللی که محور اصلی آن بحران اوکراین است باید ایالات متحده آمریکا را به این درک رسانده باشد که تاکید بر ادامه این روند دستیابی به توافق را سخت تر خواهد نمود.
ایران با عنایت به عبور از مرحله سخت فشارهای اقتصادی بعد از خروج ترامپ از برجام، هیچگاه حاضر نخواهد شد به توافقی بپیوندد که خالی از مزایای اقتصادی برجام باشد.
راهکارهای جایگزینی هم که آمریکا و متحدین این کشور برای افزایش فشار به ایران از آن یاد می کنند بیشتر از آنکه جنبه اجرایی داشته باشد کارکرد تبلیغاتی دارد.
در حالیکه با وجود تحریم های سخت گیرانه آمریکا، حضور ایران در بازارهای صادراتی بخصوص در بخش انرژی رو به توسعه است و شرایط جهانی و موقعیت آمریکا هم چشم اندازی را برای پیشگیری از این روند نشان نمی دهد واشنگتن نمی تواند امیدوار باشد که هزینه عدم اتخاذ تصمیم سیاسی خویش را با وارد کردن فشار به ایران پرداخت کند.
اگر واشنگتن اراده و شجاعت لازم برای پرداخت هزینه سیاسی برخورد با مخالفین توافق در آمریکا را داشته باشد، دستیابی طرفین مذاکرات به توافقی قوی و پایدار همچنان قابل حصول است.1401/02/14
16:19:57
5.0 / 5
825
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
محفل